YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Erdoğan’ın ‘müjde’ dediği elektrikli traktör projesi iptal edildi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
AKP “müjde” olarak duyurduğu yerli elektrikli traktör projesini “değerlendirme dışı” bıraktı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Bunu bile beceremeyen iktidar uzaya nasıl çıksın” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizme üstüne galoş giyerek bindiği ve tarla sürdüğü yerli elektrikli traktör “düş”te kaldı. Traktörü geliştiren firmaya, projenin “değerlendirme dışı bırakıldığı” bildirildi. Firma, Türkiye yerine Kanada’da üretim kararı aldı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “iktidarın en iddialı ve en önemli projesinin yerli ve milli traktör olduğunu” anlattığını anımsattı. Aygun, “Hatta, 16 Ekim 2021’de, Ocak 2022 itibarıyla seri üretime geçeceklerini müjdelemişti” dedi.
Erdoğan’ın ‘müjde’ dediği elektrikli traktör projesi iptal edildi
Erdoğan’ın ‘müjde’ dediği elektrikli traktör projesi iptal edildi Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin ise elektrikli traktörün ilgi alanında olmadığını, seri üretim konusunda hiçbir bilgisinin bulunmadığını söylediğine işaret eden Aygun, “Öğrendim ki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili firmaya projeyi reddettiklerini bildirmiş. Bu traktör projesi ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’ çerçevesinde yapılmış, Erdoğan onaylamıştı” diye konuştu.

"ŞAKA MI BU?"​

Aygun, ilgili firmaya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 23 Mayıs 2022’de yazı gönderildiğini söyledi. Aygun, “Yazıda ‘projeniz değerlendirme dışı bırakılmıştır’ denilmiş. Şaka mı bu” diye sordu. Firmanın Kanada’da üretim yapma kararı aldığını belirten Aygun, elektrikli traktör düşünün “fiyasko” olduğunu ifade etti.

"HERKESİ GÜLDÜRÜYORLAR"​

Elektrikli traktör projesinin Erdoğan’ın izni olmadan bitirilemeyeceğine işaret eden Aygun, “Çünkü Erdoğan, 26 Temmuz 2019’da Pakdemirli ile bu yerli elektrikli traktörü kullanmış, pullukla tarla sürmüştü. Tarlaya ayağındaki galoşla girmişti. Projenin göstermelik olduğu belliydi. Güldürüyorlar herkesi. Bu iktidar elektrikli traktörü beceremedi uzaya nasıl çıksın” görüşünü dile getirdi.
Yerli ve Milli elektrikli traktör seri üretime geçiyor
elektrikli traktör projesi iptal edildi Pakdemirli’nin 16 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamada; “Pandemi nedeniyle üretimi geciken elektrikli traktörün Ocak 2022 yılı itibarıyla seri üretime geçeceğini ve çiftçinin en büyük girdi maliyetlerinden olan yakıtta yüzde 80-90 tasarruf sağlayacağını” müjdelediğini anımsattı. 7 Haziran 2022 tarihinde özel bir televizyon kanalında açıklamalar yapan yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin ise elektrikli traktörün ilgi alanında olmadığını belirterek “Prototip var, ama seri üretim konusunda bende bilgi yok” sözlerine işaret eden Aygun, “Bu projenin Bakan Kirişci’nin özel ilgi alanında olmamasından değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rafa kaldırıldığı anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

1. Proje, niye rafa kaldırıldı? Bugüne kadar “en iddialı ve önemli proje” olarak nitelenen elektrikli traktör hedefinden neden vazgeçilmiştir? Bu proje neden bugüne kadar desteklenmiş sonra neden önemsizleştirilerek rafa kaldırılmıştır
Yerli elektrikli traktör, seri üretime geçiyor!
elektrikli traktör projesi iptal edildi 2.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, elektrikli traktör projesini "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'' çerçevesinde yürürlüğe sokmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakdemirli ile birlikte bu elektrikli traktörün önünde açıklamalar yapmıştı. Ancak traktör prototipini yapan ilgili firmaya; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar tarafından 23 Mayıs 2022 tarihinde Bakan adına yazı gönderilerek, "Projeniz değerlendirme dışı bırakılmıştır" denilmiştir. Değerlendirme dışı bırakılan bu proje için Pakdemirli tarafından Ocak 2022 tarihinde seri üretime geçileceği sözü verilirken, ortaya çıkan bu çelişkili durumu nasıl açıklıyorsunuz? Değerlendirme dışı ise daha önce bu traktörün önünde Cumhurbaşkanı niye açıklama yapmıştır? Cumhurbaşkanı neden bu traktöre binmiştir?
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst