YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

ABD EastMed’ten desteğini çekip Türkiye’ye ‘yeşil ışık’ yaktı

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

ABD EastMed'ten desteğini çekiyor

ABD Eastmed projesinden desteğini çekti. Halkbank konusunda yeni bir mahkeme kararı çıktı. Bunlar Türkiye-ABD ilişkileri açısından olumlu gelişmeler. Ancak somut adımlar değil. Beklenen ise daha gerçekçi bir hamle, F-16’ların modernize edilip, yenilerinin verilmesi gibi veya örtülü ambargoların kaldırılması. Türkiye-ABD ilişkilerinde sayısız sorun var. Bir çoğu kalıtsal hale gelmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’la yaptığı Roma’daki son görüşmede, ortak mekanizma kurulmasına karar verilmişti.
ABD EastMed'ten desteğini çekip Türkiye'ye 'selam' çaktı
ABD EastMed'ten desteğini çekip Türkiye'ye 'selam' çaktı Ortak mekanizma işliyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD ziyareti ve sonrasında Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı ile yaptığı görüşmede bu mekanizmanın çalıştığına vurgu yapıldı. Sonrasında şunlar oldu. 1-ABD, Doğu Akdeniz’deki Yunanistan projesi Eastmed’den desteğini çekti. Bu aslında beklenen şeydi sürpriz değildi. Çünkü o proje Amerikan çıkarlarıyla pek uyuşmamaktaydı. ABD’nin bu tavrının Türkiye ile de bir ilgisi olduğunu gösterdi. Çünkü Türkiye o projenin karşısındaydı. Eastmed’e verilecek Amerikan desteği, Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir krize dönüşmesine neden olacaktı. Bu da engellenmiş oldu. ABD Doğu Akdeniz’de artık Türkiye’nin karşısına çıkmıyor. Hatta ABD’nin Türkiye ile belli noktalarda ortak hareket etmesi de ileride gündeme gelebilir üstü kapalı konular var. Zira ABD, Doğu Akdeniz’le birlikte Afrika’da da Rusya ile mücadele etmekte. ABD için bir sonraki adım Afrika’daki varlığını pekiştiren Türkiye ile burada da ortaklık olabilir. Eastmed’den sonra ABD’de mahkemenin Halkbank davasıyla ilgili verdiği karar da dikkat çekmekteydi. Halkbank konusunda Türkiye’nin tezleri hiçe sayılırken, ilk kez olumlu bir gelişme yaşandı. Bu karar krizi sonlandırmadı ama kısa vadede büyümesinin önüne geçerek ABD ile TRKİYE arasında buzların azda olmasına neden oldu.
ABD EastMed'ten desteğini çekip Türkiye'ye 'selam' çaktı
ABD EastMed'ten desteğini çekip Türkiye'ye 'selam' çaktı ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı. Türkiye’nin parça üretme faaliyetleri ise halen devam ediyor. Tam bu aşamada Pentagon, Ankara’nın daha önce yaptığı F-16 başvurusunu gündeme aldı. Türkiye’nin elindeki mevcut F-16’ların modernize edilmesi ve yeni nesil F-16’ların satışının talep edildiği başvuruydu bu. ABD kongresi F-35 veya F-16 konusunda kesinlikle sıcak bakmıyor. Ama bu konuda da Washington’dan olumlu sinyaller geldiğini söyleyebiliriz. Sonuçta kongredeki negatif havayı pozitife çevirmenin yolları var. Lobiler veya Amerikan çıkarları devreye sokulabilir, buna Amerika’daki karar vericiler bakacaktır. Türkiye ile ilişkilerin rayına sokulması Amerikan menfaatleri için gerekliyse, yeni krizler çıkarılmaz ve hatta mevcut sorunlar törpülenebilir.
ABD EastMed'ten desteğini çekip Türkiye'ye 'selam' çaktı
ABD EastMed'ten desteğini çekip Türkiye'ye 'selam' çaktı Neticede ABD, hem Rusya ile hem de Çin’le boğuşuyor. Hele ki Karadeniz’deki gerginliğin tavan yaptığı bu son dönemde AB’yi istediği hizaya çekemeyen ABD için en elverişli ortak Türkiye. Türkiye, ABD’yi karşısına alarak dış politika yapmayı, ilerlemeyi, mücadele etmeyi, sonuç almayı, başarmayı öyle ya da böyle öğrendi. Elbette ilişkiler yukarı yönlü iyileşirse bu durum Türkiye için de çok önemli olacaktır. Neticede Türkiye yönü Batı olan NATO müttefiki bir ülke. ABD ile ilişkilerin gelişmesi sadece ABD çıkarları için değil Türkiye’nin menfaatleri açısından da önemli. Zaten problem hep buradan çıktı. Türkiye, ABD’nin "ben ne istersem öyle olacak" dayatmasına baş kaldırmasaydı, bugün ABD-Türkiye ilişkilerinde çok fazla sorun konuşuyor olmazdık, Türkiye de tıpkı Yunanistan gibi ABD’nin sömürdüğü ama pohpohlayıp iyi geçindiği bir ülke olurdu.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst