YERLİ SİLAH SANAYİ FORUMU

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

105mm’lik Çekili Obüs BORAN TSK’ya teslim ediliyor

ADMİN

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Kas 2023
Mesajlar
1,884
Tepkime puanı
46
Puanları
48
MKE tarafından geliştirilen BORAN 105mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giriyor. TSK’nın iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN’ın ilk teslimatı TSK'ya teslim ediliyor. TSK’nın talepleri doğrultusunda MKE A.Ş. mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen BORAN, uluslararası standartlardaki 24 testten başarıyla geçti.” TSK’nın iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN’ın ilk sevkiyatı gerçekleşiyor.
105mm'lik Çekili Obüs BORAN TSK'ya teslim ediliyor
105mm'lik Çekili Obüs BORAN TSK'ya teslim ediliyor Zorlu arazi koşullarında yapılan operasyonlarda TSK'nın elini güçlendirmek amacıyla geliştirilen BORAN, 1780 kilogram ağırlığı ile havadan ve karadan taşınarak, istenilen araziye kısa sürede ulaştırılıp 1 dakikada atışa hazır hale gelebiliyor. BORAN'dan ilk etapta, 6 ila 8 adet arasında teslim edilmesi planlanmıştı. MSB tarafından yapılan paylaşımda 6 adet BORAN'ın TSK'ya transfer edilmekte olduğu görüntülendi. 105 mm Havadan Taşınabilir Obüs, BORAN, MKE A.Ş. tarafından; tugay hedefi üzerinde baskı kurmak, TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmıştır.
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri Obüsün atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar, ilk hız ölçme radarı ve ataletsel navigasyon sistemi ile gerçekleştirilmesini sağlayan bu entegre sistem, gündüz ve gece görerek atış yapabilmeyi sağlayan elektro-optik ve lazer mesafe ölçer birimlerine de sahip bulunuyor. Sistem, obüsün komuta kontrol sistemlerine ve ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu da sağlıyor.
105mm'lik Çekili Obüs BORAN TSK'ya teslim ediliyor
105mm'lik Çekili Obüs BORAN TSK'ya teslim ediliyor Atış Kontrol Sistemi ve gece gündüz 360 derece atış kabiliyeti bulunan BORAN, sıfırın altında 32 ila 44 dereceye kadar hava koşullarında görev yapabiliyor. 17 kilometre etkili menzile sahip BORAN, dakikada 6 atış yapabiliyor. Dünyada az sayıda ülkede bulunan BORAN, TSK'nın envanterindeki önemli silah sistemlerinden biri olacak. BORAN, uzun menzilli mühimmatlar ile 17 kilometreden fazla menzile, 6 atım/dakika atım hızına ve 105 milimetrelik namluya sahiptir. 5 personel ile kullanılan obüs, 1 dakikadan az bir sürede atış pozisyonu alabilmektedir. Atış kontrol sistemi ile birlikte toplam ağırlığı 1780 kilogram olan obüs, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir. Obüs, 8 saat boyunca kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebilmektedir. Atış Kontrol Sistemi, GPS ve panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri
 • Kalibre : 105 mm.
 • Uzunluk: 5.2 m.
 • Genişlik: 2 m.
 • Yükseklik: 1.6 m.
 • Ağırlık: 4.7 t.
 • Mürettebat: 8.
 • Atış sıklığı: azami 10 mermi/dk, devamlı 3 mermi/dk.
 • Menzili: 11,500 m ila 15,100 m roket yardımlı mermilerle.
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri
105mm'lik Çekili Obüs BORAN Özellikleri
 

Reklam

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.
Üst