YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ANKA İNSANSIZ HAVA ARACI çeşitleri ve özellikleri

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48

ANKA PROJE HAKKINDA​

ANKA Projesi ile; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin keşif, gözetleme, hedef tespit/imha ihtiyacını karşılamak üzere ihtiyaç duyulan milli bir insanız hava aracı (İHA) sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Projenin ilk aşamasında, ihtiyaç duyulan özellikleri karşılayan Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) sınıfı İHA TUSAŞ tarafından üretilmiş ve güvenlik güçlerimize teslim edilmiştir. Projenin devam eden aşamasında ise; uydu üzerinden kontrol kabiliyetini haiz, mühimmat altyapılı ve sentetik açıklıklı radar (SAR) faydalı yüküne sahip ANKA-S İHA sistemlerinin seri üretimi gerçekleştirilerek İhtiyaç Makamlarına teslim edilmiştir. Gece ve gündüz şartlarında keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve imha amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA-S İHA sistemi, 30.000 ft irtifa ve minimum 24 saat uçuş süresi yeteneklerine sahiptir.
Anka-A
Anka-A ANKA nedir? sorusu Suriye'nin İdlib kentinde artan çatışmaların ardından en çok araştırılan konular arasında yer aldı. ANKA ülkemizin savunma sanayisi alanında geliştirdiği insansız hava aracıdır. Dünyada yalnızca 8 ülke tarafından üretilen İHA'nın bir türü olan ANKA'nın ilk denemesi bundan 10 yıl önce gerçekleştirilmişti.
ANKA ilk olarak 16 Temmuz 2010 yılında gerçekleştirilen tanıtımı ile dikkat çekmişti. İlk deneme uçuşunu 30 Aralık 2010’da gerçekleştirilen ANKA'nın bu uçuşunda havada kalma süresi ise 14 dakikadır. Havada 6 saat kaldığı 6. Test uçuşunu ise 22 Kasın 2011’de gerçekleştirmiştir. Bu test uçuşunda ise 18000 feet yani yaklaşık olarak 6000 metre yüksekliğe çıkmıştır.

ANKA ÇEŞİTLERİ​

Anka-A, Anka-B, Anka-S olmak üzere 3 farklı versiyonu bulunuyor. Anka-B'nin farkı üzerindeki FLİR haricinde SAR radarı da taşıma kapasitesine sahip olmasıdır. Anka-S'in farkı ise, SATCOM uydudan yönetilebilme kabileyetine sahip olmasıdır. Ayrıca daha fazla silah yükü kapasitesi ve daha yüksek teknolojiye sahiptir.

ANKA B MODELİ​

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının denizlerde sürüklenen mayınların tespiti için ANKA-B'lerin üzerinde bulunan SARPER ve MİLSAR radar sistemlerini kullanarak Aksaz Körfezi'nde 'serseri mayın tespit' denemeleri yaptığı belirtilmişti. ANKA İnsansız Hava Aracı nedir, teknik özellikleri nelerdir? gibi sorular vatandaşın arama motorlarında en çok arattıkları arasında yer alıyor. Sizler için bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını derledik.
20449_1500544490-696x398-3.jpg
Denizlerde sürüklenen mayınların tespiti için ANKA-B'lerin Aksaz Körfezi'nde 'serseri mayın' tespiti yaptığı açıklandı. MİLSAR, 30 kilogramın altında ağırlığı, uzun menzillerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme kapasitesi, platformlara rahatça entegre olabilme ve kolay kullanım özellikleriyle milli İHA platformlarının gücüne güç katmakta. Hedef tespiti fonksiyonunda yerdeki hareketli hedeflerin tespit ve takibini yapabilen MİLSAR, görüşün hiç olmadığı şartlarda bile mesafeden bağımsız 30 santimetre çözünürlüğe kadar görüntü almaya imkanı sağlıyor. MİLSAR SAR/MTI Radarı'nın, mayın tehditleri ortaya çıktıktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile koordineli göreve başladığı belirtiliyor. SAR modunda deniz yüzeyindeki geniş alanları tarayarak detaylı görüntü alan MİLSAR’ın çektiği görüntülerden mayınların gerçek zamanlı olarak tespiti yapılabiliyor.
MİLSAR SAR/MTI Radarı
MİLSAR SAR/MTI Radarı Menzilden bağımsız çözünürlüğüyle kaliteli geniş alan gözetleme imkanı sunan MİLSAR ile birlikte, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz anlık olarak "mavi vatan" sınırları içine girmiş ve yüksek güvenlik tehlikesi oluşturan serseri mayınların tespitinde kullanılabilecek önemli bir kabiliyet seti geliştirilmiş oldu.

Anka’nın teknik özellikleri nelerdir?​

Genel özellikler​

Mürettebat: yok Gövde uzunluğu: 8 m Kanat açıklığı: 17 m Kanat alanı: 13.6 m² Kanat Açıklık Oranı - : 22 Kanat Ok Açısı (çeyrek veter): 0 Toplam Kalkış Ağırlığı: 1.500 kg Yakıt ağırlığı: 250 kg Yararlı Yük Ağırlığı: 200 kg Motor: 1× Thielert Centurion 2.0 dört-silindirli, turbo dizel, 155 hp (114 kW)[9] , PD170 DİZEL MOTOR

ANKA S MODELİ​

ANKA-S’den temel farkı, kanadının ve kanat profilinin değiştirilmiş olması. ANKA-S İHA 250 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 24 saat havada kalış süresine sahipken; Yeni Nesil ANKA, 350 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip. ANKA’lar, dört adet Roketsan üretimi MAM-L Lazer Güdümlü Mühimmatı ile görev yapabiliyorlar. Söz konusu İHA’lar, uydudan haberleşme yeteneğine sahip yani ( SATCOM ).
ANKA S MODELİ
ANKA S MODELİ ANKA İHA, 250 kilogram faydalı yük ile 30.000ft irtifa 24+ saat boyunca havada kalabiliyor. Azami dört adede kadar Roketsan MAM-L mühimmatı ile teçhiz edilen ANKA İHA, uydudan haberleşme yeteneğine de sahip. ANKA’nın faydalı yük kapasitesindeki 50 kilogramlık artış, ‘teorik’ olarak iki adet daha MAM-L mühimmatına eşdeğer nitelikte. Ayrıca, Türk SİHA’ları için halihazırda dörtlü bir MAM-L salanı geliştiriliyor. AKSUNGUR SİHA’da kesin olarak kullanıma alınacak bu salan ünitesi, teknik açıdan mümkün olması durumunda ANKA SİHA tarafından da kullanılabilecek. Böylelikle halihazırda dört adet MAM-L mühimmatı taşıyabilen ANKA SİHA’nın, sekiz adet MAM-L taşıyabileceği tahmin edilmekte. ANKA’nın uydudan haberleşme yeteneğine sahip konfigürasyonu olan ANKA-S, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı; link üzerinden haberleşme yapan konfigürasyonu olan ANKA-B, yine Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ve sinyal istihbaratı gerçekleştiren konfigürasyonu olan ANKA-I ise MİT tarafından kullanılıyor.
Anka elektronik har sistemi ile
Anka-I elektronik har sistemi ile İnsansız Hava Aracı (İHA) platformları için sentetik açıklıklı radar (SAR) geliştirme çalışmalarına bir süredir devam eden Meteksan Savunma, MİLSAR SAR/GMTI Radarı’nı ilk kez 2019 yılında tanıtmıştı. Devam eden süreç içerisinde geliştirme çalışmaları başarıyla tamamlanan MİLSAR, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA İHA’ya entegre edildi. MİLSAR sayesinde ANKA gibi İHA platformlarının, bulut üzerinden de görev icra etmesi mümkün hale geliyor. Böylelikle İHA platformlarının, bulut engelinden ötürü alçalmalarının dolayısıyla da düşman hava savunma sistemlerinin menzili içerisine girmelerinin engellenmesi amaçlanıyor. MİLSAR özellikleri

Teknik Özellikler

Yanca Kapsama:360°
Yükseliş Kapsama:+10°/-55°
Maksimum Menzil:27km
Minimum Menzil:4km
Sistem Opsiyonları:
  • Hareketli İnsan Tespit Modu (DMTI)
  • Kıyı Gözetleme Modu (MMTI)
  • Eşevreli Değişim Tespit Özelliği (CCD)
Çalışma Voltajları:20-30 VDC
Ortalama Güç Tüketimi:600W
Ağırlık:30kg
Boyut (ÇapxYükseklik):370mm x 445mm

KAC ADET ANKA ÜRETİLDİ ?​

Edinilen bilgiye göre TUSAŞ, şu ana kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 14 adet, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na 6 adet, Jandarma Genel Komutanlığı’na 6 adet ve diğer kuvvetlere de 4 adet olmak üzere toplam 30 adet ANKA İHA teslim etti. Şirket, yıl sonuna kadar 6 adet İHA’nın daha teslimatını gerçekleştirmeyi hedefliyor.
SATCOM TAKILI ANKA
SATCOM TAKILI ANKA

ANKA TEKNİK ÖZELLİKLERİ​

Kanat açıklığı: 17 metre Gövde uzunluğu: 8 metre Kanat açıklık oranı: 22 Kanat alanı: 13,6 metrekare Kanat ok açısı: 0 Mürettebat: Yok Toplam kalkış ağırlığı: 1,500 kilogram Yararlı yük ağırlığı: 200 kilogram Yakıt ağırlığı: 250 kilogram Motor: Thielert Centurion 2.0 dört silindir, turbolu 155 Hp (114 kW)
pd 170
ANKA-TB-2 VE AKSUNUGUR İÇİN ÜRETİLMİŞ pd 170 MOTORU

ANKA PERFORMANSI​

Servis irtifası: 30.000 feet Havada kalma süresi: 24-32 saat Azamı hız: 217 km/s Olağan seyir hızı: >75 knot (knot = saatte bir deniz miline eşit hız birimidir.) Hareket yarıçapı: 200 km Çevre şartları: 15 kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, nem, yağmur, sıcaklık ve buzlanma sınırları MIL-HDBK-310 ile
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst