YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ALTAY Tankına yerli motor entegrasyonu

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
ALTAY AMT’de kullanılacak transmisyonun ilk kez 27 Ocak 2023 Cuma günü çalıştırıldığı açıklandı. Ek olarak ALTAY motoru BATU güç grubunun soğutma paketi dahil tüm sistem olarak çalıştırılması için faaliyetlerin devam ettiği belirtildi. ALTAY Ana Muharebe Tankı için BMC POWER tarafından geliştirilen yerli güç grubunun önümüzdeki aylarda tanka entegrasyon faaliyetleri başlayacak.
ALTAY Tankına yerli motor entegrasyonu
ALTAY Tankına yerli motor entegrasyonu ALTAY Ana Muharebe Tankı için 1500 beygir gücündeki motor ve transmisyondan oluşan BATU Güç Grubu’nun geliştirme faaliyetleri devam ediyor. BATU’nun, motorunun ardından transmisyonu da çalıştırıldı. Motor ve transmisyon ile ayrı ayrı gerçekleştirilecek test faaliyetlerine müteakiben ikilinin birleştirilmesi ve bütün halde güç grubu testlerine geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca şimdiye kadar 10 adet UTKU ve 6 adet BATU motoru prototipinin üretildiği açıklandı. Bu kapsamda BMC Power’ın yılda 1.000 adet motor üretim kapasitesi bulunmakta. Şirket yılda yaklaşık 800 adet silindirli ve 200 adet v motor üretim kabiliyetine sahip. Öte yandan BATU Motoru, fiziksel testler için ALTAY Ana Muharebe Tankı’na yerleştirildi ve çeşitli testler gerçekleştirildi. BMC POWER, BATU Güç Grubu ile ilgili program takvimi detaylarını, Nisan 2023’te açıklamayı planlıyor. Altay tankı için BMC POWER tarafından geliştirilen yerli güç grubunun Nisan veya Mayıs ayı gibi tanka entegrasyon faaliyetleri başlayacak. Kore menşeli güç grubu tank üzerinde kullanılmaya başladığı sıralarda yerli motorun tank üzerinde test faaliyetleri devam edecek.
ALTAY Tankına yerli motor entegrasyonu
ALTAY Tankına yerli motor entegrasyonu

ALTAY tankı 2025’de milli güç grubuna sahip olacak​

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 10 Ağustos 2022 günü, Haber Global kanalında yayınlanan “Kayıt Altında Özel” programına konuk olmuştu. Program sunucusu Saynur Tezel’in savunma sanayiine yönelik sorularını cevaplayan Demir, Altay tankı hakkında da açıklamalarda bulunmuştu. Demir şu ifadeleri kullanmıştı: Dünyada bu seviye aktarma organı yapan bir kaç şirket var. Kolay bir iş değil. Motorumuz epey bir zamandır test ediliyor. 1500 bg grubu direk Altay tankına hitap edecek. 1000 bg grubu motorumuz biraz daha önde gidiyor. Testleri devam ediyor. 2025 yılına doğru Altay, yerli motorumuzla gidecek. Motorun kullanılacak seviyeye gelmesi için belirli bir süre lazım. Örneğin Kore’nin tankı bize çok benzer. Şu anda Kore sadece motor kullanıyor.
ALTAY tankı 2025’de milli güç grubuna sahip olacak
ALTAY tankı 2025’de milli güç grubuna sahip olacak Güç aktarma organları Almanya’dan. Biz ilk motor sürecimiz başladığında iki tane Batılı şirketten destek alınarak başlanacaktı ama olmadı. Tankın motorunun Türkiye’ye verilmemesi için bir tavır vardı. Bunlar önceden de vardı. Türkiye, artık başkalarının müsaade ettiği standartlarda yaşayacak bir ülke değil. Milli çıkarlarımızı bağımsız şekilde korumak istiyorsak bunun lamı cimi yok. Bu, bir ülkenin öğrenilmiş derslerle birlikte dikkat etmesi gereken bir konu.”
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst