YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Bayraktar AKINCI ÇAKIR seyir füzesini ateşledi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye, savunma ve havacılık tarihinde ROKETSAN, Bayraktar AKINCI ve Çakır füzesiyle stratejik bir kazanıma daha imza attı. Türkiye'nin savunma sanayi neferlerinden ROKETSAN'ın geliştirdiği Çakır füzesi, Bayraktar AKINCI'dan ateşlendi. 150 kilometre menzilli milli seyir füzesi Çakır, hedefi tam isabetle vurdu. Türkiye, ROKETSAN'ın geliştirdiği 150 kilometre menzilli milli seyir füzesi Çakır ile Bayraktar AKINCI TİHA'dan atılarak dünyada bir ilke imza attı. Türkiye savunma ve havacılık tarihinde önemli bir stratejik kazanım hakkında Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar açıklamada bulundu.

ROKETSAN GELİŞTİRDİ! BAYRAKTAR AKINCI ATEŞLEDİ​

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, dünyada ilk kez bir SİHA'dan seyir füzesi atıldığını belirterek, "AKINCI TİHA'dan atılan ÇAKIR tüm kritik bileşenleri yerli-milli olan motorla ateşlendi ve hedefi tam isabetle vurdu. Türkiye Yüzyılı'na, savunma sanayiinden armağan olsun." ifadesini kullandı. Demir, Twitter hesabından, ÇAKIR seyir füzesine ilişkin paylaşım yaptı. Dünyada ilk kez bir SİHA'dan seyir füzesi atıldığına dikkati çeken Demir, "AKINCI TİHA'dan atılan ÇAKIR tüm kritik bileşenleri yerli-milli olan motorla ateşlendi ve hedefi tam isabetle vurdu. Türkiye Yüzyılına savunma sanayiinden armağan olsun. Tebrikler." değerlendirmesinde bulundu.
Bayraktar AKINCI ÇAKIR seyir füzesini ateşledi
Bayraktar AKINCI ÇAKIR seyir füzesini ateşledi

BAYRAKTAR AKINCI ÇAKIR'I ATEŞLEDİ​

Bayraktar AKINCI'dan ateşlenen Çakır füzesi hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye'nin savunma ve havacılık tarihinde önemli bir stratejik kazanıma daha imza attığını belirtti. Haluk Bayraktar, paylaşımda, "Bugün, Türkiye savunma ve havacılık tarihinde önemli bir stratejik kazanıma daha imza atıldı. ROKETSAN tarafından geliştirilen ve Bayraktar AKINCI atılan 270 kg ağırlığında, 150 km. menzilli milli seyir füzesi Çakır, hedefi tam isabetle vurdu. SİHA'larımızın derin saldırı kabiliyetini artıracak bu üründe emeği geçen herkesi tebrik ederim." ifadelerini kullandı.

ÇAKIR Seyir Füzesi özellikleri​

Seyir füzesi, etrafında bulunan kanatlarından yardım alarak havada bir kuş gibi süzülmesine yarayan dinamik yapılı ve jet motorlu güdümlü bir füze sistemidir. Üretim teknolojisi ve kullanılacağı platforma göre ise klasik patlayıcı yük veya balistik/ nükleer başlık taşıyabilirler. Bu bağlamda ülkemizde geliştirilen ÇAKIR seyir füzesi için güzel haber geldi. Roketsan tarafından geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi’nin lansmanı, 31 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Toplamda 3 ayrı grupta 8 farklı füzeyi içeren 150+ kilometre menzilli ÇAKIR Füze Ailesi ile birçok güvenlik biriminin ihtiyacı, eşzamanlı olarak karşılanabilecek. Modüler bir mimaride geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi; Gemisavar Füze (IIR, RF, Hibrit), Elektronik Harp Füzesi, Seyir Füzesi (IIR, RF, Hibrit) ve Sürü Sensörlü Seyir Füzesi olmak üzere dört ana grupta geliştiriliyor. Böylelikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı gibi kurumların ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanıyor. 150+ kilometre menzile sahip ÇAKIR Füzesi, 275 kilogramlık ağırlığıyla öne çıkıyor. Menziline göre oldukça hafif sayılabilecek ağırlığı sayesinde ÇAKIR Füzesi, faydalı yük kapasitesi oldukça kısıtlı olan hava platformlarında dahi çoklu bir şekilde taşınabiliyor. Yaklaşık 70 kilogram ağırlığında bir ‘Yüksek Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik’ harp başlığına sahip olan ÇAKIR Füzesi, zırhlı veya zırhsız bütün hedeflere karşı etili olabiliyor. Kara, deniz veyahut helikopter gibi düşük irtifalarda görev yapan hava platformlarından kullanılması durumunda menzil dezavantajının giderilmesi amacıyla ÇAKIR Füzesi, katı yakıtlı bir fırlatma motoru (booster) ile teçhiz edilebiliyor. Bu durumda füzenin ağırlığı, 330 kilograma çıkıyor. Super Sea-Skimming özelliği sayesinde satha oldukça yakın uçuş gerçekleştirebilecek ÇAKIR Füzesi, düşman unsurları tarafından da oldukça zor tespit edilecek.
ÇAKIR Seyir Füzesi özellikleri
ÇAKIR Seyir Füzesi özellikleri
Teknik Özellikler
  • Uzunluk: 3,3 m.
  • Güçlendirici ile uzunluk: 4,1 m.
  • Çap: 275 mm.
  • Ağırlık: 275 kg.
  • Savaş başlığı: 70 kg.
  • Menzil: 150+ km.
  • Seyir hızı: 0,85 Mach.
  • Motor: Kale Arge KTJ-1750 Turbojet.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst