YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ASELSAN ve TOGG ile işbirliği! Çip krizine yerli çözüm

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye'nin lider teknoloji şirketlerinden Karel, Türkiye'nin Otomobili TOGG için geliştirdiği çözümler seri üretim hazır. Türkiye’de elektronik haberleşme sistemlerine geçişte öncü olan Karel, savunma sanayi, elektronik üretim ve sistem entegrasyon konularında üstlendiği görevlerle "Küçük ASELSAN" olarak nitelendiriliyor. Karel, tüm dünyayı etkileyen çip krizini tasarım çözümleriyle aştı. Karel, savunma sanayi ve elektronik konusunda geliştirdiği kabiliyetlerde TOGG projesi başta olmak üzere otomotiv sektöründe önemli bir çözüm ortağı olmayı amaçlıyor. Akıllı Yan Görüş Sistemi ile TOGG üzerinde yer almaya hazırlanan KAREL, 2022'den itibaren otomotiv sektöründe gelir sağlamayı hedefliyor. BMC, Turkcell, Zorlu Holding - Vestel, Kök Grubu, Anadolu Grubu ve TOBB'dan oluşan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, Türkiye'nin otomobili TOGG'un seri üretimine 2022'de başlamayı amaçlıyor. Elektrikli otomobil TOGG SUV yoğun bir test takvimiyle seri üretime hazırlanacak. TOGG'un satış fiyatı ise merakla bekleniyor.
ASELSAN ve TOGG ile işbirliği! Çip krizine yerli çözüm
ASELSAN ve TOGG ile işbirliği! Çip krizine yerli çözüm ASELSAN ve TOGG firmalarıyla dünyada toplamda 500 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan çip teknolojisi için ortak projeler yürüttüğünü duyurdu. Silikon Vadisinde kazandığı deneyimleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı çiple hem Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak hem de otomotivde zaman zaman yaşanan çip krizini yerli üretimle aşmak için uğraş verdiğini söyledi. ABD’de girişimci olarak kurduğu şirkete 200 milyon dolar yatırım alan İzmirli girişimci Armağan Ergün, Silikon Vadisinde kazandığı deneyimleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknopark’ta kurduğu mühendislik firmasıyla ile farklı bir boyuta taşımak için çalışıyor. Elektronik tasarım ve üretim, ürün geliştirme ve prototip üretim üzerine çalışan Ergün, ASELSAN ve TOGG firmalarıyla dünyada toplamda 500 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan çip teknolojisi üzerine ortak projeler yürüttüğünü söyledi. Yeni tasarladıkları çipi ASELSAN için geliştirdiklerini söyleyen Ergün, “ASELSAN ile 2 yıl önce projeye başladık. Şu an çalışan 100 tane çipimiz var. Hedefimiz seri üretime geçmek. Bu programlanabilir bir çip. İçinde RISK-V işlemcisi olan 32 bitlik bir çip. 100 MHz hızla çalışabiliyor ve programlanabilir bir çip. Özellikle otomotiv sektöründe yüksek programlanabilirlik gerekiyor. Şu ana kadar askeri ve haberleşme alanlarında kullanılıyor. Bundan sonra otomotiv sektöründe de kullanılacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
ASELSAN ve TOGG ile işbirliği! Çip krizine yerli çözüm
ASELSAN ve TOGG ile işbirliği! Çip krizine yerli çözüm

Togg Çip krizini yerli üretimle aşacak​

Programlanabilmesi nedeniyle aynı çipi farklı fonksiyonlarda kullanmanın mümkün olduğunu ifade eden Ergün, “Çip krizi, malzemenin temin edilememesinden kaynaklanıyor. Burada biz malzemenin temin edilmesini sağlıyoruz. Burada yazılımsal olarak güncelleme sağlandığından dolayı, örneğin insanlar araçlarına aktif süspansiyon sistemi satın alınabilir. Aynı şekilde otonom sürüş özelliği yazılımsal bir güncellemeyle araca eklenebilir. Bizim burada sağladığımız donanımın buna imkan verebilir hale gelmesi” dedi.

“TOGG bu alanda gerçekten vizyon sahibi bir hareket sergiliyor”​

TOGG’un hızlandırıcı programlarına dahil olduklarını ifade eden Ergün, “Gerekli maliyeti karşıladıktan sonra üretime geçmek istiyoruz. Çin’de 2 bin civarında çip tasarımı yapan şirket varken Türkiye’de bu sayı 10. Bu çok katma değerli bir sektör. Sentlerle mal ettiğiniz ürünü dolarla satıyorsunuz. Bunu sadece bilginizle yapıyorsunuz. Bu konuda yapılabilecek çok şey var” diye konuştu.
Togg Çip krizini yerli üretimle aşacak
Togg Çip krizini yerli üretimle aşacak Çipi tasarladıklarını ve yeni versiyonları üzerinde çalıştıklarını kaydeden Ergün, “Cep telefonuna katılan yeni özellikler gibi araca da yeni özellikler katılabilecek. Bununla ilgili çok ciddi senaryolar var. TOGG bu alanda gerçekten vizyon sahibi bir hareket sergiliyor” dedi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst