YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

F-16 Blok 70’in yerli muadili ‘ÖZGÜR’ için yeni karar alındı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
ÖZGÜR Projesi kapsamında modernize edilecek F-16 savaş uçaklarının sayında artış var. ÖZGÜR modernizasyonundan geçecek uçakların, F-16 Blok 70 muadilleride olacak. TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyona tabi tutulan Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Blok 30 savaş uçakları, ÖZGÜR Projesi ile de aviyonik modernizasyondan geçiyorlar. Edindiğimiz bilgiye göre; F-16 ÖZGÜR Projesi kapsamında modernize edilen ilk uçağın, bu yıl 2023 içerisinde Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor. Özgür Projesi ilk başladığı yıllarda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM savaş uçakları, dönemin muharebe şartlarına karşı demode olmaya başlamıştır. Blok 30’ları modernize etmek veya yerlerine ek F-16 alımı yapmak üzere iki farklı seçeni bulunan Türk Hava Kuvvetleri, F-16 Blok 30’ları modernize etme kararı aldı. ÖZGÜR Projesi, ŞİMŞEK ve IŞIK modernizasyonlarından sonra üçüncü milli modernizasyon projesidir.
F-16 Blok 70’in yerli muadili ‘ÖZGÜR’ için yeni karar alındı
F-16 Blok 70’in yerli muadili ‘ÖZGÜR’ için yeni karar alındı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ÖZGÜR — F-16 Aviyonik Modernizasyonu Projesinin kapsamı genişliyor. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ilk olarak F-16 Blok 30’lara uygulanan ÖZGÜR Projesi kapsamında şu ana kadar iki başarılı prototipin ortaya çıktığını açıkladı. Başkan Demir, CNN TÜRK’te yaptığı açıklamalarda; ÖZGÜR Projesi’nin yalnızca F-16 Blok 30’lar ile sınırlı kalmayacağını, Blok 40 ve Blok 50 konfigürasyonlarındaki F-16 savaş uçaklarına da uygulanacağını açıkladı. Bu, ÖZGÜR Projesi kapsamının genişletilmesi yönündeki ilk resmi açıklama oldu. 2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında ortaya çıkan F-16 anlaşmazlığı ardından başlatılan ÖZGÜR projesiyle ilgili yeni detaylar geldi. TUSAŞ ve ASELSAN ortak çalışması ile yürütülen proje sayesinde F-16 Blok 70 modeline muadil bir modernizasyon paketi geliştiriliyor. İşte projenin geldiği son durum ve Blok 70 ile arasındaki farkların detayları Bu açıklamaya göre ÖZGÜR projesi F-16 Blok 30, 40 ve 50 modellerine de uygulanabilecek. Bu sayede herhangi bir aracı ülkeye veya dış üreticiye bağımlı olunmaksızın Türkiye kendi savaş uçağı modernizasyonunu kendisi yapabilecek. Savunma sanayindeki dışa bağımlılığı bitirme konusunda atılmış önemli adımlardan birini daha gördüğümüzü söyleyebiliriz.

F-16 ÖZGÜR Projesi​

Proje kapsamında, 35 adet F-16 Blok 30 uçağının milli aviyonikler ve milli OFP yazılımına sahip özgün bir görev bilgisayarı ile donatılması amaçlanmaktadır. Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Kaska Entegre Hedefleme Sistemi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecektir. Ayrıca ASELSAN tarafından geliştirilen MURAD AESA Radar da geliştirme faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben, ÖZGÜR modernizasyonundan geçen F-16 platformlarına entegre edilecektir. ÖZGÜR Projesi sayesinde milli mühimmatların entegrasyonu da gerçekleştirilmektedir.

F-16 ÖZGÜR Projesinde kazanılan Kabiliyetler aşağıdaki gibi​

Blok-30ÖZGÜRBlok-70
Sayısal KokpitXMevcutMevcut
Renkli MFDXMevcutMevcut
Sayısal Motor / Yakıt / Hidrolik GöstergeleriXMevcutMevcut
Link-16XMevcutMevcut
Digital Terrain SystemXMevcutMevcut
Sayısal HaritaXMevcutMevcut
İç / Dış NVIS UyumlulukXMevcutMevcut
Aletli Yaklaşma/İnişXMevcutX
GPS KabiliyetiXMevcutMevcut
ASELPODXMevcutMevcut
Keşif Podu (DB-110)XMevcutX
Mod-S ve SorgulamaXFAZ-2Mevcut
F-16 ÖZGÜR Projesinde kazanılan Kabiliyetler aşağıdaki gibi
F-16 ÖZGÜR Projesinde kazanılan Kabiliyetler aşağıdaki gibi

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı​

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil harekat ihtiyacı kapsamında Türkiye, 2021 yılında ABD’ye bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 adet F-16 Blok 40 / 50+’ın Blok 70 seviyesine modernizasyonunu içeriyor.

F-16 Blok ÖZGÜR ve Blok 70 karşılaştırması!​

İki modernizasyon paketi kıyaslandığında birbirlerinin muadilleri olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Hatta bazı donanımlar açısından Blok ÖZGÜR daha avantajlı konumda. Aletli iniş sistemleri ve keşif podu donanımları bu fakları oluşturuyor. Her iki donanıma da Blok ÖZGÜR sahipken, Blok 70 her ikisinden de mahrum. Bu durum Blok ÖZGÜR’ü avantajlı konuma taşıyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst