YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABD’den Çine göz dağı F-35, F-22 ve F-18’lerle fil yürüyüşü

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

ABD Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları, Japonya'nın İwakuni Hava Üssü'nde fil yürüyüşü yaptı. ABD'nin yaptığı bu gövde gösterisine; 18 adet F-35, 10 adet F-22, 5 tane F-18/A savaş jeti ve 1 tane de KC-130J Super Hercules uçağı katıldı.​

ABD Hava Kuvvetleri, Japonya'nın İwakuni Hava Üssü'nde daha önceden planlanmış bir hazırlık tatbikatı gerçekleştirdi. Söz konusu gövde gösterisine ABD Deniz Piyadeleri 5 adet F-18/A Hornets ve 8 adet F-35/B ile iştirak ederken, ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı olarak olarak ise; 1 tane KC-130J Super Hercules, 10 tane F-22 Raptor ve 10 adet de F-35/A katıldı. Yapılan tatbikat ile, ABD ordusu birimlerinin; Japonya'nın savunmasını desteklemek için hızlı bir şekilde ortak hava gücü üretme kabiliyeti test edildi. ABD Hava Kuvvetleri'nden Albay David Berkland, yaptığı açıklamada; "Bu tatbikat, ortaklarımızla birlikte ortak hava gücü kabiliyetimizi çeşitli savaş jetleriyle göstermek bizim için büyük bir fırsattı" dedi. ABD'nin bu eğitimle ayrıca; Çin'e de gözdağı vermeyi amaçladığı kaydedildi.
ABD'den Çine göz dağı F-35, F-22 ve F-18'lerle fil yürüyüşü
ABD'den Çine göz dağı F-35, F-22 ve F-18'lerle fil yürüyüşü FİL YÜRÜYÜŞÜ NE DEMEK? Elephant Walk yani Fil Yürüyüşü, tehlike söz konusu olduğunda saldırı görevine hazırlanan savaş uçaklarının temel eğitim görevine verilen addır. Bu görevle savaş jetleri; mümkün olan en kısa süre zarfında, tam yükle pist başında hazır oluyor. Fil yürüyüşü, II. Dünya Savaşı sırasında ilk kez ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanan ve günümüzde hemen hemen tüm ordular tarafından benimsenen bir eğitim tarzıdır.

ABD HAVA GÜCÜ NE KADAR ?

ABD Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan 281 adet A-10, 234 adet F-15C/D ve 218 adet F-15’e kıyasla 283 adet F-35A savaş uçağı bulunuyor. Lockheed Martin F-22 Raptor.
195 ( 8 test ve 187 operasyonel amacıyla üretilmiştir.)
ABD HAVA GÜCÜ NE KADAR ?
ABD HAVA GÜCÜ NE KADAR ? ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Charles Q. Brown Jr., 7 Mayıs’ta House Appropriations savunma alt komitesine F-35’in geçen Mayıs ayı içerisinde önemli bir kilometre taşına ulaşarak Kuvvet içerisinde ikinci büyük filo olduğunu söyledi. ABD Hava Kuvvetleri, F-35A’lardan 1.763 adet satın almayı planlıyor. ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Charles Q. Brown: “Buradaki amaç, yedi farklı savaş filosuyla bugün sahip olduğumuz savaşçı portföyüne ve geleceğe giderken en iyi görev kabiliyetinin ne olduğunu incelemektir. Hem üst düzey görevleri hem de düşük seviye görevleri yapmak için bir dizi savaş uçağına ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.
ABD HAVA GÜCÜ NE KADAR ?
ABD HAVA GÜCÜ NE KADAR ? Ayrıca Brown: “Amacımız, gelecek için tehdide bakarken doğru kuvvet dağılımının ne olması gerektiğine ilişkin bir dizi seçeneği incelemektir. O seçenek bize kendiliğinden gelmeyecek, o yüzden derin bir incelemeye tabi tutmalıyız. Bu inceleme sonucunda hem biz bilgileneceğiz, hem de kilit ortaklarımızı bilgilendirmiş olacağız.” ifadelerini açıklamasına ekledi.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst