YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ATAK-2’nin ilk Uçuş Tarihi 2023

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yeni nesil taarruz helikopteri ATAK 2'nin bu ay uçacağını açıkladı. Kotil, Milli Muharip Uçak'ın (MMU) ise 2028'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edileceğini söyledi. İnşallah, Dünya’nın en iyi taarruz helikopteri olacak. İlk üçünün teslimatı, 2025’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mıza gerçekleştirilecek. Toplam ağırlığı 11 ton, 1.5 ton mühimmat taşıyabiliyor.” açıklamasında bulundu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı bir televizyon programında, şirketin yürüttüğü savunma projeleriyle ilgili güncel durumu paylaştı. Türkiye'nin en büyük projelerinden olan ve geçen ay taksi yapan Milli Muharip Uçak'ın 2028'de kullanılmaya başlanacağını kaydeden Kotil, Türkiye'nin 5'inci nesil savaş uçağı yapan 4 ülkeden biri olduğunu söyledi.
ATAK-2'nin ilk Uçuş Tarihi 2023
ATAK-2'nin ilk Uçuş Tarihi 2023 Kotil, şöyle devam etti: "5'inci nesil üzerine bir kaplama koymanız gerekiyor ki gerçekten radar hiç geri gitmesin. Yani 5'inci nesil bir savaş uçağını 200 kilometreden sen göremiyorsun, yerdeki radarlar göremiyor, karşıdaki uçak göremiyor ama kendisi görüyor. Ülkenin bekası için bunun gerçekten yüzde yüz yerli olması gerekiyor. Başkasından bir şey bekleyerek uçak yapamazsınız. Tek başına bir ordu bu." "ATAK 2 dünyadaki en iyi helikopter olacak" Yeni nesil taarruz helikopteri ATAK 2'nin de uçuşa hazır olduğunu aktaran Kotil, "İnşallah dünyadaki en iyi helikopter olacak. Şu anda motor çalıştıracak önümüzdeki birkaç gün içinde. İnşallah bu ay içinde uçuşunu gerçekleştirecek." dedi. Ukrayna, ATAK-II’nin T0 isimi ilk prototipinde kullanılacak ilk iki adet iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru’nu Türkiye’ye 27 Ocak 2023’te teslim etmişti. Halihazırda montaj faaliyetleri devam eden T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin ilk prototipine, bu ay içerisinde motorların entegre edilmesi ve ilk motor çalıştırmanın gerçekleştirilmesi planlanıyor.

T929 ATAK-II projesi​

Proje kapsamında ortaya çıkacak helikopter; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlandı. İlk olarak Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde hizmet vermesi planlanan helikopterin ilerleyen dönemde deniz varyantının üretilerek TCG ANADOLU LHD gibi platformlarda kullanılmak üzere Deniz kuvvetleri Komutanlığına da hizmet vermesi bekleniyor.

2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı​

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber’de Gündem Özel yayınında 2025 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ATAK II taarruz helikopteri teslimatı yapılacağını açıklamıştı. TUSAŞ ve İTÜ ortaklığında Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı açılış programı sonrasında Defence Turk sorularını yanıtlayan Temel Kotil, ATAK-II ağır sınıf taarruz helikopterinin deniz (naval) versiyonunun geliştirileceğini açıklamıştı. Temel Kotil, “ANADOLU LHD için Atak ve Gökbey’in deniz versiyonu çıkacak mı? Bu yönde bir takviminiz var mı?” sorumuza “Şu an için ATAK-II’nin deniz versiyonunu düşünüyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.
2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı
2025 Yılında TSK’ya ATAK II Teslimatı

Ağır sınıf ATAK 2 Helikopterin Özellikleri:​

8-10 Ton Sınıfı 2 adet Turboşaft Motor (TS3000x2=6.000 Hp) 1.200 kg. Faydalı Yük (Mühimmat) Lançerler Hariç 20.000 ft servis tavanı olacak HOGE Kabiliyeti (6000 ft, 35°C @MTOW) Mürettebat 2 Pilot Azami hız 172 Kts 6 Kanat İstasyonu 12.7 mm Mühimmata Dayanıklı Zırhlı Kokpit Operasyon Kabiliyeti: -40/+50 C Gece/Gündüz 12,7 mm Mühimmata Karşı Balistik Koruma Yüksek Sıcaklık ve Yüksek İrtifa Şartlarında Görev Yapabilme Çevresel Etmenlere Dayanıklı Gelişmiş Elektronik Harp ve Karşı Tedbir Sistemleri 30 mm Yüksek Kalibreli Top, Yeni Nesil 2,75 inç Roket, Uzun Menzilli ve Farklı Güdüm Sistemlerine Sahip Tanksavar Füzeleri ile Havadan Havaya Füze Sistemleri

ATAK 2 Kullandığı Ekipmanlar​

4 Eksenli Otopilot Modüler Aviyonik Mimari Hedef Tespit Sistemi Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi

ATAK 2’nin Silah Sistemleri​

30 mm’lik Top 2.75” Güdümsüz Roket 2.75” Güdümlü Roket Anti Tank Füzesi Hava-Hava Füzesi

ATAK 2 taşıdığı Faydalı Yükler​

Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi Aselflir Keşif Gözetleme ve Hedefleme Sistemi Flare Karşı Tedbir Sistemi Milimetrik Dalga Radarı (Mildar) Helikopter Engel Tespit Sistemi
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst