YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

“BATU” motoru Altay tankında başarıyla test edildi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48

Tank, muhtelif zırhlı araç ve makineler için geliştirilen 1500 beygir gücündeki ilk motor BATU'nun denemesi başarıyla yapıldı.​

Altay tankı için geliştirilen BATU motor ve ( güç aktarım ) transmisyonu ile ilgili süreç hakkında bilgi veren Dur, “Savunma sanayi ihalelerinde motorlarda yabancı ortaklık şartı var. Yani bir motoru yaparken kesinlikle yabancılardan teknik destek sağlamak mecburiyetindesiniz. Yoksa bu motoru yapamazsınız gibi bir düşünce var; daha önceki şartname böyleydi savunma sanayinin. Ben bunu kırdırdım. Bu motoru biz yaparız. Biz kendi ekibimize güveniyoruz. Know-how transferi, teknoloji transferi benim gözümde hikâyedir.” dedi. Osman Dur, Fırtına obüsü için geliştirilen 1000 beygir gücündeki motorun çalıştırıldığını; 1500 beygirlik motorun tasarım ve üretiminin tamamen bittiği belirtti. Dur, 1000 beygirlik motorun transmisyonunda İngilizlerle iş birliğine gidildiğini, ilk çalıştırmanın yapıldığını ve test sürecine girildiğini söyledi.
“BATU” motoru Altay tankında başarıyla test edildi
“BATU” motoru Altay tankında başarıyla test edildi Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Savunma sanayiimiz motor teknolojisinde de emin adımlarla hedeflerine ilerliyor. Tank, muhtelif zırhlı araç ve makinalar için BMC Power tarafından geliştirilen 1500 beygir gücündeki ilk motorumuz BATU’nun ateşlemesi başarılı şekilde gerçekleşti.” ifadelerine yer verildi. İsmail Demir, TÜMOSAN İçten Yanmalı Motor 400 ile “Ağır Ticari Araç Motoru” 600 beygir kara aracı motorlarının testlerini tamamladığını, zırhlı araçlara takılarak envantere gireceğini açıklamıştı. İsmail Demir, “(YNHZA Motoru) 1000 beygir motorumuzun şu an testleri yapılıyor, motor çalışılmaya devam ediyor. (Altay AMT) Tank motoru şu anda ‘testbenche’ (test tezgahı) girdi, inşallah önümüzdeki Nisan ayında onun testte çalıştığını göreceğiz. Transmisyonların çalışması devam ediyor.” ifadelerinde bulunmuştu. SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Mesude Kılınç ise İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü’nün düzenlediği “Savunma Teknolojileri 2021” etkinliğinde, Altay tankının güç grubu projesi olan BATU’nun 2024 yılında tank üzerinde kabulünü yapmayı hedeflediklerini belirtmişti. Çok zorlu bir test sürecinin olacağını söyleyen Kılınç, tank üzerinde 10.000 kilometre testleri dahil sahada testlerin yapılacağı bir proje sürecinin yürütüleceğini ifade etmişti. Proje kapsamında kritik alt sistemlerin de yerli olarak geliştirildiğini söyleyen Mesude Kılınç, “Kritik alt sistemlerin yerli olarak geliştirilmesini çok önemsiyoruz. Bu da zorlu projemizi daha da zor hale getiriyor” ifadelerinde bulunmuştu.
“BATU” motoru Altay tankında başarıyla test edildi
“BATU” motoru Altay tankında başarıyla test edildi Mesude Kılınç, hacim kısıtının en önemli sıkıntılardan biri olduğunu ve düşük bir hacimde yüksek gücün verilmesinin gerektiğini belirtmiş ve buna bağlı olarak görev profili çalışmalarının ve yük spektrum çalışmalarının iyi bir şekilde yönetilmesi ve iyi kurgulanmasının gerektiğini ifade etmişti. Kılınç, “TSK ve NATO operasyonlarından da gerekli destekleri alarak görev profili oluşturuyoruz, yük sprektrumunu çıkartıyoruz ve geliştirmeleri de bu şartlar doğrultusunda sağlıyoruz.” demişti. Kritik alt sistemlerin de zorlu olduğunu belirten Kılınç, “Kritik alt sistemlerin yerli geliştirilme zorunluluğu olmasaydı bu teknik çalışmalarla uğraşma durumunda kalmayacaktık. Ancak proje kapsamında hem alt sistemleri yerli geliştirmek hem de nihai motor ve transmisyon performans hedeflerini sağlamak için takvimde ilerlemeye devam ediyoruz. Risk yönetim faaliyetlerine aralıksız devam ederek 2024 takvimini yetiştirmek için canla başla çalışıyoruz” ifadelerinde bulunmuştu. Savunma Sanayii Başkanlığı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Mesude Kılınç, Mart ayında düzenlenen Savunma Teknolojileri Günlerinde, 1500 beygirlik pistonlu dizel motor ve tam otomatik tahrikli transmisyon olarak tasarlanan güç grubunun 2024 yılında tank üzerinde kabul edilmesinin planlandığını ifade etmişti. Proje kapsamında geliştirilecek BATU Motorunun 1500 HP güç sağlaması, çapraz tahrikli transmisyonun yüksek tork aktarım kabiliyetine sahip olması, soğutma grubunun düşük siluetli araç yapısında yüksek verimle çalışması, kontrol ünitesinin fonksiyon çeşitliğinin fazla olması ve topyekûn güç grubunun ALTAY tankının bütün çalışma koşullarında tanka kesintisiz güç sağlayacak şekilde geliştirilmektedir.

1.000hp UTKU Motor Projesi

SSB adına yürütülen BMC Power’ın motor, transmiyon ve soğutma paketinden oluşan güç grubu geliştirme projesidir. Proje kapsamında geliştirilen güç grubunun 45 Ton ağırlığına kadar olan Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlara ve Paletli Obüslere güç vermesi planlanmaktadır. Proje bitiş tarihi 2023 yılı olarak planlanmıştır.
1000 hp utku motor
1000hp UTKU Motor Projesi Özellikleri
  • 1000 HP Güç Grubu
  • 8 Silindir – V Tip Motor
  • 6+2 Çapraz Tahrikli Transmisyon
Transmisyonlar:
  • UTKU Transmisyon
  • BATU Transmisyon
BMC'yi tebrik ediyor, tüm motorlarda en kısa zamanda seri üretime geçmesini diliyoruz.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst