YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Azerbaycanlı Murvat Garibov, ile Türk iş adamı Şahyunus Ekin deniz suyundan üretti

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Azerbaycanlı Murvat Garibov, deniz suyundan yakıt elde eden bir projenin prototipini Türk iş adamı Şahyunus Ekin ile birlikte gerçekleştirdi. Patent aldıkları projeyle sadece deniz suyu ve minimum elektrikle doğal gaza eşdeğer yakıt üretilebildiklerini belirten ikili, çalışmalarının Türkiye'ye fayda sağlamasını hedefliyor. Azerbaycanlı Murvat Garibov 2007 yılında başlattığı çalışmayla deniz suyundan yakıt elde eden bir proje geliştirdi. Projesini Azerbaycan’da bir üniversiteye sunan Garibov, projenin prototipini de İzmir’deki Türk iş adamı Şahyunus Ekin ile birlikte yaptı.
Azerbaycanlı Murvat Garibov, ile Türk iş adamı Şahyunus Ekin deniz suyundan üretti
Azerbaycanlı Murvat Garibov, ile Türk iş adamı Şahyunus Ekin deniz suyundan üretti Sınırlı olan doğal kaynaklara karşılık kendi projelerinin sınırsız enerji ürettiğini söyleyen Garibov, “Elde edilen yakıtın parametreleri hem doğal gaz, hem de likit gaza eşdeğer. Hammaddesi tuzlu su olduğundan bu teknolojinin ürünlerinin, istenilen yerde sınırsız üretimi, direkt kullanımı ve depolanması mümkün. Yatırım maliyeti üretim tesislerinin kurulmasından ibaret. Aldığımız enerji, verdiğimiz enerjiden yüzde 40 daha fazla. Yatırılan finans 3-4 sene içinde geri kazanılıyor. Elde edilen yakıtı doğal gazın ve likit gazın kullanım alanlarının tümünde kullanmak mümkün” diye konuştu.

“Bu proje teknolojiye dönüşmeli”​

İş adamı Şahyunus Ekin ise “Bu proje, Türkiye’nin doğalgaz sıkıntısını çözecek bir proje. Yakıtın elde edilmesi için sadece deniz suyu ve elektriğin olması yeterli. Hatta elde ettiğimiz yakıt, doğal gazdan kalori olarak daha yüksek bir yakıt. Murvat Garibov'un yıllar süren yoğun çalışması beni çok etkiledi ve birlikte çalışmaya başladık. Bu projenin bir teknolojiye dönüşmesi için çalışma yapıyoruz ve Türkiye'ye faydamızın dokunması için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” dedi.
Azerbaycanlı Murvat Garibov, ile Türk iş adamı Şahyunus Ekin deniz suyundan üretti
Azerbaycanlı Murvat Garibov, ile Türk iş adamı Şahyunus Ekin deniz suyundan üretti

Stanford Üniversitesinde görevli araştırmacılar da denizden farklı sonuçlar aldı​

Standford Üniversitesi’nden araştırmacılar güneş enerjisi kullanarak , elektrotlar ve San Francisco Koyundan deniz suyu kullanarak hidrojen yakıtı elde etmeyi başardılar . Hidrojen ve oksijen gazının elektrik yoluyla deniz suyundan ayrılmasının yeni bir yöntemine ait bulgular , 18 Mart tarihinde Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Dergisi’nde yayınlandı . Mevcut su ayrıştırma yöntemlerinde , üretmesi maliyetli olan yüksek oranda saflaştırılmış su kullanılmaktadır. Hongjie Dai, J.G. Jackson ve Stanford ’ da kimya profesörü ve makalenin yönetici yazarı C.J. Wood, “Teorik olarak, şehirlere ve arabalara enerji sağlamak için o kadar çok hidrojene ihtiyacınız var ki, arıtılmış su kullanmak düşünülemez. Kaliforniya’daki mevcut ihtiyaçlarımız için bile yeterli suya zar zor sahibiz,” diye belirttiler.
Dünyanın ilk hidrojen gemisi deniz suyundan yakıtını üretiyor
Dünyanın ilk hidrojen gemisi deniz suyundan yakıtını üretiyor Dai , “Hidrojen, yakıt için uygun bir seçenektir, çünkü karbondioksit salınımı içermez , ”dedi . Yanan hidrojen sadece su salar ve iklim değişikliği ile ilgili problemlerin oluşmasına katkı sağlamaz. Dai , laboratuvarında bir sunum yaparak araştırma kanıtlarını sundu , ancak araştırmacılar , tasarımın ölçeklendirmesini ve seri üretim ile ilgili yapılması gerekenlerin bu işin üretimini yapan girişimcilere bırakacaklar , diye belirtti. Dünyanın ilk hidrojenli gemisi Energy Observer, doğaya zarar vermeden enerji üretilmesini ve kullanılmasını destekliyor. Bu nedenle dünyada bir ilki gerçekleştiren Toyota, deniz suyundan elde ettiği hidrojenle hareket edebilen bir gemi üretti. Ayrıca gemi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından da faydalanıyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst