YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Emekli korgeneral: Türkiye öyle bir şey üretti ki bu parça ABD’yi korkutacak

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, Türkiye tarafından üretilen 'Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi'nin hiç bilinmeyen özelliğini canlı yayında açıkladı. TÜBİTAK BİLGEM bir süredir füze ve hava savunma sistemlerinin en kritik parçalarından biri olan Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi üzerinde çalışıyordu. Projenin tamamlandığı ve bu çipin artık yerli imkanlarla üretilebildiği paylaşıldı. Bunun anlamı ise Türkiye’nin SİHA’larda kullandığı MAM serisinden HİSAR tipi hava savunma füzelerine kadar halihazırda 1 metrenin altına inen sapma payına sahip birçok füze artık hedefini çok daha uzaktan daha düşük sapma payıyla vurabilecek.
Emekli korgeneral: Türkiye öyle bir şey üretti ki bu parça ABD'yi korkutacak
Emekli korgeneral: Türkiye öyle bir şey üretti ki bu parça ABD'yi korkutacak Projenin tamamlandığı ve bu çipin artık yerli imkanlarla üretilebildiği paylaşıldı. Bunun anlamı ise Türkiye’nin SİHA’larda kullandığı MAM serisinden HİSAR tipi hava savunma füzelerine kadar halihazırda 1 metrenin altına inen sapma payına sahip birçok füze artık hedefini çok daha uzaktan daha düşük sapma payıyla vurabilecek.

TÜBİTAK, "Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi"​

TÜBİTAK BİLGEM tarafından yapılan “Dışa Bağımlılığı Azaltacak Teknoloji” açıklamasında konuyla ilgili şu maddeler paylaşıldı. Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, üretilen çipin gerek Yunanistan'ın gerekse ABD'yi paniğe sevk edeceğini söyledi. İşte Karakuş'un o açıklamaları. TÜBİTAK güçlendirici bir çip yaptı. Bu ne demek biliyor musunuz? Bir hava tabakasının titreşimini güçlendirici veya bir ses var, o sesin nerede olduğunun tespitini sağlıyor. TÜBİTAK bunu yaptı. Bu çip karşı tarafı baya korkutacak. ABD'yi bile korkutacak.
TÜBİTAK, Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi
TÜBİTAK, "Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi" Lazer dedektörleri, lazer güdümlü füzelerin ve hava savunma sistemlerinin en önemli parçalardan biri. Lazer dedektörlerin çıkışından elde edilen sinyallerin güçlendirilerek kullanılması gerekiyor. Bu ihtiyaç yurt dışından temin edilen devre elemanlarıyla tasarlanan elektronik karlar ile sağlanıyordu. Sinyal kuvvetlendirme çipi, dışa bağımlılığı azaltmak ve performansı iyileştirmek hedefi ile TÜBİTAK BİLGEM’de tasarlandı ve üretildi. Bu çip, lazer güdümlü füzelerin daha hassas çalışmasını ve daha küçük hedeflerin çok daha uzak mesafelerden algılanmasını sağlayacak.

Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında​

Mühendis ve teknisyenlerimizin ürettiği çip sayesinde bu alanda dışa bağımlılığımız sona erdi. Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, üretilen çipin gerek Yunanistan'ın gerekse ABD'yi paniğe sevk edeceğini söyledi. İşte Karakuş'un o açıklamaları TÜBİTAK güçlendirici bir çip yaptı. Bu ne demek biliyor musunuz? Bir hava tabakasının titreşimini güçlendirici veya bir ses var, o sesin nerede olduğunun tespitini sağlıyor. TÜBİTAK bunu yaptı. Bu çip karşı tarafı baya korkutacak. ABD'yi bile korkutacak.
Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında
Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında “Türkiye kendi çip üretim kapasitesine sahip şanslı birkaç ülkeden biri konumunda” Otomotiv, çip krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri. ABD’li danışmanlık firması AlixParnerts, 2021 yılı sonunda otomotiv endüstrisindeki toplam hasarın 110 milyar dolara ulaştığını bildiriyor. Otomotiv üretiminin kilit malzemesi olan çiplere bakıldığında en büyük 10 üreticiden 6’sı ABD merkezli olduğu görülmekte. Türkiye ile Malezya arasında imzalanan işbirliği anlaşması, yerli çip üretim çabalarını da desteklemekte. Uludağ Otomotiv Sanayi İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre, bir önceki yıla göre 2021’de yüzde 15’lik artışla 15 milyar dolar ihracatla Türk otomotiv sektörü, dünyada 19., Avrupa’da 15. sırada yer alıyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst