YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

20 mm Yerli burun topu 2022’de Atak helikopterine entegre edilecek

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
20 mm 3 namlulu burun toplarının ilk atışlarının 2022'de başlayacak.
Bakan Varank, Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Avrupa'nın en büyük entegre silah üretim tesisi Sarsılmaz Silah Fabrikası ile aynı yerleşkedeki TR Mekatronik Sistemler'i ziyaret etti. Varank, sunumun ardından üretim tesisinde incelemelerde bulundu. Ziyareti sonrası değerlendirmelerde bulunan Varank, şunları kaydetti:
20 mm Yerli burun topu 2022'de Atak helikopterine entegre edilecek
20 mm Yerli burun topu 2022'de Atak helikopterine entegre edilecek "Sarsılmaz Silah Fabrikası, askeri tüfeklerden tabancaya kadar Avrupa'nın en büyük entegre silah üretim tesisi. Burayı aslında 4 sene kadar önce de ziyaret etmiştim ama bugün geldiğimde hem makine parkuruyla hem üretimdeki otomasyonuyla hem de ürün çeşitliliğiyle ne kadar geliştiğini görmüş oldum. Silah sanayisi, Türkiye'de özellikle ihracatın da artmasıyla birlikte dünyada en önde geldiğimiz sektörlerin başında gelmeye başladı. Ciddi bir ihracatımız var. Avrupa piyasasının yanında özellikle ABD'ye şu anda firmalarımız ciddi ihracat yapıyorlar. Sarsılmaz da gerek ürettiği tabancalarla gerek 5,56'dan 7,62'ye kadar piyade tüfeği üretimiyle bu sektörün en önemli oyuncularından biri." Atak helikopterinin silah ve toplarını TR Mekatronik olarak geliştirmeye başladıklarını kaydeden Aliş, "Önümüzdeki yıl ihraç edilecek Atak helikopterinin ilk 30 adet topunun teslimatını yapacağız. Tamamen Türk mühendislerinin ürünü, yerli ve milli olarak üretilecek bu ürünümüz sayesinde silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacına cevap vererek dışarıya döviz ödenmesinin önüne geçeceğimiz gibi yapacağımız ihracatla da cari açığın kapanmasında etkili bir rol oynayacağız." dedi. 20 mm Yerli burun topu İlk atışlar 2022'de" Bakan Varank, Sarsılmaz ile Türk Havacılık Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) ortak şirketi olan TR Mekatronik'te yaptığı incelemelerin sonrasında ise şunları kaydetti: "Bu firma, Atak helikopterlerinin burun topu dediğimiz 20 milimetrelik makineli tüfeklerini üretmek üzere kurulmuş bir firma. Bu toplar, yüksek hassasiyette ve ihracat kısıtına tabi toplar. Yani bunları almak istediğinizde dahi ülkeler bu topları satmıyorlar. İşte Sarsılmaz ve TUSAŞ bir birlikteliğe gitti ve burun toplarını yerli ve milli üretmek üzere bir şirket kurdular. 2018'den beri devam eden bir proje. Yanımızda bir prototip görüyoruz.
20 mm Yerli burun topu İlk atışlar 2022'de
20 mm Yerli burun topu İlk atışlar 2022'de" İnşallah bu burun toplarının ilk atışları 2022'de başlayacak ve Atak helikopterlerine entegre edildikten sonra 2022 yılı içerisinde Atak helikopterlerinin 20 milimetrelik burun toplarını ülkemizde üretmeyi başarmış olacağız. Bu hem kendi ihtiyaçlarımızı giderme anlamında hem de ciddi bir ihracat potansiyeli var. Hem Atak helikopterleriyle birlikte hem de ayrı ihracat potansiyeli taşıması açısından çok önemli ve değerli bir proje. "Yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası yok" TR Mekatronik Genel Müdür Vekili Cengiz Tendürüs, döner namlulu olan burun topunun dakikada 750 atım yaptığını ifade ederek, "Tamamen yerli olanaklarla geliştirdiğimiz top, herhangi bir ihracat lisansına tabi değildir. Prototip üretimlerimiz devam etmekte. Ocakta atış testlerine başlayacağız. Nisan ayında helikopter entegrasyonunu, temmuzda da helikopter üzerinde atış testlerini planlamaktayız." dedi. Tendürüs, yaklaşık 250 Türk mühendisle geliştirilen çok namlulu topun yurt dışına bağımlı herhangi bir parçası olmadığının da altını çizdi. TR Mekatronik, Sarsılmaz-TUSAŞ ortaklığıyla Atak helikopterinin önündeki 20 milimetrelik döner namlulu silah sistemi üretmek için kuruldu. Silah sistemlerinin kalifikasyon testleri, Sarsılmaz'ın inşa ettiği Türkiye'nin yer altındaki top atışlarının da yapılabileceği tek 200 metrelik poligonun tamamlanmasının ardından başlayacak.

25 mm Kara Topu Geliştirilmesi Projesi’nde 4 adet prototip sistem Ocak 2023’te​

25 mm Kara Topu Geliştirilmesi Projesi’nde 4 adet prototip sistem Ocak 2023’te başlanacak kalifikasyon testlerine tabi tutulacak ve İlk Muayene, Lojistik Desteklenebilirlik, Meyilli Atış, Kimyasal Etkileşim, Yağsız İşlem gibi farklı içeriklerde birçok testten geçecek 2 adet top, Temmuz 2023 içerisinde teslim edilecek.

20 ve 25mm top Hakkında Teknik Bilgiler;​

20 ve 25mm top Hakkında Teknik Bilgiler
20 ve 25mm top Hakkında Teknik Bilgiler
  • 20 mm Top Sistemi Projesi kapsamında 20 mm döner namlulu taretli silah sistemi milli ve yerli imkânlarla tasarlanarak geliştirilmektedir. Yaklaşık 750 atım/dakika atım hızına sahip ihtiyaca göre eğitim, yüksek infilaklı yangın ve zırh delici mühimmat kullanılabilen 20 mm Top Sisteminin farklı kara, deniz ve hava platformlarında kullanım imkânı bulunmaktadır.
  • 25 mm Top Sistemi Projesi, zırhlı muharebe araçlarında ana silah olarak kullanılan sistemlerdendir. Zincir mekanizmalı sistem, kullanılan mühimmat tipine bağlı olarak 1500-2500 m etkili menzile sahip olup ihtiyaca göre eğitim, sabotlu zırh delici, yarı zırh delici ve yüksek infilaklı yangın mühimmatları kullanabilmektedir.
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst