YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABD’den Kıbrıs kararı! ‘Hedef çok açık’

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
ABD, Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdığını açıklarken, Ankara “şiddetle” kınadı ve “ABD kararı gözden geçirmeli” dedi. ANKARA- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdığını açıklaması, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) sert tepkilerine neden oldu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu karar “şiddetle” kınanırken, “Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir” denildi. Dışişleri açıklamasında, Türkiye’nin KKTC makamlarının karara ilişkin tepkisini tümüyle desteklediği vurgulanırken, ABD’ye kararı gözden geçirme ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli politika izleme çağrısı yapıldı. Açıklama, şöyle devam etti: “ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz. ABD dahil uluslararası toplum, Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir. Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir.”
ABD'den Kıbrıs kararı! 'Hedef çok açık'
ABD'den Kıbrıs kararı! 'Hedef çok açık' ‘HEDEF ÇOK AÇIK!’ KKTC Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı açıklamayla karara tepki gösterilerek, “ABD yönetiminin Rum tarafına satacağı silahların ve askeri teçhizatın hedefinin kim olduğu açıktır” denildi. Açıklamada, “ABD yönetiminin ada ve bölgedeki gerginliği artırma pahasına aldığı bu karar kabul edilemez” ifadeleri yer aldı. Rum tarafına her tür silah satışını serbest bırakma kararının, GKRY’nin son dönemdeki silahlanma ve askeri faaliyetlerinin Washington tarafından desteklenmesi anlamına geldiğinin göstergesi olduğu kaydedilen açıklamada, “Rum tarafının Fransa ile saldırı helikopterleri satış anlaşması imzaladığı füze sistemi, radar sistemleri ve askeri malzeme temin etmeye yönelik çabalarını artırdığı bu dönemde, ABD’nin Rum tarafına silah satışını serbest bıraktığını açıklaması endişe vericidir” denildi. Rum Kesimi’ni silahlandırmaya karar verirken, Ada’da taraflar arasında bir anlaşmaya varılmasını desteklediğini söyleyen Washington’ın samimiyetine inanmanın güç olduğu belirtilirken, “Bu nedenle, bölgedeki ve adadaki meşru hak ve çıkarlarımızı korumak için Garanti Anlaşması ile temin edilen anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamının hiçbir koşulda tartışılması bile söz konusu olamaz ve bu şartlarda her zamankinden daha hayati olduğu ortadadır” ifadeleri kullanıldı. ‘BÜYÜK GERGİNLİK YARATACAK’ KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, konuya ilişkin açıklamasında, KKTC ile Türkiye’nin, Kıbrıs barışına yönelik olumlu tutumunun sürdüğünü kaydederek, ABD’nin kararının Kıbrıs’ın çözümüne katkı sağlamayacağı gibi, uzlaşmaz tutumunu sürdüren Rum Kesimi’ni daha da cesaretlendireceğini, Ada’da ve bölgede çok büyük gerginliklere yol açacağını belirtti. Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik saldırgan tutumunu yoğunlaştırdığı bu günlerde alınan bu kararın dikkat çekici olduğunun altını çizen Tatar, “Bu kararla Kıbrıs’ta ve bölgede tehlikeli bir tırmanış ve Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir gerginlik alanı oluşturabileceğinin yanı sıra iki NATO üyesini karşı karşıya getirme riski de doğurabilecektir.” ifadelerini kullandı.
KKTC SEYİRCİ KALMAYACAK
KKTC SEYİRCİ KALMAYACAK NE KARAR ALINDI? ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarını açıkladı. Açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, 2023 mali yılında yeniden ihracat ve savunma malzemelerinin transferlerinin onaylanmasına izin vermek için GKRY’nin ilgili mevzuat kapsamında gerekli koşulları yerine getirdiğini tespit etmiş ve Kongre’ye tebliğ etmiştir. Şartlara uygunluk yıllık olarak değerlendiriliyor. Bu tespit ve belgelendirmenin bir sonucu olarak Bakan (Blinken), 2023 mali yılı için Kıbrıs Cumhuriyeti’ne savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırdı” ifadelerini kullandı. Price, “Uluslararası Silah Ticareti Düzenlemeleri, 1 Ekim 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yeni politikayı yansıtacak şekilde değiştirilecektir” dedi. Bununla birlikte 2019 Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı Yasası ve 2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın ise, ABD Mühimmat Listesi’nde yer alan savunma ürünlerinin GKRY’ye ihracatı, yeniden ihracatı veya transferinin engellenmesi politikasının yürürlükte kalmasını gerektirdiği belirtildi. ABD, Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu 2020’de eski dışişleri bakanı Mike Pompeo döneminde kaldırmıştı. Pompeo, Rum lider Anastasiadis ile de görüşmüş ve ABD’nin 2021 yılı mali yılı için Silah Düzenlemesinde Uluslararası Trafik uyarınca kontrol altında bulunan öldürücü olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetlerinin ihracatı, yeniden ihracatı, sevkiyatı ve geçici olarak ithal edilmesine yönelik kısıtlamaları geçici olarak kaldırdığı konusunda bilgilendirmişti.

ADA’DA İSTİKRARA ZARAR VERECEK​

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği hatırlatıldı. Ada’daki bir silahlanma yarışına yol açacak söz konusu kanun ile Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın büyük zarar göreceği ifade edilirken, “ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz. ABD dahil uluslararası toplum Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir” denildi.

KKTC SEYİRCİ KALMAYACAK​

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Rum yönetiminin ‘düşman’ olarak gördüğü KKTC ile Türkiye’ye yönelik yoğun bir şekilde silahlanma faaliyetlerine devam ederken, ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararı almasının kabul edilemez olduğunu belirtti. ABD’nin, bu kararla Rum kesimine güç verdiğini belirten Tatar, Rumların, silahlanma ve gerginlik oluşturucu faaliyetlerini daha da yoğunlaştıracağının beklendiğini, KKTC’nin ise buna seyirci kalmayacağını ve gereken tedbirleri mutlaka alacağını vurguladı.

ABD ATTIĞI İMZAYI YERLE BİR ETTİ​

ABD’nin aldığı bu kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyleyen uzmanlar atılan imzaları yerle bir ettiğini hatırlattı.Güvenlik ve Terör Uzmanı emekli Albay Coşkun Başbuğ, şunları kaydetti: Amerika Türkiye’yi çevrelemek, kuşatmak ve zorda bırakmak için elinden geleni yapıyor. Türkiye’yi durduramadığı için GKRY’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı. Şaşırtmadı. ABD 1959 yılında imzalanan Londra ve Zürih anlaşmalarını yerle bir etti. Burada daha da ilginci açıklamada Güney Kıbrıs Rum Kesimi yerine ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ denmesidir. ABD sadece GKRY ve Yunanistan’ı değil kendini de ateşe atmaya başladı. Muhtemel bir savaşta NATO dağılır. Başbuğ, kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’a gittiği gün açıklanmasının tesadüf olmadığına da dikkat çekti.
ABD ATTIĞI İMZAYI YERLE BİR ETTİ
ABD ATTIĞI İMZAYI YERLE BİR ETTİ

“ŞANGHAY’A CEVAP NİTELİĞİNDE”​

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Bilal Sambur ise “Bu kararı Şanghay İş Birliği Örgütü Liderler Zirvesi’ne bir cevap olarak değerlendiriyorum. Türkiye’nin bir NATO ülkesi olduğu unutulmamalı. ABD’nin bir yere üs kurması Türkiye’ye karşı diye algılanmamalı. Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimler ABD’nin kontrolü dışında yaşanıyor. ABD gerilim olmasını istemiyor. Türkiye’nin kendi yanında durmasını istiyor. Yunanistan ise altın vuruş yapmak istiyor. Saldırı ve tacizlere karşılık bekliyor. S400’lerin F-16’lara kitlenmesini ve Türkiye’nin NATO’dan atılmasını istiyor” diye konuştu.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst