YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Altay tankı için Türkiye’ye geliyor! İmza an meselesi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
Milli tank Altay tankı motoru için Güney Koreli heyet Ankara'ya geliyor. İki ülke mutabakat zaptı imzalayacak.
Altay tankı
Altay tankı
Türkiye'nin ilk yerli ana muharebe tankı ALTAY'da kullanılan motorun tedarikinde kritik aya girildi. Almanya'nın uyguladığı örtülü ambargonun ardından Türkiye, diğer alternatifler için düğmeye basmış ve Güney Kore ile yeni bir süreç başlatmıştı. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Güney Kore'den Türkiye'ye önemli bir ziyaret gerçekleştirilecek. Ziyarette Güney Kore ile ALTAY tankının motor tedarikine ilişkin mutabakat zaptının imzalanması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Güney Kore ziyaretinde tankın motor ve şanzımanıyla ilgili muhataplarıyla ile niyet mektubu imzalamıştı. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Güney Kore heyetinin ziyaretinde nihai imzaların atılması planlanıyor.

Altay tankı
Altay tankı

ALTAY TANKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?​

Araç, Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muharebe bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanıp üretilecek. Ana silah sistemi 1200 mm’lik 55 kalibre, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırt paketiyse Roketsan tarafından üretilecektir. Altay tankı motoru; 1500 beygir güç üretiyor. Hızı 70 km/h olup dizel yakıt sistemine sahiptir. İnternette sürekli M1 Abrams ve Leopard 2 tanklarıyla karşılaştırma yapılan Altay tankı, karşılaştırmalardan sürekli galip gelmektedir.
Altay tankı
Altay tankı Altay tank zırhının özelliklerinden biri, kendini koruyabilmesidir. Altay tankı kompozit malzemeden üretilip içinde yeni nesil zırh tipi barındırıyor. Altay tankının atış menzili 8 km’dir. Tank 4 kişilik mürettebata sahiptir ve muharebe ağırlığı 65 tondur. Süspansiyon sistemi sayesinde keskin dönüşler yapabilir ve üstün bir arazi yeteneğine sahiptir. 12,7 mm ağır makineli tüfek ve Aselsan Sarp gibi diğer silahları da içinde barındırır. Yeni bilgisayar teknoloji sayesinde atış kontrol sistemi normal tanklardan daha üstündür.
Altay tankı
Altay tankı

Teslim 2023'te​


Öte yandan, ALTAY için yerli motorun geliştirilmesine yönelik çalışmalar da sürüyor. 2018'de sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile tankın ilk prototipi geçtiğimiz günlerde kendini gösterirken, 1.500 beygir motor olarak çalışılan ALTAY motorunda transmisyon aşamasına gelindi. Motorun entegre olarak önümüzdeki yıl çalıştırılması planlanıyor. Tüm bu aşamalarının ardından ise ALTAY'ın TSK'ya teslimine 2023'te başlanacak.

Altay tankı
Altay tankı

İlk etapta 250 tank​


Günümüzün ve geleceğin muharebe şartlarına uygun olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tankı üretim projesi, 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle başladı. Proje çerçevesinde ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet ALTAY tankı üreterek TSK'ya teslim edecek.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst