YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABD’den Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı iharacatı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38
ABD, Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı ihrac edecek. Yunanistan, AAVP-7A1’ler için 268 milyon dolara mal olacak. Yunanistan, ABD ve AB kaynaklı silahlanma faaliyetlerini hızla devam ettiriyor.ABD, Yunanistan’ın talebi üzerine 268 milyon dolar değerindeki AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı ihracatını kabul etti. Yunanistan, toplamda 76 adet amfibi hücum aracı teslim alacak bu araçların silahlı olduğunu özellikle belirtmek isterim. Silah sistemi ise şöyle olacak : 63 adet 12.7mm Makineli Tüfek ve termal görüntüleme sistemleri de teslim edilecek ilave alım olub olmayacağı şu an için belli değil.
ABD’den Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı iharacatı
ABD’den Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı iharacatı Yunanistan bu aracı özellikle adalara ve kıyı şeritlerine hızlı cıkarma yapmak için kullanacak tabiki bu aracları kimin için aldığını ve ne için kullanaçağını Türkiye olarak bilmekteyiz.

AAV-7A1 amfibi hücum araçına karşılık Yerli aracımız ZAHA​

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), amfibi çıkarma birliklerinin ihtiyaçları dikkate alınarak FNSS tarafından tasarlanan son teknoloji amfibi araçtır. ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır. Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot azami sürat ile yüksek hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. Karada maksimum 70 km/s hıza ulaşan, %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.
AAV-7A1 amfibi hücum araçına karşılık Yerli aracımız ZAHA
AAV-7A1 amfibi hücum araçına karşılık Yerli aracımız ZAHA Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı, Kurtarma Aracı ve Mayın Geçit Açma Aracı olmak üzere dört değişik konfigürasyona sahiptir.

ZAHA amfibi hücum araçı​

Güç - Ağırlık Oranı20 Bg/ton
Mürettebat Kapasitesi21 (Nişancı, Sürücü ve Komutan dahil)
Uzunluk8.3 m
Genişlik3.3 m
Toplam Yükseklik3.8 m

HAREKET KABİLİYETİ​

MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik
Azami Yol Hızı70 km/s
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%40
Dik Engel Aşma0.9 m
Hendek Aşma2 m
Amfibi KabiliyetStandart
Azami Yüzme Hızı7 knot
Süspansiyon SistemiBurulabilen Mil
Direksiyon SistemiTransmisyon Bağlantılı

KULE SİSTEMLERİ​

Kule TipiÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK)
Ana Teçhizat40 mm OBA ve 12.7 mm MT
Yükseliş Ekseni- 7° ile + 45°, Elektrikli
Yatay Dönüş360° Sürekli
Görüş SistemiGündüz ve Gece
AAV-7A1 amfibi hücum araçına karşılık Yerli aracımız ZAHA
AAV-7A1 amfibi hücum araçına karşılık Yerli aracımız ZAHA

GÖREV EKİPMANLARI​

360° Durumsal FarkındalıkStandart
Sürücü Görüş SistemiStandart
Muharebe Alanı Yönetim SistemiStandart
Seyrüsefer SistemiStandart
İletişim EkipmanlarıVHF/UHF Telsizler Mürettebat Haberleşme Sistemi
Elektrik Sistemi24 V
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst