YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Çavuşoğlu’ndan SAMP/T hava savunma sistemi açıklaması

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Katar´da düzenlenen Doha Forumu´nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin SAMP/T hava savunma sistemi projesinde olası bir ortaklığı üzerine açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız, İtalya ve Fransa liderleriyle görüştü. En önemli konu EUROSAM’dı. EUROSAM ile 8 yıl önce niyet mektubu imzaladık fakat bugüne kadar hiçbir şey olmadı. Şimdi bu iki ülke ortak üretimi Türkiye’de gerçekleştirme konusunda daha ciddi düşünüyorlar.” ifadelerinde bulundu.

BBC’nin aktardığı üzere Mart 2022’deki NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Mario Draghi, Türkiye-Fransa-İtalya arasındaki işbirliğinin yeniden canlandırılacağını açıklamıştı ve dönüşte gazetecilerin soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da üç ülkenin işbirliği kapsamında EUROSAM SAMP/T’nin olduğunu belirtmişti.
Eurosam-SAMP-T-Aster-30
Eurosam-SAMP-T-Aster-30

SAMP/T NEDİR ?​

SAMP/T sistemi; Eurosam, MBDA ve Thales şirketleri tarafından ortaklaşa geliştirilen bir hava savunma füze sistemidir. SAMP/T; balistik füzelere, seyir füzelerine, savaş uçaklarına ve İHA/SİHA gibi tehditlerine karşı etkili olan Aster-15 ve Aster-30 hava savunma füzelerini kullanır. SAMP/T hava savunma füze sistemi, 2008 yılının Temmuz ayı içerisnde İtalyan ve Fransız ordularında hizmete girmiştir. 2020 itibariyle İtalyan silahlı kuvvetlerinin toplam 20 adet SAMP/T birimi bulunuyor. Bir SAMP/T bataryası, her biri 8 adet füze taşıyan fırlatma araçları, 1 adet komuta ve kontrol ünitesi, 1 adet radar aracı, 1 adet jeneratör aracı ve 1 adet bakım ve onarım aracı ile koordineli olarak çalışmaktadır. SAMP/T tarafından kullanılan Aster füzeleri Fransa ve İtalya’nın yanında İngiliz Donanması’nda da aktif olarak kullanımdadır. Orta irtifa için kullanılan Aster-15 30+ km menzil, 13 km azami irtifa, 3 Mach azami hız ve 310 kg ağırlığa sahipken yüksek irtifa ve uzun menzildeki hedefler için kullanılan Aster-30 120 km menzil, 20 km azami irtifa, 4.5 Mach azami hız ve 450 kg ağırlığa sahiptir.

ARABEL MULTİ-FUCTİON RADAR​

ARABEL MULTİ-FUCTİON RADAR, 3D faz dizili, X band (8-12GHz) bir radardır. 360° izleme ve angajman kabiliyetine sahiptir. Aynı anda 100 hedefi takip edebilmekte olup 10 ayrı hedefe 16 füzenin angajmanını sağlayabilmektedir. Arabel, yazılım ve güncelleme ile iyi bir ECCM kabiliyetine sahiptir.
Çavuşoğlu’ndan SAMP/T hava savunma sistemi açıklaması
Çavuşoğlu’ndan SAMP/T hava savunma sistemi açıklaması

Ground Master 400 (GM 400)​

SAMP/T, Arabel radarı Ground Master 400 (GM 400) ile birlikte çalıştığında tespit ve takip mesafesi 400+ km olmaktadır.
Ground Master 400 (GM 400)
Ground Master 400 (GM 400)

Aster Füze Ailesi​

Fransa ve İtalya ortaklığında eskiyen ve AEGIS ile uyumlu olmayan SM-1 ile MIM-23 HAWK füzelerinin yerini alması için geliştirilen Aster ailesi ortak bir arayüze sahip 2 ana türevden oluşmaktadır. Aster 15 orta menzildeki tehditlere karşı kullanılırken (30 km menzil) Aster 30 alan savunmasında (100+ km menzil) kullanılmaktadır. Füzeler, geleneksel aerodinamik kontroller ve merkezi iticileri kullanan PIF-PAF sistemi sayesinde terminal safhada yüksek manevra kabiliyeti ve yönlendirilmiş infilak harp başlığı ile yüksek önleme oranlarına sahiptir. Ağırlığı kullanılan çeşide göre 300 ila 400 kilogram arasında değişen füze hafifliği sayesinde kolay taşınabilmektedir ve entegrasyon konusunda daha geniş imkanlar sunmaktadır. Aster 30 Block 1’in devamı niteliğinde olan Block 1 NT füzesi birçok yenilik içermektedir. Yönlendirilmiş infilaklı harp başlığı ve kısmi balistik füze önleme kabiliyetleri gibi ortak özellikler dışında bir karşılaştırma yapılacak olursa,
Aster 30 Block 1Aster 30 Block 1 NT
600 km menzilli balistik füzeleri önleme kabiliyeti1500 km menzili balistik füzeleri önleme kabiliyeti
Ku bant arayıcı başlıkKa bant arayıcı başlık

ASTER-30 Block 1​

Aster-30 Block1 füzesini kullanan SAMP-T; modifiye edilmiş arayıcı başlık, gelişmiş sinyal işleme ve daha büyük savaş başlığı ile donatıldı. Fırlatmadan sonra tandem katı yakıt booster (ani yükseltici olan atılabilen motor) devreye girmekte. İkinci aşamada füzeni 110kg ağırlık, 2,6m uzunluk ve 18cm çaplık kısmı kalır. Füze gövdesi dört uzun dikdörtgen kanat ve arkasındaki dört künt uçlu üçgen kontrol yüzgeçleri taşır. İkinci aşama füze katı yakıtlı Sustainer motoru ile donatılmıştır. Sustainer motor akış tüpü uplink alıcı ve yüzgeç aktüatörler taşır. Füzeye güdüm düzeltme amacı ile gönderilen veri güncelleme Arabel çok röllü radarının uplink data kanalı üzerinden yapılmaktadır. Tipik hedef kesişiminde 100kg ağırlığında füzenin Fiat Avio ve MBDA tarafından tasarlanan 15 kg yönlü-patlama/parçalanma tipindeki savaş başlığı detone olur. Aster kademeli yapısı sayesinde (Çin füzesi FD-2000/HQ-9 ve Patriot’ta olmayan kademeli yapı) terminal safhasında hafif, yüksek manevra kabiliyetli ve aktif radar güdümlü bir füzeye dönüşmektedir.

ASTER-30 BLOCK 1NT​

Ka band aktif radar seeker başlık kullanıp, Ku band (2-18GHz) ile kıyasla çalışma frekansı iki katına çıkacak (26,5-40GHz), daha ince hüzme ile radar menzil, angajman aralığı ve açısal çözünürlük artmış olacak. Hedef, hassas düzeyde berlilenecek, daha küçük ve daha hızlı hedefler tespit edilecek. Balistik füzeden ayrılan harp başlık imha edilebilecek.
Teorik olarak terminal safhada (vuruş aşaması) 30g’lik manevra yapan Iskander-M (NATO kodu: SS-26 Stone) balistik füzelerini imha edebilecek. Azami 1500 km menzilli balistik füzelere karşı etkili olacak. Hazır olduğunda (2022-2023) SAMP/T hava savunma sisteminde kullanılabilecek.

Aster-30 Block 2​

IR seeker, DACS, KV başlıklı, çift kademeli katı yakıtlı motora sahip olacak. 3000 km menzile sahip, orta menzilli balistik füzeleri (MRBM) decoy başlıklar da dahil, azami 70 km irtifa ile atmosfer dışında imha edebilecek olan füze, 2030’lu yıllarda hizmete girecektir.
Türkiye ile EUROSAM (İtalya / Fransa) konsorsiyumu, SAMP/T temelli yeni bir Hava ve Füze Savunma Sistemi’ni ortaklaşa geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu yöndeki çalışmalar, Fransa’nın Türkiye’ye karşı tutumu sebebiyle zaman zaman aksamaktadır.
SAMP-T Aster Füze Ailesi
SAMP-T Aster Füze Ailesi

SAMP-T Teknik özellikleri

ASTER-15 / ASTER-30

• Ağırlık (kg) : 310 / 450 (Resmi site 450, bazı kaynaklar ise 510 kg olarak belirtmekte) • Uzunluk (m) : 4,2 /4,9 • Çap (mm) : 180 / 180 • Maksimum hız (Mach) : 3 / 4,5 • Menzil (km, min/max) : 1,7-30 / 3-100+ • Maksimum İrtifa (km) :13 / 20 • Güdüm sistemi : Her ikisi içinde Ataletsel Navigasyon ve Aktif Radar Güdümü • Türü : Hava savunma (anti-uçak) ve füze savunma (anti balistik) füze sistemi, Aster-15; kısa/orta menzilli, Aster-30;uzun menzilli olarak tanımlanmakta.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst