YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ASELSAN Şili ülkesinin Leopard’larını Modernize edecek

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türk savunma sanayinin öncülerinden ASELSAN, Şili Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları’nın (AMT) modernizasyonu için FAMAE ile sözleşme imzaladı.
ASELSAN Şili ülkesinin Leopard'larını Modernize edecek
ASELSAN Şili ülkesinin Leopard'larını Modernize edecek ASELSAN, Şili ordusu envanterindeki yaklaşık 140 adet Leopard tankını modernize edecek. Güney Amerika ülkesiyle yapılan kritik anlaşma, Türk şirketinin tanklar konusunda yetkinliğini dünyaya bir kez daha gösterdi. Sözleşme kapsamında ASELSAN, tank modernizasyonu alanında teknoloji transferi gerçekleştirecek ve FAMAE’nin kapasitesi arttırılacak. Türk savunma sanayiinin omurgası durumundaki ASELSAN, tank modernizasyon tecrübesini bir ülkeye daha taşıyor. Güney Amerika ülkesi Şili, envanterdeki Alman yapımı Leopard tanklarının modernizasyon ihalesini ASELSAN'a verdi. Şili Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı devlet şirketi FAMEA, Leopard 2A4 tanklarının bakım ve modernizasyonu konusunda ASELSAN ile sözleşme imzalandığını duyurdu. ASELSAN'ın Şili ordusuyla yaptığı anlaşma teknoloji transferini de içeriyor. FAMAE firmasının yaptığı açıklamada "Türk firması ile yapılan bu işbirliğinin avantajları arasında teknoloji transferi ve know-how aktarımı bulunuyor. ASELSAN'la işbirliği FAMAE'nin yeteklerinin gelişmesine katkı sağlayacak. Aynı zamanda tankların ömrünü de uzatacaktır" denildi. Leopard 2A4CHL modernizasyonu sözleşmesinin tam olarak hangi işlemleri kapsadığı bilinmiyor ancak güncellemeler, Şili ordusunun özel ihtiyaçlarına göre seçildi. Şili ordusu 2007 yılında Almanya'dan satın alınan 140 kadar Leopard 2A4 ana muharebe tankına sahip.
ASELSAN Şili ülkesinin Leopard'larını Modernize edecek
ASELSAN Şili ülkesinin Leopard'larını Modernize edecek Bu tanklar geçtiğimiz yıllarda yeni bir yangın kontrol sistemi ve nişan alma aygıtı kurulumunu içeren paketle modernize edilmiş ve '2A4CHL' kodunu almıştı. Aynı zamanda bu tanklara Leopard'ın sadece A6 versiyonunda bulunan uzun namlu da eklendi. Daha yüksek menzilde daha etkili atış imkanı veren bu modernizasyonun ardından Şili ordusu, Leopard'ların görüş aygıtları, atış kontrol ve nişan alma sistemlerini de modernize etmek için Proaco adında bir proje başlatmıştı. Güney Amerika ülkesi, Türk ASELSAN'la yapılan anlaşma ile birlikte tank modernizasyonu konusunda yeni yetenekler kazanmayı hedefliyor. ASELSAN'ın geçtiğimiz günlerde Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdiği 123,5 milyon dolarlık sözleşmenin Şili'deki ihale ile ilgili olup olmadığı bilinmiyor. ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Leopard ve M60T tanklarına yönelik yürüttüğü kapsamlı modernizasyon projeleriyle bu konuda ciddi deneyim kazandı. ASELSAN'ın Türk tanklarına uyguladığı güncellemeler aktif zırh koruma, güçlendirilmiş zırh kaplaması, kafes sistemi ve atış kontrol sistemlerini de içeriyor. ASELSAN aynı zamanda Aktif Koruma Sistemi AKKOR projesini de geçtimiğiz aylarda tamamlamış ve Türkiye'yi bu teknolojide üretim yapabilen 3 ülke arasında sokmuştu.
ASELSAN Şili ülkesinin Leopard'larını Modernize edecek
ASELSAN Şili ülkesinin Leopard'larını Modernize edecek ASELSAN tarafından sözleşme kapsamında sağlanacak sistemler: Tank Atış Kontrol Sistemi Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi Tank Lazer Uyarı Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi Aktif Koruma Sistemi Yakın Mesafe Gözetleme Sistem
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst