YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Giriyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48

ALTAY Tankı 2023’te Envanterine Giriyor​

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya’da bulunan Arifiye 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünde yaptığı konuşmada Altay Ana Muharebe Tankı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Altay AMT’nin üretiminin de Arifiye 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nda yapılmasının planlandığını aktardı. Altay AMT’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimine ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hedef, 2023’ün başında burada Altay’ın Orduya teslim törenini yapacağız diyerek 2023 yılını işaret etti.
250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Giriyor
250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Giriyor Arifiye 1’inci Ana Bakım Fabrikası için Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ne kadar burası palet fabrikası ise de biz burada tank da üreteceğiz.” dedi. Türkiye'nin ilk yerli ana muharebe tankı ALTAY'da kullanılan motorun tedariki sürecinde işlemler tamamlandı. Güney Kore’den yapılacak ziyaret ile ülkede ALTAY tankının motor tedarikine ilişkin son imzalar atılacak. Savunma sanayiinde adından sık sık söz ettiren ALTAY tankı, son dönemde dünya çapında ilgi görüyor. Türkiye’nin ilk ana muharebe tankı ALTAY motoru Güney Kore’den tedarik edilecek. Türkiye ile Güney Kore yetkilileri arasında atılması beklenen imzalar için sona gelindi. ALTAY tankı ile ilgili önceki gelişmeleri resmi sosyal medya hesabından duyuran Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, heyecanlandıran bir haber verdi.
250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Giriyor
250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Giriyor ALTAY tankı motor tedariki için Güney Kore ile Türkiye arasında niyet beyanı imzalandı. Nihai imzaların atılması için Güney Kore heyetinin Türkiye’ye gelip anlaşmayı sona erdirmesi bekleniyor. ALTAY tankı, son dönemde tüm dünyada büyük ilgi gören savunma araçları arasında öne çıkıyor. Yerli motorun geliştirme süreci devam ederken, ALTAY tanklarında ilk etapta kullanılacak motor için Güney Kore hükümetiyle anlaşıldı. 2018 yılında sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile tankın ilk prototipi entegre edildi. Bununla birlikte bin 500 beygir motor gücüne sahip ALTAY motorunda transmisyon aşamasına gelindi. Son imzaların da atılmasıyla birlikte motorun 2023 yılında çalıştırılması bekleniyor. Gerekli testler yapıldıktan sonra ALTAY tankı TSK’ya 2023 yılından itibaren teslim edilecek. ALTAY tankı, Türkiye’de geliştirilen 3. nesil ana muharebe tankı olarak öne çıkıyor. ALTAY ismi, Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordu komutanı Fahrettin ALTAY’dan aldı.
Altay tankı ne zaman TSK envanterine girecek?
Altay tankı ne zaman TSK envanterine girecek?

Altay tankı ne zaman TSK envanterine girecek?​

Altay tankı muhtemelen Türkiye tarihinde en uzun süre beklenilen ve birkaç sefer seri üretimin kıyısından dönmüş, henüz envanterde olmasa ve aktif görevde kullanılmamış olsa dahi kamuoyunda bilinirliği en yüksek kara aracıdır. Geleceğin muharebe şartlarına uygun olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tankının projeleri sadece Türkiye’de değil dünya basınında da sık sık dikkat çekiyor. 2018 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile BMC (British Motor Company) arasında imzalanan seri üretim sözleşmesi ile ALTAY tankı üretimine başlandı. Savunma Sanayiinde Türkiye’ye bir sınıf daha atlatacak bu hamle ile ALTAY tankı üretim süreci başladı. Proje kapsamında ana yüklenici olarak hizmet veren BMC, sözleşmeye göre 250 adet ALTAY tankı üretecek. Seri üretimle hazırlanması beklenen bu projeyle 2023 yılında 250 adet ALTAY tankının TSK envanterine girmesi bekleniyor.
Altay tankı ne zaman TSK envanterine girecek?
Altay tankı ne zaman TSK envanterine girecek?

Altay tankının motoru “BATU” başarıyla test edildi​

Altay ana muharebe tankına güç verecek BATU Güç Grubu’nun motorunun ateşlemesi başarılı şekilde gerçekleşti. Mayıs 2021’de, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Savunma sanayiimiz motor teknolojisinde de emin adımlarla hedeflerine ilerliyor. Tank, muhtelif zırhlı araç ve makinalar için BMC Power tarafından geliştirilen 1500 beygir gücündeki ilk motorumuz BATU’nun ateşlemesi başarılı şekilde gerçekleşti.” ifadelerine yer verilmişti.
Altay tankının motoru “BATU” başarıyla test edildi
Altay tankının motoru “BATU” başarıyla test edildi

Altay tankı özellikleri:​

Namlu Çapı120 mm (4,7 inç)Mürettebat4 (komutan, nişancı, sürücü, doldurucu)ZırhıRoketsan: Bor karbür esaslı yeni tip zırh.Ana silahıMKEK 120 mm L/55 yivsiz topDiğer silahları1 × Aselsan SARP12.7 mm ağır makineli tüfek / 40 mm bombaatarMotor1) Güney Kore yapımı 2) BMC Batu V12 turbo dizel motor, 27.300 cc, 1.500 PS (1.100 kW) 3) TümosanSüspansiyon donanımıHidropnömatik süspansiyonBoş ağırlıkT1 61.700 kg (136.000 lb) 61.7 ton
Altay tankı özellikleri:
Altay tankı özellikleri:
T2 65.000 kg (143.000 lb) 65 ton (Konfigürasyonlara göre değişiklik gösterecek.)Harekat menzili450 km (280 mi)Azami hızı65 km/saat (40 mph) (asfalt), 45 km/saat (28 mph) (arazi)
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst