YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin üst versiyonu olan CANiK M2F, ilk defa TEKNOFEST KARADENİZ'de sergileniyor.
Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan "Platform Makineli Tüfeği Projesi" kapsamında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin gelişmiş modeli olan ve dakikada 950 atım hızına sahip CANiK M2F de festivalde sergileniyor.
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek SYS Kurumsal İletişim ve İş Geliştirme Müdürü Gençay Gençer, AA muhabirine, CANiK M2F'nin, ilk üretilen CANiK M2 QCB'den iki kat daha fazla atış gücüne sahip olduğunu söyledi. CANiK M2 QCB silah sisteminin 2022 yılının başında yapımının tamamlanarak seri üretime geçildiğini aktaran Gençer, "Bu silah sistemimiz dakikada 450 ila 600 atım hıza sahip ancak bu hız daha yüksek atış hızı isteyen platformlar için çok yeterli kalmıyordu. Dolayısıyla CANiK M2F'yi geliştirdik. Kalibre olarak aynı mühimmatı kullanabilmekte fakat dakikadaki hızı 600 yerine 950'dir. İstersek bu hızı 950 ila 1100 arası ayarlayabilmekteyiz. Bu yüksek hızı sayesinde başta hava araçları ya da hava araçlarının karşılığı olarak etkin şekilde kullanılmaktadır." ifadesini kullandı. "Yeni konseptte iki M2F'yi yan yana bağlamış bulunuyoruz. Bu haliyle isterseniz kara araçlarına bağlayabilirsiniz, isterseniz deniz araçlarına ektin şekilde bağlayarak atış üstünlüğü sağlayabilirsiniz. Son birkaç yıldır savaşlarda hareketli mobil sistemlerin olabildiğince büyük kalibrelerle muharebe alanlarında kullanıldığını görüyoruz. Olabildiğince ufak, bazen 4x4 araçların tercih edildiğini ve bunların üzerine çeşitli kalibrelerde makineli tüfeklerin entegre edildiğini görüyoruz. Buradaki amaç, platformun hızlı şekilde yer değiştirmesi ve hasmına karşı üstünlük sağlamak için yüksek atış gücüne angaje olması ancak bu atışın uzak mesafeden yapılması esas kabul ediliyor.
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek CANiK M2F ya da CANiK M2 QCB, her ikisinin de 2 bin metreye etkin menzili bulunmakta. Bu menzili yüksek teknoloji optik cihazlarla destekleyerek 6 bin metreye kadar artırabiliyorsunuz." Gençer, henüz lansmanı yapılmayan silahın ilk kez TEKNOFEST KARADENİZ'de sergilendiğini vurgulayarak sistemin yapay zeka ve otonom olarak uzaktan kullanılması yönünde AR-GE çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. CANiK M2 QCB, CANiK M2 QCB-N ve CANiK M2 F silahları, Unidef ve Unirobotics tarafından sağlanan entegrasyon çözümleri sayesinde kara, deniz ve hava araçlarında, şu maksatlarla kullanılabilecek:
  • Zırhlı araçların; kara ve hava hedeflerine karşı öz savunmasında ve anti personel rolünde.
  • Özel harekât kuvvetlerinin kara araçlarında; uzak mesafeden piyadeyi baskı ateşi altına alma amacıyla ya da hafif zırhlı araçlara karşı.
  • Sahil güvenlik botları ve gemilerinde; kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda ve öz savunma için gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla.
  • Deniz kuvvetlerinin her sınıf suüstü gemisinde; suyun üstünden ya da havadan gelen asimetrik tehditlere karşı, kademeli öz savunma konsepti kapsamında, nokta savunma sistemleri ve otomatik toplar ile M134 minigun arasındaki kabiliyet boşluğunu doldurmak amacıyla.
  • Özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarında; uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere.
  • Döner kanatlı platformların kapı ve rampalarında; platformun öz savunmasını sağlamak, hedeflere saldırı ve baskı atışı icra etmek için.
  • Döner kanatlı platformlar ve sabit kanatlı hafif taarruz uçaklarında, kanat veya gövde altında; yakın hava desteğinde kullanılmak üzere makineli tüfek podu olarak.
  • Sabit kanatlı deniz karakol uçaklarının kapılarında; “gunship” konfigürasyonuna yönelik uygulamalar için.
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek
CANiK M2F Ağır Makineli Tüfek Tablo 1. CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri
Kalibre12,7×99 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi12,7 mm’lik NATO standardı tüm mühimmat çeşitleri
Silahın Azami Ağırlığı (Esnek mermi yolu, mayon kutusu ve üçayaklı sehpa hariç)38,5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı (Azami)12 kg
Toplam Boy (Azami)1.665 mm
Namlu Boyu (Azami)1.145 mm
Çalışma PrensibiHava ile soğuyan, şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması (Seçmeli)Tam otomatik veya yarı otomatik
Namlu Çıkış Hızı (Mühimmat cinsine göre değişebilir)900 m/sn.
Atım Hızı450-650 atım/dakika
Etkili Menzil1.830 m
Azami Menzil6.800 m
Asgari Namlu Ömrü20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı otomatik atışta)100 metrede 18 cm (yaklaşık 6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti68-113 kg-kuvvet (150-250 lb-f)
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst