YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABD’den sonra Ukrayna ve Çin’de Bayraktar TB2’yi kopyaladı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
Türkiye'nin ilk milli ve özgün silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2 dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Merkezi California, San Luis Obispo'da bulunan Edge Autonomy, ABD Ordusu için adeta Bayraktar TB2'nin küçük kopyası olan Penguen adında bir drone geliştirmişti. ABD'den sonra Çinli teknoloji şirketi de Bayraktar TB2'yi kopyaladı. CETC'nin üretmeyi planladığı İHA'nın maket görüntüsünün Bayraktar TB2'ye olan benzerliği dikkati çekti. Milli insansız hava aracı Bayraktar TB2 ABD'den sonra Çin'in de radarına girdi. Çin savunma sanayinin önemli firmalarından olan CETC, üretmeyi planladığı İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) maketi görücüye çıktı. Maketin Türk SİHA'sı Bayraktar TB2'ye olan benzerliği dikkatlerden kaçmadı. 51 Milyar dolar varlığa sahip olan firma, Zhuhai Airshow 2022'de Bayraktar TB2'ye çok benzeyen bir modelini sergiliyor.
ABD'den sonra Ukrayna ve Çin'de Bayraktar TB2'yi kopyaladı
ABD'den sonra Ukrayna ve Çin'de Bayraktar TB2'yi kopyaladı ABD DE BAYRAKTAR TB2'Yİ KOPYALAMIŞTI Başarısını tüm dünyaya ispatlayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA), daha önce Türkiye'ye drone satmayan ABD'nin ordusunun da radarına girmişti.. Ordu, Bayraktar TB2'ye çok benzeyen Penguen dronu için, Edge Autonomy ile bir anlaşma imzalamıştı. Kiev yönetimi, Batılı ülkelerin gelecekte silah yardımı ya da satışı yapmayı bırakacağından endişe ediyor. Bu nedenle Ukrayna, Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 ve ABD üretimi HIMARS başta olmak üzere şu anda kullandığı askeri sistemlerin benzerlerini üretmeye başladı bile.
ABD Bayraktar TB2'lerin kopyaladı
ABD Bayraktar TB2'lerin kopyaladı

UKRAYNA’NIN BAYRAKTAR TB2 BENZERİ İHA’SI: PUNISHER

Repubblica’nın yazarı Raineri, Ukrayna ordusunun Rus savaşında kullanmaya başladığı gizli insansız hava aracından da bahsetti. Medyada çok fazla yer almayan bu silahlı insansız hava aracının adı Punisher. Ukrayna ordusu, tespit edilmeden uzun mesafeler uçabilen bu insansız uçağı kullanıyor. 3 kilogram patlayıcı taşıyabilen Punisher, düşman hatlarının 48 kilometre gerisindeki hedefleri vurabilen ‘oyun değiştirici’ bir SİHA olarak tanımlanıyor ve bu yönüyle Türkiye’de Baykar şirketi tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilip üretilen Bayraktar TB2 ile kıyaslanıyor. Punisher SİHA’yı kullanan Ukraynalı askerlerden biri gazeteci Raineri'ye günde bir ila üç görev gerçekleştirdiğini söyledi. Ukraynalı asker, "Özellikle Rus ordusunun yakıt depoları gibi alev alabilecek her türlü hedefi vurduk" dedi. Asker, Raineri’ye söz konusu Punisher SİHA’nın ‘Rus radarlarının göremediği kadar küçük ve sessiz’ olduğunu ve sürekli SİHA’yı geliştirdiklerini de belirtti.
UKRAYNA’NIN BAYRAKTAR TB2 BENZERİ İHA’SI: PUNISHER
UKRAYNA’NIN BAYRAKTAR TB2 BENZERİ İHA’SI: PUNISHER Punisher’ı geliştiren mühendislerden biri, ‘Türk Bayraktar’dan esinlendiklerini itiraf ederek, Punisher’ın maliyetinin 50 bin dolar olduğunu ve Ukrayna’nın kendi SİHA’sını geliştirmesindeki en büyük faktörün de maliyet tasarrufu olduğunu söyledi. Ancak Ukraynalılar bu tür SİHA’lardan kaç adet üretebileceklerini ise açıklamadı. BAYKAR, İHA İHRACINDA ÇİN'İ GEÇTİ Baykar'ın 23 ülkeye İHA ihraç ettiğini, Bayraktar TB2 ve AKINCI'ya olan ilginin gün geçtikçe arttığını kaydeden Haluk Bayraktar, Baykar İHA ihracının Çinli savunma sanayi şirketlerinin ürünlerini ihraç ettiği ülkelerin toplam sayısından daha fazla olduğunu vurguladı.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst