YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

280 adet Leopard 2A4 tankı için modernizasyon projesi

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
12
Puanları
38

TİYK-LEO 2A4 Projesi​

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde icra ettiği harekatlar sonrasında, acil harekat ihtiyacı kapsamında Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki ana muharebe tanklarının modernize edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda şu ana kadar yaklaşık 170 adet M60T Tankı, FIRAT-M60T Projesi kapsamında modernize edildi. Savunma Sanayii Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu için Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması-Leopard2A4 (TİYK-LEO 2A4) projesini hayata geçiriyor. Proje ile ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 tankının modernize edilmesi hedefleniyor. Şimdiye dek envanterdeki Leopard tanklarından 40'tan fazlası ek zırhla kaplandı. 2023 yılında Leopard 2A4'lerden 80 adedi modernizasyona alınacak. Daha sonraki süreçte 160 adet tankın daha güçlendirilmiş zırhlarla kaplanacağı belirtiliyor. Önceden zırhlanmış 40 Leopard'ın da yeniden programa alınanarak modernize edileceği ve toplam sayının 280'i bulacağı ifade ediliyor.
280 adet Leopard 2A4 tankı için modernizasyon projesi
280 adet Leopard 2A4 tankı için modernizasyon projesi Gelişmenin OYAK'ın Finlandiya'da satın aldığı çelik zırh üreticisi Miilux'un Türkiye'ye ürün göndermesine izin verilmesinin ardından duyurulması dikkat çekti. Firmanın sadece BMC firmasına 2025 yılına dek yapacağı zırh sevkiyatı 12 bin tonu aşıyor. Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın nitelikli ana muharebe tankı envanteri, 330+ adet Leopard 2A4 ile 160+ adet M-60TM oluşuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları, zırhlı birliklerin önemli tecrübeler elde etmesini sağladı. Edinilen bu tecrübelerin ardından eldeki mevcut AMT’lerin modernizasyonunun şart olduğu, maalesef muharebe sahasında meydana gelen olayların ardından bir kez daha net olarak anlaşıldı.

Leopard 2A4 Modernizasyonu​

Esasında Leopard 2A4 Tankları, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en modern tank olma sıfatına sahipler. 2000’li yıllarda Türkiye, Almanya’dan 339+15 adet Leopard 2A4 tedarik etti. Fırat Kalkanı Harekatı esnasında genç yaştaki bu tankların, özellikle zırh korumalarının yetersiz olduğu görüldü. Çünkü Suriye, her türlü modern tanksavar silahının ve SVBIED (patlayıcı yüklü araç) saldırı tekniklerinin kullanıldığı bir muharebe sahasıydı.

Leopard 2A4T1​

Yine acil harekat ihtiyaçları kapsamında ilk olarak 40 adet Leopard 2A4 Tankı, Roketsan tarafından zırh modernizasyonuna tabii tutuldu. edinilen bilgiye göre; 2021 yılında başlayan teslimatlar, 40 adet tankın tamamı için tamamlandı. Modernize edilen Leopard 2A4T1 Tankları; Roketsan üretimi Tepkisel Reaktif Zırh (ERA), Add-on-Zırh ve Yüksek Balistik Mukavemete Sahip Kafes Zırh ile modernize edildiler. Özetle tanklar, sadece zırh iyileştirmesine tabi tutuldu.

280 Adet Leopard 2A4’e Modernizasyon

Leopard 2A4 T1 Zırh Sistemi

Leopard 2A4 tanklarına eklenen pasif kompozit zırhlarla, patlayıcı reaktif zırhlarla ve kafes zırhlarla beraber tankın hassas noktalarının koruması arttırıldı. T1 ek zırh paketiyle beraber tanka 6.33 ton fazladan ağırlık eklendi. Zırh paketiyle beraber Leopard 2A4 tanklarının muharebe ağırlığı 61.33 tona ulaştı. T1 zırh paketinin düşük ağırlığı sayesinde tankın mobilitesinde minimum kayıp yaşandı ve modernize edilen tanklar, mobilite testlerinden başarıyla geçtiler. Roketsan TİYK-LEO2A4 Projesi kapsamında ise Leopard 2A4 tankları için geliştirdiği zırh çözümüyle beraber aktif koruma sistemlerinin entegrasyonunu da öneriyor. Leopard 2A4 Hibrit Koruma Çözümü adı verilen paket içerisinde TİYK-LEO2A4 projesinde kullanılan T1 Ek Zırh Sistemiyle beraber ASELSAN üretimi PULAT Aktif Koruma Sistemi de yer alıyor. PULAT’ın entegrasyonuyla beraber tankın hassas noktaları minimalize edilecek ve tank her açıdan korumaya alınacak. Hem PULAT hem de T1 Ek Zırh Sistemi, Kara Kuvvetleri tarafından sahada aktif olarak kullanılan sistemler. TİYK-LEO2A4 projesi sonuçlandığında, Leopard 2A4 tanklarının ASELSAN tarafından ortaya çıkarılmış Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşayacağı üzerinde duruluyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi​

Savunma Sanayii Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu için Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması-Leopard2A4 (TİYK-LEO 2A4) projesini hayata geçiriyor. Proje ile ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 tankının modernize edilmesi hedefleniyor. Her ne kadar zırh modernizasyonuna tabi tutulsa da Leopard 2A4 Tankları, elektronik modernizasyona da ihtiyaç duymaktaydılar. Bu kapsamda yine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından “Leopard 2A4 Tanklarına İlave Yetenek Kazandırılması Projesi (TİYK-LEO 2A4)” başlatıldı. TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında BMC, 81+250 adet Leopard 2A4 Tankı kapsamlı modernizasyona tabi tutacak. Alt yükleniciler ise Roketsan ile ASELSAN olacak. Oldukça geniş ölçekli bir modernizasyon projesi olan TİYK-LEO 2A4; zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içeriyor. TİYK-LEO 2A4 Projesi sonuçlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen ancak seri üretime geçmeyen bir modernizasyon projesi ile ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşanacağı üzerinde durulmaktadır. Ayrıca TİYK-LEO 2A4 Projesi kapsamında modernize edilecek tanklara, ALTAY Tankı’nın taretinin entegre edilmesi ihtimalinin bulunduğu şeklinde duyumlar da mevcuttur. Ancak bu bilgi, şu an kesin değildir. BMC tarafından geçtiğimiz yıl, ALTAY Taretli bir Leopard 2A4 Prototipi üretilmiştir.
TİYK-LEO 2A4 Projesi
TİYK-LEO 2A4 Projesi

leopard 2a4 tankı nedir ?​

Leopard 2A4 tankları ilk olarak 1985 yılında ortaya çıktı. Dönemine göre çok üstün özelliklerle tam anlamıyla bir tank katili olmak için tasarlanan Leopard 2A4, bir başka Leopard 2A4 tarafından vurulmadıkça hem delinemez bir tanktı hem de Rheinmetall L44 topu ile delemeyeceği herhangi bir tank o dönemde bulunmamaktaydı. Sovyet T-72 tankları karşısında Doğu Avrupa düzlüklerinde başarılı olmak için tasarlananan 2A4, bütün dünyanın kendisine hayranlıkla bakmasını sağlayarak kendisinden sonra üretilen M1 Abrams, K1 ve K2 Black Panther, Type-10, Altay gibi birinci sınıf tankların ilham kaynağı olmuştur. Taret kısmında eğimsiz bir zırh yapısına sahip olmasına rağmen sahip olduğu kompozit zırh ile adeta yürüyen bir kale olarak görülen Leopard 2A4 tankları aynı zamanda sahip olduğu ağırlığa rağmen zorlu koşullarda da mücadele edebilmektedir. Sadece zırh, tasarım ve top konusunda değil aynı zamanda otomatik yangın söndürme, stabilite, spall liner, optikler gibi konularda birçok yeniliğe imza atmıştır.

Leopard 2a4 tankı ÖZELLİKLERİ -Namlusu ile birlikte toplam uzunluğu 9,97 metredir.​

-Genişliği 3,75 metredir. -Yüksekliği 2,76 metredir. -V12 MTU MB873 K-501 Dizel bir motordan güç almakta olup 1479 beygirlik bir güce sahip bulunmaktadır. -Ağır tanklardan bir tanesi olup ortalama ağırlığı 60 tondur. -Azami hızı saatte 72 kilometredir. -Toplam yapabileceği azami menzil kullanım, kullanıldığı yer ve bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 450-460 kilometredir. -Zırhı kompozit bir zırh olup 3.nesil zırhlardandır. -Toplam mürettebat sayısı 4 kişidir.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Üst