YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Amerikan motor deviyle kritik anlaşma: Gaz türbinleri Eskişehir’e geliyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Amerikan motor devi General Electric şirketiyle TUSAŞ Motor Sanayii arasında kritik imzalar atıldı: GE üretimi deniz motorları ve gaz türbinlerinin bakım-onarımı Eskişehir'de yapılacak. GE Marine ile Eskişehir'de kurulu TUSAŞ Motor Sanayii AŞ'nin (TEI), LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakım, onarım ve revizyonları için lisans anlaşması imzaladığı bildirildi. TEI'den yapılan açıklamada, anlaşmayla TEI, GE'nin LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakımı, onarımı ve revizyonunda yetkili ülke içi hizmet sağlayıcısı olacağı böylece, Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılan GE gaz türbinlerinin yanı sıra Türkiye'nin ihraç ettiği ve edeceği gemiler ve LM2500'ü kullanan çeşitli küresel donanmaların da TEI'den hizmet alabileceği kaydedildi.
Amerikan motor deviyle kritik anlaşma: Gaz türbinleri Eskişehir'e geliyor
Amerikan motor deviyle kritik anlaşma: Gaz türbinleri Eskişehir'e geliyor

MİLGEM MOTORLARI DA VAR​

GE ve TEI'nin ek yerelleştirme çalışmalarını başlattıkları Ağustos 2021 tarihli mutabakat zaptının imzalanmasını takip eden anlaşmanın, GE'nin Türkiye'nin gemi inşa sanayisine olan desteğini gösterdiği aktardığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Dünyanın önde gelen küresel savunma gücü üreticisi TEI, uzun yıllara dayanan tecrübesini, GE ile işbirliği içerisinde Türk savunma sanayisine destek vermek üzere kullanıyor. Yıllardır Türkiye'de birlikte faaliyet gösteren GE Marine ve TEI, Türk gemi inşa sanayisinin desteklenmesinde daha uzun yıllar önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor. Dünyanın en çok rağbet gören deniz gaz türbini LM2500, GE'nin TF39 ve CF6-6 uçak motorlarından türetildi. Şu an, GE'nin 31 adet LM2500 gaz türbini, Türkiye'de 18 gemide kullanılmak üzere teslimat sürecinde ya da teslim edildi. Barbaros, Gabya ve İSTİF sınıfı (MILGEM-I) fırkateynleri, Ada sınıfı (MİLGEM) korvetler ve DİMDEG (Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi) bu programlar dahilinde yer alıyor."

AMERİKAN TARAFI TUSAŞ Motor ile ANLAŞMADAN MEMNUN​

GE Marine Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Musheno, yaptığı değerlendirmede, "GE, Türkiye'nin güvenilir bir çözüm ortağı olarak Türk Deniz Kuvvetlerini LM2500 ile desteklemekten ve TEI ile bu lisans anlaşmasını güçlendirmekten memnuniyet duyuyor. LM2500'ün MRO (bakım, onarım ve revizyon) küresel ağındaki ciddi boyuttaki genişleme, Türk Deniz Kuvvetlerine ve Türk gemicilik sanayisine doğrudan fayda sağlıyor" şeklinde görüşlerini bildirdi.
AMERİKAN TARAFI TUSAŞ Motor ile ANLAŞMADAN MEMNUN
AMERİKAN TARAFI TUSAŞ Motor ile ANLAŞMADAN MEMNUN
TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ise şunları kaydetti: "LM2500 Deniz Motorları'nın uluslararası bakım, onarım ve revizyon servis tedarikçi ağına TEI'nin dahil edilmesinden heyecan duyuyoruz. Uzun vadeli çözüm ortağımız olan GE'den almış olduğumuz bu lisans sayesinde, TEI olarak Türk Deniz Kuvvetlerinin yanı sıra dünya çapındaki diğer birçok ülkenin deniz kuvvetlerinin de bakım, onarım ve revizyon ihtiyacını karşılamak amacıyla OEM (orijinal ekipman üreticisi) sertifikalı bir MRO hizmet sağlayıcısı haline geldik. Bu alanda gerçekleştirmeyi öngördüğümüz yatırımlar sayesinde, şirketimizin, zamanında teslimat, hızlı bakım süreleri ve rekabetçi fiyatları ile LM2500 Deniz Motorları'na, sınıfında en iyi bakım, onarım ve revizyon hizmetini sağlayacağına eminiz. TEI, projeye özel yatırımlar yaparak, ekosistemimiz ve ülkedeki mevcut altyapımızın da desteğiyle Türkiye'de gerekli kabiliyet ve kapasiteyi kazanacaktır. Güçlü irademiz ve işbirliğimizin yeni bir başarı hikayesine dönüşeceğine yürekten inanıyoruz."
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst