YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

AKINCI-B ilk uçuş! Tam 2 kat daha güçlü…

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,881
Tepkime puanı
45
Puanları
48

Baykar firması tarafından üretilen taarruzî insansız hava aracı AKINCI'nın B modeli ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.​

Dünyaca ünlü Bayraktar TB2 SİHA'ların üreticisi Baykar şirketi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde teslim etmekte olduğu AKINCI-A'nın daha gelişmiş modeli üzerinde çalışıyor. Şirket, AKINCI-A'dan yaklaşık 2 kat daha güçlü olan AKINCI-B modelini Çorlu Havaalanı'nda başarıyla test etti. Her biri 750 beygir güce sahip iki adet motor bulunan AKINCI-B, toplamda 1500 beygirlik gücüyle kendi sınıfında dünyanın en güçlü insansız hava aracı olma başarısı gösterdi.
akinci-b-ilk-ucus
akinci-b-ilk-ucus
AKINCI-B'nin test görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: "AKINCI-B, kendi sınıfında dünyadaki en güçlü ve muharebe kabiliyeti en yüksek taarruzi insansız hava aracı. Bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamladı! Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun." Selçuk Bayraktar, AKINCI-A'da 450'şer beygirlik 2 adet motor bulunduğunu, AKINCI-B'nin ise 750'şer beygirlik 2 tane motora sahip olduğunu yazdı. Çorlu’da bulunan Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen test faaliyetinde Bayraktar AKINCI B TİHA, 1 saat 16 dakika havada kaldı. Bayraktar AKINCI B ilk uçuşunda aerodinamik parametre tanımlama testlerini de başarıyla gerçekleştirdi.
akinci-b-ilk-ucus
akinci-b-ilk-ucus

İKİ ÜLKEYLE İHRACAT SÖZLEŞMESİ

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bayraktar AKINCI TİHA için 2 ülke ile ihracat sözleşmesini tamamladık. Bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamlayan 2x750=1500 HP'lik güce sahip AKINCI B'den sonra, 2x950=1900 HP'lik güce sahip AKINCI C de yakında göklerde olacak. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. Ayrıca akıncı b modeli tam 1800 kg faydalı yük taşıma kapasitesine erişmiş oluyor akıncı a modelden 2 katı fazla yük taşıma gücü var. Şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 6 adet Bayraktar Akıncı TİHA yer alıyor ve hepsi A modeli. Akıncı A TİHA’da 2 adet 450 HP olmak üzere toplam 900 HP güce sahip motorlar yer alıyor. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ise Twitter hesabından, "Kendi sınıfında dünyadaki en güçlü ve muharebe kabiliyeti en yüksek Taarruzi İnsansız Hava Aracı. Bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun" paylaşımında bulundu.
AKINCI HAVA HAVA FÜZESİ
AKINCI HAVA HAVA FÜZESİ

BAYRAKTAR AKINCI C YOLDA

Envantere giren Bayraktar AKINCI A TİHA, 2 X 450 HP olmak üzere toplam 900 HP güce sahip motorlarla görev yapıyor. Milli TİHA’nın yeni versiyonu Bayraktar AKINCI C versiyonu ise 2 X 950 HP olmak üzere toplamda 1900 HP motor gücüne sahip olacak. Bayraktar AKINCI C TİHA’nın da ilk uçuşunu yakın zamanda yapması hedefleniyor.

AKINCI A 3000 LİBRE İLE HAVALANDI

AKINCI, 10 Temmuz 2021 tarihinde ise gövde altında Nüfus Edici Bomba (NEB) takılı halde toplam 3000 libre (Yaklaşık 1360 kg) faydalı yük ile havalanmış ve 13 saat 24 dakika uçuş gerçekleştirmişti.
bayraktar-2-1.jpg

Akıncı TİHA MİLLİ MÜHİMMATLARI KULLANIYOR

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği sağlıyor. Faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıdığı milli mühimmatlarla görev icra edebilen Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-T, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, NEB, SOM füzelerini kullanabilecek.
SOM-seyir-fuzesi
Akıncı TİHANIN KULLANDIĞI MİLLİ MÜHİMMATLAR
SOM-seyir-fuzesi
Akıncı TİHANIN KULLANDIĞI MİLLİ MÜHİMMATLAR
Hgk-82 Hassas Güdüm Kiti
Akıncı TİHANIN KULLANDIĞI MİLLİ MÜHİMMATLAR
Roketsan'dan Bangladeş'e TEBER İhracatı!
Roketsan'dan TEBER
Roketsan’ın MAM-T Mühimmatı
Roketsan’ın MAM-T Mühimmatı
MAM-L_MAM-C
Akıncı TİHANIN KULLANDIĞI MİLLİ MÜHİMMATLAR MAM-L_MAM-C
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst