YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Depremde ikinci gün bu felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 544 ulaştı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Kahramanmaraş merkezli dün meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki depremde bilanço ağırlaşıyor Doğu Anadolu Fayı’ndaki ilk kırılmanın 130 atom bombası büyüklüğünde etkiye neden olduğu hesaplanıyor. Suriye’de de yıkıma yol açan deprem komşu ülkelerde hissedildi. AFAD, depremde toplam kaybının 4 bin 544'e ulaştığını; 26 bin 721 vatandaşın yaralandığını açıkladı. Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uzmanlar deprem için 'dünyada örneği yok' diyor. İlave vali ve kaymakamlar görevlendirdik. Her ilimizde bir bakanımız yürütülen felaketlere refakat ediyor. Hemen 100 milyar liralık kaynağı seferber ettik." ifadelerini kullandı. Erdoğan, 3 ay sürecek ve 10 ili kapsayacak olağanüstü hal ilan edildiğini de duyurdu.
Depremde ikinci gün bu felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 544 ulaştı
Depremde ikinci gün bu felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 544 ulaştı Yıkılan bina sayısı 5 bin 775. Bölgede arama kurtarma faaliyetlerine destek için görevlendirilen gemi ve araçlarımız var. 100 civarı uçak helikopter bölgede bulunmakta. Bugünkü faaliyetlerde 60 bin 217 personel görev yapmaktadır. Ülkemizin her yerinden yardımlar yapılmasıyla ilgili talepler gelmekte. AFAD'ın deprem sonrası bağış hesapları var. Bu hesaplara yardımlar yapılıyor. Bir diğer husus bilgi kirliliği. Art niyetli paylaşımlar kafa karışıklığına sebep verebiliyor. İtibar edilmemesini rica ediyoruz. Artçı sarsıntılar artıyor. Şu ana kadar 435 artçı sarsıntı meydana geldi. Büyük depremlerden sonra uzun süre devam edecektir. Bu tür sarsıntılar hasarlı binalarda yıkıma sebebiyet verebilir. Vatandaşlarımızın bu tür binalardan uzak durmasını rica ediyoruz. Yollarımızın açık kalması, arama kurtarma ekiplerine yardımcı olunmasını rica ediyoruz. Telefonların kullanılmamasını rica ediyoruz. 1 saat sonra Sayın Fuat Oktay Bey daha ayrıntılı bilgi verecek. Kahramanmaraş'ta açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, "Ciddi bir mücadele içindeyiz, el birliğine ihtiyaç var. Zamanla yarışıyoruz, her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Provokatif söylemlerden uzak durulmalı" dedi. Yağma iddialarını değerlendiren Bakan Soylu, "Bir iki münferit olay tespit edildi, bunun dışında Türkiye'de böyle bir şey söz konusu değil." açıklamasında bulundu. Öte yandan THY ve Pegasus Hava Yolları, deprem bölgesinden dönüş seferlerinin ücretsiz olarak vatandaşların kullanımına açıldığını duyurdu. İSKENDERUN LİMANI'NDAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ Milli Savunma Bakanlığı, İskenderun Limanı'nda meydana gelen yangının Kara Kuvvetleri'ne ait helikopterler ve Hava Kuvvetleri'ne ait uçağın havadan müdahalesi ile söndürüldüğünü açıkladı. THY, 850 TON İNSANİ YARDIM MALZEMESİ SEVK ETTİ THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Deprem bölgelerine insani yardım malzemeleri ve arama-kurtarma ekiplerinin ulaşmaları için AFAD koordinasyonunda operasyonlarımızı sürdürüyoruz. 13 kargo uçağı ile gerçekleştirdiğimiz uçuşlarımızda 850 ton insani yardım ve teçhizatı deprem bölgesine sevk ettik. 89 insani yardım seferlerimiz ile 12839 kişiden oluşan arama-kurtarma ekibini deprem bölgesine ulaştırdık." ifadelerini kullandı.
THY, 850 TON İNSANİ YARDIM MALZEMESİ SEVK ETTİ
THY, 850 TON İNSANİ YARDIM MALZEMESİ SEVK ETTİ FIRSATÇILARA AĞIR YAPTIRIM! KARARI Ticaret Bakanlığı; Deprem sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak Bakanlığımızca ülke genelinde denetimler başlatılmıştır. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın.
"4 bin 191 iş makinesi sahada. 12 bin 181 arama kurtarma personeli sahada. Özellikle Adana Havalimanı lojistik üssü haline dönmüş durumda. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman'a sevk ediyoruz. Hava şartları bozmazsa ilave ekipleri sahaya göndereceğiz. 14 ülkeden 3 bin 294 personel geldi. İlgili yerlere sevk aşamasında.
Barınmada tüm Türkiye çapında çadırlarımız ve battaniye, yatak, mutfak setleri, yastık-çarşaf setleri sahaya iletilmeye çalışılmakta. Tipiden dolayı yolların yoğun şekilde kapanıyor olmasından kaynaklı, havayolu aracılığıyla ihtiyaçların intikalini önceliklemiş durumdayız. Enerjide elektrikle ilgili Hatay/Reyhanlı'ya elektrik vermiş olacağız. Gaziantep'te Islahıye ve Nurdağı'na verilmiş değil. Osmaniye'de merkez, Bahçe ve Kadirli'de alan kontrol edildikten sonra elektrik verildi. Kahramanmaraş'ta merkezde kontrollü elektrik veriliyor, Elbistan'da kısmen veriliyor, Pazarcık'ta verilmiyor. Doğalgazla ilgili 6 noktada sorun var. Bunlarla ilgili çalışmalar başladı. Antep, Hatay ve Maraş'a gaz verilmesiyle ilgili ekipler çalışmaya başladı. 2-3 gün alacak. Bölgeye akaryakıt ve jeneratör gönderiliyor. Maraş 530 kayıp yaralı 2900, Hatay 872 kayıp 2766 yaralı, Osmaniye 293 kayıp, Adıyaman 720 kayıp, Diyarbakır 92 kayıp 770 yaralı, Şanlıurfa 95 kayıp, Gaziantep 481 kayıp, Adana 146 kayıp 211 yaralı, Elazığ 2 kayıp söz konusu.
THY, 850 TON İNSANİ YARDIM MALZEMESİ SEVK ETTİ
THY, 850 TON İNSANİ YARDIM MALZEMESİ SEVK ETTİ Sosyal medya üzerinden afeti yönetmeye kalkarsak çok ciddi zararını görürüz. Silahlı Kuvvetler fiilen kullanılmakta. 1673 kişiye ilave 1600 kişi Hatay'a gönderiyoruz. Üç ilimize bugün daha çok odaklanmış durumdayız; Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş. ''Erzincan depreminin ardından Son 1 asırda gördüğümüz en büyük deprem felaketi ile karşı karşıyayız. İlk andan itibaren tüm ekiplerimiz sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve takibi, illerdeki bakanlarımız, valilerimiz ve AFAD'ın koordinasyonunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu deprem nüfus itibarıyla bakıldığında 13.5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumdadır.''
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst