YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

600 beygirlik AZRA Yerli motoru Mavi Vatan görevine hazır

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,772
Tepkime puanı
34
Puanları
48

600 beygirlik AZRA Yerli motoru​

BMC Power, Londra'da düzenlenen dünyanın önde gelen savunma sanayisi buluşmalarından Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı'na (DSEI 2023) katıldı. BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, şirketin deniz platformlarının güç grubu ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla yürüttüğü projelere ilişkin soruları yanıtladı. Şirketin kuruluş misyonunun tedarik edilemeyen güç gruplarını yerli ve milli olarak geliştirmek ve üretmek olduğunu vurgulayan Kaval, burada da başlangıçta kara platformlarının esas alındığını söyledi.
600 beygirlik AZRA Yerli motoru Mavi Vatan görevine hazır
600 beygirlik AZRA Yerli motoru Mavi Vatan görevine hazır Devam eden projelerinin temel olarak kara platformlarına yönelik olduğunu dile getiren Kaval, şöyle konuştu: "Ama biz yaklaşık 1 yıldır deniz platformlarında da benzer bir ihtiyaç ve sıkıntının olduğunu değerlendirdiğimiz için deniz platformlarına nasıl çözüm üretebiliriz sorusuyla çalıştık. Buradaki çözümlere en kısa yoldan nasıl gidebilirizin üzerinde durduk. Bu kapsamda da mevcut bir motorumuzu ki bu 600 beygirlik AZRA motorumuz oldu. Motoru marinize ederek, yani deniz koşullarına uygun hale getirerek kullanma yolunu seçtik. Bu gideceğimiz yolda en kısa, pratik çözüm oluşturabileceğimiz yoldu. Bu anlamda Sefine Tersanesi ve ASELSAN'ın birlikte geliştirdiği MARLİN insansız bot projesinin güç gurubunu 600 beygirlik AZRA marin motorumuzla giderebilmek için birlikte çalışmalar gerçekleştirdik. Bu motorun prototipinin üretimi devam ediyor, ekim ayı gibi tamamlanacak. Yıl sonu gibi de Sefine Tersanemize bunu teslim edeceğiz ve insansız bota takılmış olacak. Proje öngördüğümüz şekilde başarıyla yürüyor." Türkiye’nin ilk elektronik harp kabiliyetli SİDA’sı olma özelliğini taşıyan Marlin SİDA‘ya AZRA motorunun entegrasyonunu takiben UTKU ve BATU gibi diğer motorlar da marinize edilerek deniz platformlarında kullanılacak. Tahrik sistemi dışında BMC Power’ın geliştirdiği motorlar gemilerin sensör, komuta-kontrol ve silah sistemleri için gerekli elektriği sağlayan dizel jeneratörler olarak da kullanılabilecek. Motorun marinizasyonu için soğutma sistemleri (Örneğin deniz suyu ile soğutma) gibi bileşenlerde değişikler gerekmektedir. AZRA, 8×8 zırhlı araçlar ve çekici araçlarda kullanılmak için tasarlanan sıralı altı silindirli 12,8 litre hacimli bir dizel motordur. Turboşarj besleme ile 600 beygir güç üretmektedir. Azra motoru sıralı altı silindirli 12,8 litre hacimli bir motordur. Turboşarj besleme ile 600 beygir güç üretmektedir.

Yerli AZRA motoru BMC 8×8 ZPT ve tank taşıyıcıya entegre edilmişti!​

BMC Power’ın sıralı tipteki askeri motorlarından AZRA çeşitli platformlara başarıyla entegre edilmişti. BMC Power’ın sıralı altı silindirli 600 beygir güç üreten Azra motoru yakın zaman önce 45 bin km’lik yol testini tamamlamıştı.
Yerli AZRA motoru BMC 8×8 ZPT ve tank taşıyıcıya entegre edilmişti!
Yerli AZRA motoru BMC 8×8 ZPT ve tank taşıyıcıya entegre edilmişti! Botlardan ana tahrik makinasına Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik liman bölgesinde çekici botlar için aynı motoru kullanabildiklerini anlatan Kaval, "Çekici botlar için de motor üretimini başlattık. Motoru yıl sonunda çekici bota entegre etmeyi planlıyoruz. Bu 600 beygirle oluşturduğumuz çözüm." dedi. Deniz Kuvvetlerinde kullanılan ana ve yardımcı makinalar bulunduğunu belirten Kaval, yardımcı makinalar konusunu da çalıştıklarını söyledi. İşbir firmasının jeneratör setleri olarak Deniz Kuvvetlerine ürünler teslim ettiğini dile getiren Kaval, bunların motorlarını üretmek için de birlikte çalıştıklarını, yardımcı makina olarak çözümler geliştireceklerini bildirdi. Mustafa Kaval, şunları kaydetti: "Burada da biraz üst güç guruplarına çıktığımızda benzer bir çalışmayı mevcut yüksek güç gurubundaki motorlarımızla yapabilir miyiz diye baktık. Onun hazırlığını yapıyoruz. İlk örneği yardımcı makina olabilir ama ileride tabii ki ana tahrik sistemine de ihtiyacımız var. Bir üst güç gurubundaki motorumuzu da marinize edip kullanacağız ilk aşamada ama asıl hedefimiz tamamen Deniz Kuvvetlerimiz ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızın ihtiyaçlarına yönelik bir ana tahrik motoru geliştirmek."
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst