YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Bırakın Yunanistan F-35 alsınlar! Koşa koşa gitsinler

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Yunan topraklarını Amerikan askerleriyle baştanbaşa garnizona çeviren Washington yönetimi, Başbakan Kiryakos Miçotakis'i büyük bir özenle ağırladı. Joe Biden'ın kabul ettiği Miçotakis, F-35 sözü aldı. Sonra ABD Kongresi'nde bir konuşma yaptı ve ayakta alkışlandı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'e Washington'da verilen F-35 sözünün yankıları devam ediyor. Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alındığını bahane ederek Türkiye'yi programdan çıkaran ABD, 18 ilâ 24 arasında F-35 uçağını Yunan Hava Kuvvetleri'ne vermeye hazırlanıyor. Atina'ya 3,5 milyar dolara mâl olacağı düşünülen anlaşma imzalanırsa uçaklar 5 yıl içerisinde komşuya teslim edilecek.
Bırakın Yunanistan F-35 alsınlar! Koşa koşa gitsinler
Bırakın Yunanistan F-35 alsınlar! Koşa koşa gitsinler Yunan medyasında da geniş tartışmalara neden olan F-35 süreci, Türkiye'deki emekli pilot generaller tarafından destekleniyor. Şimdiye dek yaptığı açıklamalarla F-35'in bir 'saadet zinciri projesi' olduğu ve kullanıcı ülkeleri doğrudan ABD'ye bağımlı kılacağı yönünde uyarılarda bulunan emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Atina'nın F-35 talebini şöyle yorumladı: "Yunan medyası ABD'nden F35 alımına ilişkin konuyu hararetle tartışmaya devam ediyor. Yine şiddetle tavsiye ediyorum koşa koşa gitsinler F35 alsınlar! Cem Gürdeniz, 'ABD'nin Akdeniz'deki 51.Eyaleti Yunanistan'dır' deyişi ile işgali çok net ifade etmektedir." Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını büyük bir fırsat olarak gördüğünü kaydeden duayen pilot, savunma sanayiinin tüm dikkatini Milli Muharip Uçak projesine vermesini ve MMU projesinin mutlaka başarılması gerektiğini kaydediyor.

MADDE MADDE F-35 KAZALARI

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın Yunanistan'a F-35 tavsiyesi, bu uçağa dair Türk subay ve uzmanların geçmişte yaptığı analizleri yeniden gündeme getirdi. F-35'in birçok problemini sıralayan uzmanlar, bu uçağın alınması halinde Türk Hava Kuvvetleri'ni ABD'ye tamamen bağımlı hale getireceğinden bahsetmiş ve maddeler halinde şu hususlara dikkat çekmişti:
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
 • 2001 yılında imalatına başlanan F-35 o kadar çok teknik problemler yarattı ki, ilk uçak ancak 10 yıl sonra tamamlanabildi. Uçakla ilgili pek çok soru işareti var.
 • Tek motorlu olduğundan ötürü diğer 5. nesil çift moturlu uçaklara kıyasla harekât yarıçapı yarı yarıya daha az.
 • Radar izini azaltmak için tüm silahların gövde içerisinde bulunduğu uçak, tek motordan dolayı kalın ve şişkin. Hantal bir yapıda, manevra kabiliyeti de az.
 • Sürati, dönüş yarıçapı, G kuvveti ve tırmanış takati düşük.
 • Harekât mesafesini uzatmak amacıyla yakıt tankı takılsa ‘görünmezlik’ efsanesi çöpe gidiyor.
 • Ses üstü uçuşlar sırasında motorunda birçok problem meydana geldiği raporlandı.
 • Toplamda 1,5 trilyon dolarlık F-35 projesi bir ‘küresel saadet zinciri’ girişimidir.
 • Savaş uçakları konusunda büyük oranda ABD’ye bağımlı durumdaki Türk Hava Kuvvetleri, F-35’le birlikte yüzde 100 bağımlı hale gelecekti. Uçakta ne vakit sorun olsa ABD’ye dönüp destek bekleyecektik.
 • Parçaların tedariği zaten sorunlu. ABD bile kendi envanterindeki F-35’lerin yüzde 30’unu bu problemlerden ötürü havalandıramıyor.
 • F-35’e ait her bilgi, ALIS (Autonomic Logistics Information System) adlı ağ üzerinden ABD’ye gidiyor. Bu uçaklarla gizli bir operasyon yapmak imkansız.
 • Uçağın beyni niteliğindeki ALIS’in kaynak kodları sadece İsrail’e verildi. Kendi uçaklarındaki yazılımı özelleştiren Tel Aviv, diğer ülkelerin F-35’lerini rahatlıkla ‘hack’leyebilir.
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
 • F-35 problemli doğmuştur, problemli olarak kalacaktır. Projeden dışlanmamızla birlikte Türkiye büyük bir yükten kurtulmuştur.
 • Güney Çin Denizi'nde devriye sonrası uçak gemisine inmek üzereyken suya gömülen Amerikan F-35C uçağı
 • Nedeni belirlenemeyen sorunlar, motor arızası, performans problemi ve ABD'ye doğrudan bağımlılık gibi nedenlerle pek çok ülkede soru işareti oluşturan F-35 savaş uçakları karıştığı kazalarla gündemden düşmüyor
 • 23 HAZİRAN 2014 - FLORIDA/ABDEglin Hava Üssü'nde yaşanan kazada bir adet F-35A avcı uçağı kalkışa hazırlanırken motorunda yaşanan sorun nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Motorun yanmasının sebep olduğu kazada pilot kalkış öncesinde uçağı tahliye etti.28 EYLÜL 2018 - GÜNEY KAROLINA/ABDBeaufort Hava Üssü civarında uçuş yapan F-35B avcı uçağı motor sorunu nedeniyle düştü. Uçağın pilotu paraşütle atlayıp olaydan sağ kurtuldu.9 NİSAN 2019 - JAPONYA Pasifik Okyanusu'nda uçuş yapan bir adet F-35A avcı uçağı pilotun uçuş sırasında basınca dayanamaması sebebiyle düştü. Olayda pilot hayatını kaybetti
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
 • 19 MAYIS 2020 - FLORIDA/ABDEglin Hava Üssü'nde yaşanan kazada bir adet F-35A avcı uçağı düştü. Teknik aksaklıktan dolayı düşen uçaktan pilot, paraşütle atlayarak kurtuldu.29 EYLÜL 2020 - KALİFORNİYA/ABDABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir adet F-35B savaş uçağı bir KC-130J tanker uçağı ile havada yakıt ikmali sırasında çarpıştı. Uçaklar Donanma Hava Tesis yakınlarında düştü. Mürettebatlar kazadan sağ kurtuldu. 26 MART 2021 - ARİZONA/ABD ABD Deniz Piyadeleri'ne ait F-35B savaş uçağı, Yuma Deniz Piyadeleri Hava İstasyonu'nda yakın hava destek görevi sırasında hasar alarak acil iniş yaptı. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. 18 KASIM 2021 - AKDENİZ/MISIR AÇIKLARI
 • HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde görev yapan F-35B, gemiden kalkmak üzereyken motorundaki arıza sonrası düştü. Görevlilerin motoru yağmurdan koruyan aparatı uçuş öncesi kaldırmayı unuttukları iddia edildi. Pilot ise fırlatma koltuğunu kullanarak uçaktan denize atladı.
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
MADDE MADDE F-35 KAZALARI
 • 5 OCAK 2022 - GÜNEY KORESeosan Hava Üssü'nde eğitim uçuşu yapan F-35A avcı uçağı aviyonik sistenlerinde sorun çıkması nedeniyle gövde üzerine zorunlu iniş yaptı. Pilot kazadan sağ kurtulurken Güney Kore, envanterinde bulunun 30 adet F-35 savaş uçağının uçuş izinlerini iptal etti.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst