YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ASELSAN, Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
ASELSAN’ın 2021 Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre ASELSAN, genel maksat bombalarına yönelik çoklu mühimmat salanı geliştiriyor. Mühimmat salanı ile tek salanda 2 adet Mk-82 ve Mk-83 tipi mühimmatlardan iki adet taşınabilecek. Geliştirilecek salan aynı zamanda Minyatür Bomba ve benzeri mühimmatların kullanımına da imkan sunacak. Yürütülen proje kapsamında millî olarak geliştirilen, Minyatür Bomba, Akıllı Çoklu Salan ve Lazer Güdümlü Bomba mühimmatları millî savaş uçağı MMU’ya entegre edilecek. Geliştirilecek çoklu salanın L3Harris tarafından geliştirilen BRU-57 çoklu taşıma salanının muadili olacağı değerlendirilebilir. Aynı şekilde tek bir istasyondan 2 adet mühimmatın taşınmasına olanak tanıyan BRU-57; 500 ila 1000 lb sınıfı genel maksat bombaları ve AGM-154 JSOW mühimmatlarını kullanabilmektedir. BRU-57A konfigürasyonunda ise salan üzerinde iki farklı mühimmat aynı anda taşınabilmektedir. ASELSAN tarafından geliştirilen Minyatür Bomba; 100+ kilometre menzile ve GPS/INS (KKS/ANS) güdüm sistemine sahip, dörtlü akıllı pnömatik salan ünitesinden (SPQR) atılan bir hava-yer mühimmatıdır. ASELSAN, Minyatür Bomba için dörtlü salan ünitesine ilave olarak ‘Çoklu Taşıma Salanı-3’ ve ‘Çoklu Taşıma Salanı-2’yi geliştiriyor.
ASELSAN, Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor
ASELSAN, Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor

Hareketli hedeflere karşı etkili​

ASELSAN minyatür bombanın seri üretim çalışmalarını sürdürürken bu kez mühimmatın varyantları üzerinde çalışmalara başlandı. Kızılötesi arayıcı başlıklı “Man-in-the-Loop” özellikli minyatür bomba (IIR Minyatür Bomba) varyantı 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) sergilendi. Kızılötesi arayıcı başlık sayesinde minyatür bomba önceki varyantta olduğu gibi sadece hareketsiz hedeflere değil, hareketli hedeflere karşı da etkili bir mühimmat olacak. IIR Minyatür Bomba ile ayrıca INS/GPS’in yerlileştirilmesi hedefleniyor. Man-in-the-Loop özelliğiyle pilotla mühimmatın etkileşimi sağlanırken anlık olarak hedef güncellenmesi mümkün olacak.
Minyatur-Bomba-SDB-ve-Coklu-Tasima-Salani-ASELSAN
Minyatur-Bomba-SDB-ve-Coklu-Tasima-Salani-ASELSAN

BRU-57 çoklu salan​

ASELSAN’ın 2021 faaliyet raporunda şu şekilde açıklamıştır: “MSB ile imzalanan Çok Maksatlı Pylon Geliştirilmesi Sözleşmesi kapsamında, uçağın bir istasyonunda iki adet güdümlü mühimmat (LGK-82, HGK-82, KGK-82/83, TEBER-82) taşıyabilen çoklu salan geliştirilecek ve sertifikasyon testleri tamamlanacaktır. SSB ile imzalanan Minyatür Bomba Tedarik Sözleşmesi kapsamında 2020 yılında sertifikasyon testleri tamamlanan Minyatür Bomba ve Çoklu Taşıma Salanı’nın seri üretimi yapılarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatı gerçekleştirilecektir. Aynı proje kapsamında, parçacık tesirli Harp Başlığı da geliştirilecektir.” Çoklu Taşıma Salanları, Güdümlü mühimmatların savaş uçaklarına entegrasyonunun yapılabilmesini ve bu uçaklardan atılmalarını sağlayan kritik birimlerdir. Minyatür Bomba için geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı, 4 adet Minyatür Bomba (MB) taşıyabilen, F-16 uçağının iki istasyonuna takılarak bir sortide 8 farklı hedefe angajman imkânı sağlayacaktır.
ASELSAN, Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor
ASELSAN, Çoklu Mühimmat Salanı Geliştiriyor Edinilen bilgiye göre; SPQR ve Çoklu Taşıma Salanı-3’ün F-16 Fighting Falcon ve diğer savaş uçakları, Çoklu Taşıma Salanı-2’nin ise F-16 Fighting Falcon ve Milli Muharip Uçak gibi savaş uçakları ile Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) platformları tarafından kullanılması planlanmakta. Yeni salanlar ile birlikte savaş uçaklarında faydalı yük tasarrufu sağlanırken; SİHA platformlarının da Minyatür Bomba kullanmalarının yolu açılmış oldu. TÜBİTAK-SAGE tarafından tasarlanan ve güçlendirilmiş beton hedeflere karşı etkili harp başlığına sahip olan Minyatür Bomba, 55km mesafeden 1 metrelik betonu delebilmektedir. Minyatür Bomba’nın, 2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenmektedir. Düşük ağırlığa, uzun menzile ve yüksek nüfuz yeteneğine aynı anda sahip olan Minyatür Bomba’dan;
  • F-16 Savaş Uçağının 2×4, 2×3 veya 2×2 adet; AKINCI ve Aksungurun İnsansız Hava Aracı’nın ise 2×2 adet taşıyacağı tahmin edilmektedir.
Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki hava araçları, tek sorti ile asgari dört farklı hedefi yüksek isabet oranıyla ile etkisiz hale getirebilecektir.
Minyatur-Bomba-SDB-ve-Coklu-Tasima-Salani-ASELSAN
Minyatur-Bomba-SDB-ve-Coklu-Tasima-Salani-ASELSAN Genel Özellikler • 4 adet Minyatür Bomba taşıma ve salma • Akıllı mühimmat yönetimi • Uçuş Öncesi ve Esnası Planlama • Göreve Hazır Olma Kolaylığı ve Düşük bakım ihtiyacı (Pnömatik bırakma mekanizması) • Hızlı ve kolay silah yükleme /indirme • Ön/Arka piston güç ayarlama • Ayarlanabilir bırakma hızı • İdame kolaylığı • Çoklu atış zarfı hesaplama
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst