YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği ihracat yolunda

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
12,7 mm’lik CANiK M2 ağır makinalı tüfek ürün ailesinin seri üretimine başlayan Samsun Yurt Savunma (SYS), ilk ihracat siparişini de almayı başardı. CANiK M2 ürün ailesinin kalifikasyonu tamamlanarak seri üretimine başlanan ilk model, Hızlı Değiştirilebilen Namlu (Quick-Change Barrel / QCB) özelliğine sahip CANiK M2 QCB oldu. Yurt içindeki kullanıcılara ilk teslimatları yakın zaman içinde yapılması ile hazırlanan firma, yurt dışından da toplam 1200 adedin sipariş alarak büyük başarı elde etti.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği SYS, CANiK M2 ağır makinalı tüfek ailesinin karşılaşacağı ilgiyi öngörerek, Ar-Ge çalışmaları ile eş zamanlı olarak altyapı yatırımlarına da başlamıştı. Firma, bu kapsamda yılda 3.000 adetlik kapasiteye sahip bir seri üretim hattının kurulumunu tamamladı. İlk aşamada da bu hattın, silah gövdesi üretimine yönelik kısmının kalifikasyonunu yaptı. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı Platformlar için Makineli Tüfek Projesi sözleşmesi kapsamında, 650 adet ağır makinalı tüfek teslim edecek olan SYS, bu silahların gövdelerinin üretimini bitirdi. SYS, Haziran ayı içerisinde ise silahın namlusunun seri üretimine yönelik bölümün kalifikasyonunu yaparak namlu üretimine başlamayı hedefliyor. Platformlar için Makineli Tüfek Projesi kapsamında ilk teslimatları ise yakın zaman içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyor.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği SYS, silahın yurt dışına satış potansiyelini göz önünde bulundurarak, iş geliştirme çalışmalarına, seri üretimi beklemeden başladı. Bu öngörü, şimdiden iş bağlantılarına dönüştü. Firma, hâlihazırda birden fazla ülkeden, toplamda 1.200’in üzerinde CANiK M2 QCB için ön sipariş almış durumda. SYS, Platformlar için Makineli Tüfek Projesi’nin teslimatlarını tamamlar tamamlamaz, yurt dışındaki kullanıcılar için üretime başlayacak. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Yönelik Bir Ürün Ailesi SYS, CANiK M2 ağır makinalı tüfekleri, farklı kullanıcıların değişik ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde, bir ürün ailesi olarak geliştirdi. Firma, bu süreçte silahın; kara, deniz ve hava kuvvetlerine yönelik farklı sürümlerini ortaya koydu. SYS, bu silahın kara birliklerine yönelik sürümü olan CANiK M2 QCB’yi, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğinin yanı sıra 2 parçaya bölünerek kolay taşınabilen üçayaklı sehpa ile birlikte sunuyor. M2 ağır makinalı tüfek, kara birlikleri tarafından, bir araca entegre edilmeden kullanılacağı durumlarda, üçayaklı sehpa üzerine yerleştirilerek ateşlenir. Geleneksel dizaynda yaklaşık 20 kg ağırlığındaki bu sehpaya alternatif olarak, SYS’nin CANiK M2 QCB için geliştirdiği hafifletilmiş versiyonu da mevcut. Toplam 8 kg ağırlığa sahip olan bu sehpa, karbon fiber kompozit malzemeden özel olarak imal edildi.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği SYS, bu silahın yüksek korozyon dayanımına sahip sürümü olan CANiK M2 QCB-N’yi ise deniz platformları için tasarladı. Kara platformları için geliştirilen pek çok silah sistemi, maliyet etkinlik gibi nedenlerden ötürü, üzerinde fazla bir modifikasyon yapılmaksızın deniz platformlarına da entegre ediliyor. Bu durum, başta tuzlu su olmak üzere deniz şartlarında daha farklı olan çevresel koşulların, silahları olumsuz etkilemesine yol açabiliyor. SYS’nin uyguladığı özel kaplama teknolojisi ise CANiK M2 QCB-N ağır makinalı tüfeğin daha yüksek bir korozyon direnci olmasını sağlıyor. SYS, hava araçlarına yönelik olarak ise bu silahın daha yüksek atım hızına sahip versiyonu olan CANiK M2 F silahı ile özel olarak geliştirdiği hafif mesnetleri sunuyor. SYS ve silah entegrasyonu alanında uzmanlaşan iştiraki Unidef, hava araçları için hafiflettikleri mesnetleri, farklı alaşımlar ve farklı tasarım prensipleri kullanarak geliştirdi. Bu sayede hava araçlarındaki en büyük kısıtlardan biri olan ağırlık engeline takılmadan yüksek ateş gücü sağlayabilecek entegrasyon çözümleri ortaya çıktı.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği SYS, CANiK M2 QCB’nin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan uzun ömürlü namlusunu, ateşleme iğnesini ve tahliye tırnağını, yoğun Ar-Ge ve test çalışmaları neticesinde üretti. Firma, bu yolculuğa, dünyanın en iyi M2 ağır makineli tüfeğini CANiK markası altında üretme hedefiyle adım attı. Bu süreçte, dünyada benzeri olmayan eşsiz bir namlu üretim teknolojisi geliştirdi. Bu çalışmalar sayesinde, namlunun isabet kabiliyeti de 6 MOA’nın altına indi. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, silah üzerinde yapılan çalışmaları şu şekilde anlatıyor: “CANiK marka M2 QCB ağır makineli tüfeğimizin ihtiva ettiği yenilik ve değişiklikler, silahın 1930’lu yıllardaki ilk üretiminden sonra, silah üzerinde bugüne kadar yapılanların çoğundan daha önemli nitelikte. Nitekim ‘Platformlar için Makineli Tüfek Projesi’nin yüksek isterlerini karşılayabilmek için hızlı değiştirilebilir namluda, önemli malzeme ve dizayn değişiklikleri gerçekleştirdik.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği Bunun neticesinde namlu ömrünü, piyasadaki en iyi modellerin bile oldukça ötesine çıkardık. Buna paralel olarak ateşleme mekanizmasının temel parçalarında kullandığımız malzemeler ile bu parçalara uyguladığımız özel prosesler, hem silahın dayanıklılığını arttırdı hem de silahın en zorlu operasyonel koşullarda bile yüksek performansla ve çok uzun süre işleyebilir hale gelmesini sağladı. Dünyadaki rakiplerine kıyasla ömürleri iki kat uzun olan ateşleme iğnesi, tahliye tırnağı ve namluya sahip bir silah geliştirdik. Bu silahı her gün kullanmak zorunda olanların da çok iyi bildiği gibi bu 3 parça, aynı zamanda silahın en çok yıpranan bölümleri. Dolayısıyla aslında silahın ömrünü de bu parçalar belirliyor.” M2, Tablo 1’de yer alan özellikleri ile makineli tüfekler arasında ayrıcalıklı ve vazgeçilmez bir yere sahip. Aral, silahın tarihçesini şu şekilde özetliyor: “Ma Deuce olarak da adlandırılan bu ağır makineli tüfek, dünya silahlı kuvvetlerinin envanterinde en uzun süre kalan silahlardan biri.
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği Esasen Birinci Dünya Savaşı’nda cephede kullanımı yaygınlaşmaya başlayan tank ve uçaklara karşı, uzun menzilli ve yüksek delme kabiliyetli cephaneleri ateşleyebilecek bir ağır silah olarak düşünülmüş. İlk olarak .30 kalibre M1917 makineli tüfeğinin .50 kalibre mermiyi atabilecek şekilde ‘büyütülmesi’ ile geliştirilmeye başlanmış. Sonuçta da 1919 yılında, ABD Silahlı Kuvvetleri envanterine alınan M1918 makineli tüfeğinin, devam eden iyileştirmeler ile 1933 yılında nihai şeklini alması ile ortaya çıkmış.” M2, ne kadar güvenilir, etkin ve etkili bir silah olduğunu, yaklaşık 90 yıldır, çok çeşitli koşullarda ve yöntemlerle icra edilen aktif muharebelerde kullanılarak ve bu süre zarfında neredeyse hiç değişmeden kalmayı başararak kanıtladı. Bu süreçte silahın temel tasarımında yapılan değişiklikler ise silahın farklı hava ve kara araçlarında kullanımının doğurduğu çeşitli ihtiyaçları karşılamaya yönelik tadilatlardan oluşuyor. CANiK M2 QCB ve varyantları, rakiplerine kıyasla öne çıkan yeni özellikleri ile kara, hava ve deniz kuvvetlerinde üstün bir makineli tüfek olarak hizmet vermeye hazır. Zırhsız ya da hafif zırhlı; hava, kara ve deniz araçlarına karşı temel olarak anti materyal rolünde kullanılabiliyor. Düşmanın yaya unsurları söz konusu olduğunda ise özellikle sütre gerisindeki ya da uzak mesafedeki piyadenin baskı altına alınması için görev yapabiliyor. Esasen bir platform silahı olan bu makineli tüfekler; hava, kara ve deniz araçlarına kusursuz bir şekilde entegre edildiklerinde en etkin şekilde kullanılabiliyor. İşte tam da bu noktada, SYS’nin iştirakleri Unidef ve Unirobotics, ihtiyaç duyulan yetenekleri sunuyor. Bu firmalar, M2 gibi ağır bir silahın, hareketli araçlarda isabetli ve rahat bir şekilde kullanımını sağlayacak sistemler geliştiriyor. Unidef ve Unirobotics, bu amaçla;
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeği
 • Manuel olarak kullanılan,
 • Tek ya da çift silah taşıyabilen,
 • Geri tepme sönümleyicili veya sönümleyicisiz türde ve
 • Yarı robotik aktif dengeleyicili mesnetler
gibi pek çok entegrasyon çözümü tasarladı ve uygulamaya hazır hale getirdi. Bu firmalar ayrıca, CANiK M2 F ve CANiK M2 QCB için sabit ve döner kanatlı platformlara özel, makineli tüfek podları da tasarladı. CANiK M2 QCB, CANiK M2 QCB-N ve CANiK M2 F silahları, Unidef ve Unirobotics tarafından sağlanan entegrasyon çözümleri sayesinde kara, deniz ve hava araçlarında, şu maksatlarla kullanılabilecek:
 • Zırhlı araçların; kara ve hava hedeflerine karşı öz savunmasında ve anti personel rolünde.
 • Özel harekât kuvvetlerinin kara araçlarında; uzak mesafeden piyadeyi baskı ateşi altına alma amacıyla ya da hafif zırhlı araçlara karşı.
 • Sahil güvenlik botları ve gemilerinde; kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda ve öz savunma için gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla.
 • Deniz kuvvetlerinin her sınıf suüstü gemisinde; suyun üstünden ya da havadan gelen asimetrik tehditlere karşı, kademeli öz savunma konsepti kapsamında, nokta savunma sistemleri ve otomatik toplar ile M134 minigun arasındaki kabiliyet boşluğunu doldurmak amacıyla.
 • Özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarında; uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere.
 • Döner kanatlı platformların kapı ve rampalarında; platformun öz savunmasını sağlamak, hedeflere saldırı ve baskı atışı icra etmek için.
 • Döner kanatlı platformlar ve sabit kanatlı hafif taarruz uçaklarında, kanat veya gövde altında; yakın hava desteğinde kullanılmak üzere makineli tüfek podu olarak.
 • Sabit kanatlı deniz karakol uçaklarının kapılarında; “gunship” konfigürasyonuna yönelik uygulamalar için.
Tablo 1. CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri
Kalibre12,7×99 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi12,7 mm’lik NATO standardı tüm mühimmat çeşitleri
Silahın Azami Ağırlığı (Esnek mermi yolu, mayon kutusu ve üçayaklı sehpa hariç)38,5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı (Azami)12 kg
Toplam Boy (Azami)1.665 mm
Namlu Boyu (Azami)1.145 mm
Çalışma PrensibiHava ile soğuyan, şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması (Seçmeli)Tam otomatik veya yarı otomatik
Namlu Çıkış Hızı (Mühimmat cinsine göre değişebilir)900 m/sn.
Atım Hızı450-650 atım/dakika
Etkili Menzil1.830 m
Azami Menzil6.800 m
Asgari Namlu Ömrü20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı otomatik atışta)100 metrede 18 cm (yaklaşık 6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti68-113 kg-kuvvet (150-250 lb-f)
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst