YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Bordo Bereli kimdir? Nasıl Olunur?

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48
Bordo Bereli Nedir?
Türk silahlı kuvvetletinin göz bebeği bordo bereliler. Dünya da her ülkenin kendi seckin elit askeri birliği vardır fakat bunların da arasında öyle özel birlik var ki dünyanın en seckin en elit birliği olarak Bordo bereli ünvanında görev yapmaktadır. Peki Bordo bereli kimdir, görevleri nedir, hebsini açıklayacağım.

Öncelikle bordo bereliler normal insanlardan çok farklıdır, özellikle sevinmeyen, üzülmeyen, heycanlanmayan, korkmayan, bir emir geldiğinde ikinci emri beklemeden görevini yapan askerlerdir. Fiziki şartlarda hiç bir insanın dayanamayacağı zorlukların üstesinden gelebilmeleri özelliklerinin sadece bir kısmı.
BORDO BERELİ OLMA ŞARTLARI
Bordo bereli olmak için öncelikle TSK'de görevli olmak zorunluluktur. Temel zorunluluk ise gönüle dayalı olmasıdır yani Bordo bereli olmak için gönülden istenmesi şarttırç
TSK personeli olmayıp da bordo bereli olmak isteyenler için de bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar bu şekilde:
Bordo Bereli kimdir? Nasıl Olunur?

  • Nüfus kayıtlarına bakılarak lisans mezunu adayların 27 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir.
  • Erbaş olarak askerlik yapmış olanlar ve aynı zamanda kısa dönem askerlik yapmış olanlar başvuruda bulunamazlar.
  • Lisansüstü bir eğitim tamamlamış olan adayların ise 32 yaştan büyük olmamaları gerekmektedir.
  • KPSS3 Lisans sınavından da en az 50 puan almış olmaları gerekmektedir.
  • En az 4 yıl fakülte veya yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir.
  • TSK bünyesinde geçmiş dönemlerde subay, astsubay, uzman jandarma, askeri öğrenci gibi birimlerde aynı zamanda da sivil memur ya da işçi statüsü ile görev almamış olmaları gerekmektedir.
ASIL SORU BORDO BERELİ NASIL OLUNUR?
TSK'nın sitesinde gerekli başvuru birimlerinden bordo bereli olmak istiyorum şeklinde isteğini beyan etmesi dahilinde. Eğer olumlu bir şekilde sonuç alırlarsa halk efsanesi haline gelen bordo bereli eğitimi başlar. Bordo bereli eğitimi yaklaşık 3 yıl sürer.
Bordo bereli olmak için öncelikler komanda kursu görmüş olması bir askerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekir. Bu 3 yıl eğitim süresine yakın balık adam, paraşüt, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli aşamalardan geçirilerek belirli şartlara karşı fiziksel olarak hazır olmaları sağlanır.
Daha sonra üç ayrı dalda 47 ders olmak suretiyle yurt içi ve yurt dışı, üstelik İhtisas eğitimleri alınır.
Muharebe temel eğitimi -Göğüs göğüse muharebe -Uzak mesafeli keşif devriye -Sızma -teşhis ve tanıma -Hayatı idame -kaçma kurtulma -Hedef atrifi,Ateş tanzimi -Psikolojik Harekat -Tahrip -Paraşüt -Kurbağa adam -Gayri nizami savaş -Özel harekat ürleri konularında eğitilirler. Bordo-Berelileri anlatan belgeseli izleyinizBordo berelilerin fiziksel özellikleri ise genel olarak 1.75-1.90 arası boya sahip olurlar. En önemli özellikleri ise gözlerinin ve fiziki olarak çok sağlıklı olmasıdır. Gözlük takan veya bazı göz hastalığı olanlar eklem vb gibi kusurlu olanlar katiyen bordo bereli olamamaktadır. Manevi açıdan askerlik görevini içselleştirip sadece askerlik sürecine odaklanmaları sağlanmaktadır. Çünkü ne ufak bir dış etken bile görev esnasında büyük sorumluluklar almasına neden olabilir. Diğer askerlerden ayrılan bir diğer özelliği ise ani ve hızlı kararlar vererek pratik bir şekilde görevlerini tamamlamalarıdır. Zekâ ve fiziğin birleşmesiyle TSK ordusuna büyük bir güç katmaktadırlar.

ASIL SORU BORDO BERELİ NASIL OLUNUR?
Bordo Berelilerin bazı temel özellikleri
K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar. 200 metrede hâlâ nokta atıŞı yapabiliyorlar. Bordo bereliler ruhsuzdur yani Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar.
Bordo Berelilerin EĞİTİMLERİNDEN ÇARPICI ÖRNEKLER
Sas’a veya Sat’a girecek olan adaylar boş bir araziye götülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiç bir şey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 kilometrelik yolu 1 saatte almaları istenir. Ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 Dakika sonra peşlerine her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır.
1 saat dolduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulur. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar genelde. Adamlar çıplak elle ya da dişleriyle o köpekleri parçalamıştır.
Diğer bir egitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler. Ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya gelineceğini bildirip ayrılırlar.
Dirençli olan yaklaşık o suda 3 saat hayatta kalmayı başarır. Eğitim zaitti çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer. Tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin. Her seferinde böyle olur.
Ve SAS & SAT da şu anda 1 numaradır. Daha bu adamlar öyle eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler.
Diğer bir eğitimde de komando cehennem haftası denilen bir eğitimden geçer. Asker ıssız bir ormana eline sadece bir çakı verilerek bırakılır ve 1 hafta yaşam mücadelesi verir. Kurbağalarla yılanlarla hayatta kalmaya çalışır.
ASIL SORU BORDO BERELİ NASIL OLUNUR?
Dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik.
Nedir bu güven atışı?
-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.
bu eğitim hergün yapılır.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst