YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ASPİLSAN’ın ürettiği 1975 powerbank satışa sunuldu

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38

ASPİLSAN Enerji Powerbank satışa sunulmuştur.​

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) bir kuruluşu olan ASPİLSAN, esasında 1985 yılında bu yana batarya üretimi gerçekleştiriyor. Firmanın üretimi ağırlıklı olarak savunma sanayi ve kurumsal taraf için ilerlemiş olsa da bu durum yakın zamanda ASPİLSAN Enerji Powerbank ile değişti. ASPİLSAN tarafından geliştirilip üretilen bu powerbank, bir süre önce satışa sunuldu. ASPİLSAN lityum iyon pil üretiminde Avrupa’da öncü ASPİLSAN Enerji, INR18650A28 olarak belirtilen lityum iyon şarj edilebilir silindirik pil hücresinin seri üretimine Haziran 2022 yılında başlamış ve Avrupa’da lityum iyon 18650 pillerin seri üretimini yapan ilk firma olmuştu. ASPİLSAN’a göre bu hücrenin tasarım, geliştirme ve üretim faktörleri tamamen yerli kaynaklardan sağlanıyor.
ASPİLSAN'ın ürettiği 1975 powerbank satışa sunuldu
ASPİLSAN'ın ürettiği 1975 powerbank satışa sunuldu

ASPİLSAN Powerbank değiştirilebilir pillere sahip

ASPİLSAN INR18650A28 hücresi nikelce zengin lityum-nikel-manganez-kobalt oksit içerirken halihazırda satışa sunulan ASPİLSAN Enerji Powerbank’te revize edilmiş bir versiyonu kullanılıyor. ASPİLSAN Enerji Powerbank ürününde bu hücrelerden iki adet kullanılıyor. 2023 yılında üretilen INR18650A28 pil kapasitesi 2900 mAh ve voltajı 3.68V seviyesinde bulunuyor. Ürünün en güzel olan tarafı ise bu iki hücrenin de değiştirilebilir yapıda olması. Çoğu powerbank ürününde pil hücreleri değiştirilemiyor ve dolayısıyla kullanım ömrü tamamlandığında ürün bir atık haline geliyor. Bu arada ASPİLSAN Enerji Powerbank’in fiyatının 399 TL ve kapasitesinin 5900 mAh olduğunu da belirtelim. ASPİLSAN’a göre powerbank ürününde kullanılan hüreler tanınmış sertifikalı markaların benzer kapasiteli hücrelerine kıyasla daha yüksek deşarj hızına ve daha düşük sıcaklıklarda çalışabilme özelliğine sahip. Son olarak ASPİLSAN, Kayseri Mimarsinan OSB’de bulunan lityum iyon silindirik pil üretim tesisinde yıllık 220 MWh üretim kapasitesine sahip.

ASPİLSAN üretimi powerbankler afet bölgesine gönderilmişti!​

ASPİLSAN üretimi piller 2022 yılında teknoloji sektörüne damga vuran önemli bir gelişmeydi. Öyle ki binlerce insan hangi türde piller olduğunu ve nereden temin edebileceğini öğrenmek istiyordu. Bu yoğun ilgi hala devam ediyor. Özelliklerine baktığımızda ise içerisinde 2 adet 2800 mAh boyutunda pil olduğunu görüyoruz. Yani powerbanklerin kapasitesi 5600 mAh. Ayrıca üst kısımda pil yüzdesi gösteren bir kısım olduğunu ve Micro-USB kablo aracılığıyla şarj edildiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, cihazın arka kapağı çıkartılabildiği için pilleri şarj edilebilen 18650 farklı versiyonlar ile değiştirmek veya başka cihazlarda kullanmak mümkün.
ASPİLSAN Powerbank değiştirilebilir pillere sahip
ASPİLSAN Powerbank değiştirilebilir pillere sahip

ASPİLSAN powerbanklerinde kullanılan pillerin özellikleri​

Üretilen INR18650A28 kodlu kimyası ve bileşimi nikelce zengin lityum-nikel-manganez-kobalt oksit olan 18650 pillerin kapasitesi 2800 mAh. Voltajı ise 3.65V. Yapılan testlerin sonucunda standartların üzerinde performans sergilediği paylaşıldı. Bu nedenle hem yurt içi hem de yurtdışından yoğun talep gördüğü söyleniyor.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst