YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABD’nin Pakistan’a T129 Atak’ın Satışını Engellemesiyle İhale Çin’e Gitti

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar basın toplantısında gelen soru üzerine Pakistan’ın, Türkiye’den T129 ATAK helikopteri tedarikinden ABD'nin ambargosu nedeni ile vazgeçtiğini açıkladı. Pakistan, Çin’den Z-10ME taarruz helikopteri tedariki için görüşmeler yapıldığını bildirdi. Resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre Pakistan henüz resmi olarak T129 ATAK helikopteri ihale sürecini bitirmedi. Hatırlanacağınız üzere Pakistan, TUSAŞ tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz Helikopterlerinden toplam 30 adet kadar sipariş verilmişti. TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim teknik bilgiler ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde anlaşma sağlamıştı. T-129 ATAK Taarruz Helikopterinde kullanılan Honeywell imalatı LHTEC CTS800-4A turboşaft motorların kullanımı için ABD ambargosu neden ile resmi bir cevap vermemişti ve süreç beilirsiz olarak sürmüştü.
T129 Atak
T129 Atak Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T-129 ATAK Helikopteri, tüm testleri başarıyla geçerek gereksinimleri karşılamış olup, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliğini de ispat etmişti. Pakistan’da yüksek irtifadaki performansı ile pilotların büyük beğenisini kazanan helikopter için ABD’den motor ihracat onayı bekleniyordu fakat bir türlü ihracat onayı çıkmadı.

ABD’nin Pakistan’a T129 Atak satışını engellemesi ile ihale Çin’e gitti...​

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Pakistan’a T129 ATAK Taarruz helikopteri satışının ABD tarafından engellenmesinin ihalenin Çin’e gitmesine sebep olabileceğini açıklamıştı.

Zhishengji-10 (Z-10) Taarruz Helikopteri​

Mart 2021’de, CGTN tarafından paylaşılan bir videoda teknik motor arızası ve düşük güç nedeni ile kaza kırımı tespit edilen taarruz helikopterinin tam anlamıyla parçalandığı görüldü. Bu helikopter yüksek dağlık araziler için uygun olmayan tasarıma ve motor gücüne sahip olması nedeni ile taarruz helikopterinin düşmesi sonucu 2 pilotun öldüğü bildirilmişti. Kazada yapılan incelemelerde helikopterin “ABD menşeili AH-64 Apache’nin tersine mühendislik ile geliştirilen bir kopyası” olduğu hatırlatılarak, geliştiricilerin helikopterin güç performansını önceden tahmin edemedikleri bildirmişti.
China_test_fires_helicopter-based_air-to-ground_missile_925_001.jpg
Uzmanlar, Çin Changhe Aircraft Industries Corporation tarafından yapılan hatalı hesaplama nedeniyle taarruz helikopterlerinin tamamen uygunsuz ve uçamaz hale gelebileceğini düşünüyordu. Bu nedenle helikopter için ya çok önemli bir güncelleme paketi hazırlanacak yada bu helikopter projesini tamamen sona ereçekti. Z-10’un 2005, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında da farklı arıza sebepleri ile de düştüğü bilinmekte.
z-10-saldiri-helikopteri-cin.jpg
Z-10 taarruz helikopterlerinin yüksek irtifa uçuş denemeleri de başarısız olduğu bilinmekte. Çin, daha önce Pakistan’a Z-10 taarruz helikopteri satmak istemiş, ancak yüksek irtifa denemelerinden dolayı arka arkaya başarısız uçuşlar olmuştu. Ardından Pakistan, Türkiye’den 30 adet T129 taarruz helikopteri sipariş vermişti. ancak ABD ambargosuna takılan T129 ATAK alımı sonrası haklı olarak daha fazla beklemek istemeyen Pakistan ihaledeki ikinci ülkeye, yani Çin’den almak zorunda kaldı. BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNE BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 👉
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst