YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Amazon 4×4 göreve hazırlanıyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

Amazon 4×4’ün testlerin de sona gelindi.​

BMC Savunma, askeri zırhlı araç ailesinin en küçük üyesi Amazon 4×4 yenilenen versiyonuyla Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı’nda tanıtıldı. BMC Savunma Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Altınhan, bölgenin ve dünyanın en önemli savunma sanayisi fuarlarından birisi olan IDEX’i çok önemsediklerini ve en yeni ürünleriyle fuara katıldıklarını söyledi.
Amazon 4×4 göreve hazırlanıyor
Amazon 4×4 göreve hazırlanıyor Amazon; mayın, balistik ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma seviyesi ve 7 kişilik taşıma kapasitesinin yanı sıra yüksek manevra kabiliyetine sahip olan, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, patlak yol gider lastik özelliği, arka görüş kamerası, karartma ve kamuflaj ışığı gibi özellikler sunuyor. Saatte 120 km hıza ulaşabilen Amazon, 800 mm sudan geçebilmekte, 400 mm karın altı yüksekliği ile birçok engeli rahatça aşabilmekte ve %40 yan eğimde ilerlerken, %70 eğime de tırmanabilmektedir. Amazon’un, yurt içinde ve dışında şu ana kadar görevini başarıyla icra ettiğini belirten Altınhan, şu ifadeleri kullandı: “Sahadan gelen geri bildirimler doğrultusunda bazı iyileştirmeler yaptık. Özellikle aracın taşıma kapasitesini artırdık, üzerindeki elektronik yazılımları artırdık. Gösterge paneli tümüyle elektronik hale geldi. Ergonomiyi geliştirdik, bakım ve idamesini geliştirdik. Yeni bir yüz yaptık. Daha keskin, güçlü bir görünüşe kavuştu. Dosta güven, düşmana korku verecek hale geldi. Bir de iç ergonomisini değiştirdik. Şu anda çok daha ergonomik hale geldi.” Yeni tasarımın test sürecine ilişkin bilgi de veren Altınhan, “İç testlerimizi tamamladık. Savunma Sanayii Başkanlığımızla yürüttüğümüz bazı projelerimiz var. Bu projeler kapsamında test ve kalifikasyonları devam etmekte. Kritik testleri atlattı. Çok kısa süre içerisinde test ve kalifikasyonları tamamlamış olacağız.” dedi.
Amazon 4×4 göreve hazırlanıyor
Amazon 4×4 göreve hazırlanıyor Amazon 4×4’ün, BMC’nin zırhlı araç ailesinin en küçük aracı olduğunu dile getiren Altınhan, “Dolayısıyla manevra kabiliyeti daha yüksek, meskun mahallerde kullanımı diğer araçlara göre çok daha avantajlı. Özellikle polisimizin, Özel Harekatımızın, Jandarma Genel Komutanlığımızın meskun mahal operasyonları için çok önemli bir araç.” diye konuştu. Gücünü 360 beygir motordan alan Amazon 4×4, 800 kilometre menzile ulaşıp, saatte 110 kilometre hıza çıkabiliyor. Azami yüklü ağırlığı 16 ton olan araç, 7 personelle görev yapıyor. AMAZON 4x4 Çok Amaçlı Zırhlı Araç / Uzaktan Kumanda Sistemli, BMC’nin insansız, uzaktan kumanda ile kullanılabilme özelliğine sahip zırhlı aracıdır. Meskûn mahal ve asimetrik savaş ortamları için özel olarak geliştirilmiş olan araç BMC’nin yenilikçi teknolojileri ile hayata geçirdiği özel proje olarak dikkat çekmektedir. AMAZON’un tüm özelliklerinin uzaktan gerçek zamanlı kullanılmasına imkân sağlayan araç, bu kabiliyetlerin yanı sıra standart olarak LOS şartlarda 5 km, yerleşim alanları içerisinde 1 km yarıçap dâhilinde kullanılabiliyor. Balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı korumasına sahip Amazon 4×4, uzaktan komutalı silah istasyonuyla caydırıcılık sağlıyor. Araçta, yangın söndürme ve iklimlendirme sistemleri, soğuk iklim paketi, patlak gider, merkezi lastik şişirme sistemi gibi standart donanımlar bulunuyor. Araçta, kendini kurtarma vinci, siren anons sistemi, sis havanı, iç konuşma sistemi gibi görev donanımları da yer alıyor.
Amazon 4×4 TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Amazon 4×4 TEKNİK ÖZELLİKLERİ BMC’nin “Çok Amaçlı Zırhlı Araç” kategorisinde üretmiş olduğu zırhlı aracı 9-12 Mayıs 2017’de gerçekleşen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2017’de TÜBİTAK’ın Lazer Silahı ve Aselsan’nın ACAR Gözetleme Radarı ile birlikte sergilendi. Amazon 4×4 TEKNİK ÖZELLİKLERİ Performans Maks. Hız 110 km/s Maks. Tırmanabilirlik 70% Maks. Yan Eğim 40% Sudan Geçiş 800 mm Menzil 600 km
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst