YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ASELSAN’ın Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48
ASELSAN’ın yeni geliştirdiği Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi’ne ilişkin görseller. Sistem, hem füze hem de top bileşenlerinden oluşuyor. ASELSAN’ın nokta hava savunma sistemine ait görseller 2023 001350 patent tescil numarası ile Türk Patent’te kamuoyuna paylaşıldı. Proje konusunda herhangi bir resmi açıklama olmasa da bir nokta hava savunma sistemi üzerinde çalışmalar devam ettiğini zaten biliyorduk. Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi. NHS Sistemi’nde görülen füzeler, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM)’nin karadan atılan versiyonu. Ayrıca sistemde, GÖKER 35mm’lik Çok Maksatlı hava topu Silah Sistemi bulunuyor.
ASELSAN’ın Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi
ASELSAN’ın Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi ANADOLU ISUZU Seyit 8×8 araç üzerine kurulu tasarımda parçacıklı mühimmat kullanabilen 35 mm top, 4 adet BOZDOĞAN veya GÖKDOĞAN türevi hava savunma füzesi yer almakta. Sensör olarak ise taret üzerindeki Atış Kontrol Radarı ile araç üzerindeki 4 dizinli AESA radar göze çarpıyor daha yüksek hassasiyet ve uzun menzile sahip AESA radarların 4 yana bakması sürekli 360 derece kapsama sağlayacaktır. TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerinin karadan kullanımı üzerine çalışmaların olduğunu söylemişti. Sistemin, GÖKDOĞAN Füzeleri ile hava unsurlarına karşı 30-40 kilometre azami etkili menzile sahip olması bekleniyor. NHS, bünyesinde barındırdığı hava savunma topu sayesinde çok alçak irtifadaki hava hedeflerine de angaje olabilecek. ASELSAN’ın aynı zamanda 2021 011312 patent tescil numarasıyla paylaşılan ikinci bir hibrit konsepti bulunuyor. Daha eski olan bu konseptin ateş gücü 2 adet 35 mm top, 12 adet alçak irtifa hava savunma füzesi ve İHTAR Anti-İHA sisteminden oluşuyor. Daha yüklü ve maliyetli sayılabilecek bu konsptte 4 adet AESA Radar yerine MAR PESA Arama Radarı bulunuyor. NHS Sistemi’nde, ASELSAN tarafından geliştirilen ve 80 kilometre menzile sahip AKR Atış Kontrol Radarı bulunuyor. Nokta Hava Savunma Sistemi’nin taşıyıcı unsuru olan 8×8 aracın çevresinde de, hedef tespitini gerçekleştirecek AESA Radarlar bulunuyor. Türkiye’nin mevcut alçak irtifa hava savunma mimarisinde AİC veya HİSAR-A üzerindeki dönen tipte MAR arama radarı ve KORKUT araçları üzerindeki atış kontrol radarları yer alırken yeni nokta hava savunma sisteminde arama ile atış kontrol radarları aynı araçta bulunuyor. İmha kabiliyetleri HİSAR-A ve KORKUT sistemlerinde iki farklı katmanı kapsayacak şekilde dağıtıkken ASELSAN’ın nokta hava savunma sitemi iki katmanı da tek başına karşılayacak şekilde tasarlanmakta.
ASELSAN’ın yeni geliştirdiği Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi’ne ilişkin görseller. Sistem, hem füze hem de top bileşenlerinden oluşuyor.
ASELSAN’ın yeni geliştirdiği Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi’ne ilişkin görseller. Sistem, hem füze hem de top bileşenlerinden oluşuyor.ASELSAN’ın yeni geliştirdiği Nokta Hava Savunma (NHS) Sistemi’ne ilişkin görseller. Sistem, hem füze hem de top bileşenlerinden oluşuyor. Bir bataryaya paylaştırılan kabiliyetleri tek platformda barındıran hibrit hava savunma sistemleri hava savunmada aynı anda iki veya daha fazla katmanı kapsayabilmektedir. Bu sistemler ayrıca kritik alanların/konvoyların savunması için hızlı konuşlandırma avantajını da bulundurmaktadır. NHS Sistemi, Rusya Federasyonu’nun Pantsir Hava Savunma Sistemi’ne benzeyen bir sistem olacak gibi görünüyor. NHS Sistemi’nin, hem bünyesinde barındırdığı radar sistemleri hem de GÖKDOĞAN Füzesi sayesinde daha etkili olacağı, düşünülmektedir Rus pantsir sisteminin dışardan her ne kadar mükemmel gibi görünse de özünde büyük sorunlar yatmaktadır. Yerli nokta hava savunma sistemi (NHS) Ruslardan ele geçirilen pantsir hss'den yararlanılarak geliştirildiğini de şahsen düşünmekteyim.
 
Üst