YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48
F-35 ve F-16 SAVAŞ UÇAKLARI KARŞILAŞTIRMASIABD'nin Türkiye'ye f-16 savaş uçaklarının satışını ve kitleri satmayı kabul etmesi sonucunda herkesin merak ettiği f-35 ve f-16 savaş uçaklarını sizler için en basit şekilde karşılaştırma yapacağım bu konuda öncelikle f-16 ile başlayalım. ABD'nin vereceği f-16 viper seviyesinde olup elimizdeki f-16!larıda viper seviyesine çıkaracak kitlere sahip olacağız.
F-16 savaş uçakları: Türkiye'nin en iyi bildiği en çok kullandığı hatta lisans altı üretimini yaptığı bir uçak olarak ön plana çıkmaktadır. F-16 savaş uçakları günümüz teknolojisi ile viper seviyesine getirildiğinde 4.5 nesil uçak olarak karşımıza çıkaktadır rakipleri olarak avrupa menşeili uçaklar ve Rusların su- 35'leri örnek gösterilebilir. F-16 asıl görevi safkan hava hava muharebesi için üretilmiş ve tüm geliştirmeler bu doğrultuda yapılmıştır fakat hava yer görevleri içinde kullanılabilir ortalama bir f-16 birim fiyatı 40 milyon dolar olarak karşımıza çıkmaktadır ucuz ve kullanışlı olması'da Türkiye için büyük avantaj içermektedir. F-16'lar tek motorlu olmasına karşılık güçlü motorları ile çift motorlu uçaklar kadar itiş gücü elde edebilmektedir boyutsal olarak küçük olması onu havada muhteşem uçuş performansı vermesine imkan tanımaktadır.

F-35 ve F-16 SAVAŞ UÇAKLARI KARŞILAŞTIRMASI
F-35 savaş uçağı: ABD ve koolisyon ülkelerinin toplanması 1990 yılında geliştirmeye başlanarak üretilmiş tek motorlu çok yönlü derin darbe saldırı uçağıdır asıl temel hedefi hava hava görevleri aksine özellikle yoğun şekilde korunan ve güçlü hava savunma sistemlerine sahip olan ülkelere görünmeden radarlara yakalanmadan güçlü saldırı yapabilme görevini kazandırmaktı. F-35'ler bunu yaparken üzerine sahip olduğu çok özel kompozit yapı ile radarlara görünmez üzerinde taşıdığı yüksek elektronik sistemler ile de yüksek harp teknolojisi kullanmaktadır. f-35 derin darbe saldırısı yaparken aynı zamanda olası durumda da hava hava savaşı verebilecek şekilde tasarlanmıştır özellikle 4.5 nesil uçaklara karşı ortalama 180+ km uzaktan radar kilidi atabilirken f-16 tarzı 4.5 nesil uçaklar f-35'i ortalama 20km menzilden görebilmektedir buda olası hava hava savaşında 4.5 nesil uçaklar için kesin ölüm anlamına gelmekte.
F-35 GENEL ÖZELLİKLERİ
– Tamamı ısı sensörleri ile entegre olduğu için uzak mesafelerden ateşlenen Balistik Füzeleri dahi tespit eder ve balistik füzelere yön verebilir konumlarını değiştirebilir veya yeniden rota belirleyebilir f-35 için uçan bilgisayar demeleri bu sebeble.
-bulunduğu bölgedeki hava savunma menzillerini kendi radar sistemi ile genişletebilir
– İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları ile muazzam bir uyum sağlayabilir ve bu unsurlarla bir F-16’ya veya bir başka uçağa göre çok daha etkili operasyonlar düzenleyebilir.
F-35 “Ağ Merkezli Harp” dediğimiz olay içinde yer alan birçok özelliğe çok yüksek seviyede sahiptir.

F-35'in Türkiye için olumsuz yönleri
F-35'in Türkiye için olumsuz yönleri

F-35'in olumsuz yönlerinden bazıları şu şekilde: özellikle motor sıkıntıları günümüzde'de devam ediyor blok çatlatma, sebebsiz motor arızaları, kötü hava şartlarında büyük arıza vermeleri, birim başına maliyeti çok yüksek olması, her uçuştan sonra çok uzun zaman bakım onarım yapılması ve bakımların aşırı maliyetli olması, ve ön kötüsü de harbe hazırlık durumu yani olası savaşa hazırlanması çok düşük seviyededir. Türkiye ABD ile diblomatik bir sorun yaşadığında bu uçaklar kısa zamanda uçamaz hale gelecektir sebebi ise hic bilmediğimiz bir uçak ve her konuda ABD'ye göbekten bağlı hale gelmemiz gerekecekti ülkemizin bu uçağı almaması şahsi görüşüm f-16'dan daha iyi olmasına rağmen olarak çok iyi olmuş diyebilirim.
F-16'ların Türkiye için olumlu yönleri

F-16'ların Türkiye için olumlu yönleri
F-16 savaşan sahinler ülkemiz için çokta daha hayırlı olacaktır f-35 kadar iyi olmamasına rağmen yerde bekleyeceğine havada uçan bir uçağımız olması ülkemiz için çok daha iyidir. f-16 ülkemiz için çok sayıda olumlu yönleri vardır bakım ve idamesi neredeyse tüm personelin bildiği tecrübesi olan bir uçaktır, birim maliyeti düşüktür bakımları ucuzdur, tüm ucuş sistemlerine ve yazılım sistemlerine hakimiz olası durumlarda f-16 sistemlerine yeni nesil mühimmat ekleme güncelleme ve blok seviyesinde arttırma gibi tecrübelere hakimiz ileride güçlü radarlar üretildiğinde veya motor sistemlerine sahip olduğumuzda f-16 uçaklarına bu sistemleri entegre edebiliriz fakat bu saydıklarımın hiçbirini f-35'ler için söyleyemem çünkü mühimmat yükleme bakım, yazılım güncelleme vb aklınıza gelebilecek tüm sistemler için ABD' den izin almak durumunda kalacaktık ülkemiz için f-16 alarak ve eldeki uçaklarımız içinde alınan kitlere sahip olarak en doğru kararı verdiğimizi açıkca ifade edebilirim.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst