YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Ermenistan ile Azerbaycan yaşanan çatışmalar durdu

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan orduları arasında çıkan çatışmalar akşam saatlerinde durduğunu açıkladı. Azerbaycan'ın birçok Ermeni bölgesinde kontrolü sağladığı iddiasının ardından Paşinyan'ın Karabağ'ın Azerbaycan'ın toprağı olduğunu tanımaya hazır olduklarını bildirdiği iddiası Ermeni vatandaşları sokağa dökmüştü.
105 Ermeni askeri öldü
105 Ermeni askeri öldü Ermenistan ordusunun provokasyonlarıyla Azerbaycan ve Ermenistan orduları arasında başlayan çatışmalara dair Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aram Torosyan yaptığı açıklamada, taraflar arasında çatışmaların durduğunu belirterek, "Bu akşam yerel saatle 20.00 itibariyle tüm bölgelerde çatışmaların tamamı neredeyse durdu" dedi.

"KONTROLÜN AZERBAYCAN'DA OLDUĞU YALAN"​

Ermenistan'daki sosyal medya kullanıcıları arasında Azerbaycan ordusunun birçok noktada kontrol sağladığı bilgisinin sıkça dolaştığı iddialarına yanıt veren Sözcü Torosyan, "İnternette dolaşan bazı Ermeni yerleşim yerlerinin Azerbaycan kontrolüne geçtiği bilgisi kesinlikle yalandır. Bu itibarla bir kez daha benzer haberlerin yapılmaması ve münhasıran resmi haberlerin rehberliğinde hareket etme çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.
Ermenistan ile Azerbaycan yaşanan çatışmalar durdu
Ermenistan ile Azerbaycan yaşanan çatışmalar durdu

"KİMSEYE ERMENİ TOPRAKLARINDA KORİDOR VERMEYECEĞİZ"​

Ayrıca Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bugün Ermenistan parlamentosunda yaptığı konuşmada, Ermeni muhalefetinin Türkiye ve Azerbaycan arasında ulaşım koridoru oluşturulmasına yönelik onay verildiği iddialarına da cevap vererek, "Ermenistan'ın egemen toprakları üzerinden herhangi bir koridor veya bölge vermeyeceğiz. Ayrıca Ermenistan, bu konuyu uluslararası toplum da dahil olmak üzere tüm müttefikleriyle tartışmış ve ortak bir anlayışa ulaşmıştır. Tartışmalarda koridordan bahseden ülke yok. Kimseye Ermenistan topraklarından bir koridor vermek niyetinde değiliz. Herhangi bir belge imzalamadım. Önümüzdeki günlerde de imza atmaya niyetim yok" şeklinde konuştu.

BARIŞ ANLAŞMASI İHTİMALİ ERMENİLERİ KÜPLERE BİNDİRDİ​

Diğer yandan Azerbaycan-Ermenistan sınırında iki gün önce başlayan çatışmaların ardından Azerbaycan ordusunun Zenzagur koridoruna ilerlediği iddiaları Erivan'ı karıştırdı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, barış anlaşması imzalamaya ve Karabağ'ın Azerbaycan'ın toprağı olduğunu tanımaya hazır olduklarını bildirdi. Paşinyan'ın bu açıklamasının ardından Ermenistan muhalefet partileri halkı sokağa çağırırken, binlerce Ermeni, Paşinyan'ın idam edilmesi çağrısında bulundu.
BARIŞ ANLAŞMASI İHTİMALİ ERMENİLERİ KÜPLERE BİNDİRDİ
BARIŞ ANLAŞMASI İHTİMALİ ERMENİLERİ KÜPLERE BİNDİRDİ

Ermenistan'dan ateşkes açıklaması​


Ermenistan, iki taraftan 150'nin üstünde kayıp verilen çatışmaların ardından Azerbaycan ile bir ateşkes anlaşmasına varıldığını ve ateşkesin dün akşam yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, dün parlamentoda yaptığı konuşmada, Pazartesi gecesi patlak veren çatışmalarda 150'ün üstünde Ermeni'nin öldüğünü, 50 kilometrekarelik Ermeni toprağının kaybedildiğini belirtmişti. Azerbaycan ise 54 askerinin öldüğünü bildirdi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst