Kocaeli’ye 1 milyar liralık iki büyük silah fabrikası geliyor!

Kocaeli'ye 1 milyar liralık iki büyük silah fabrikası geliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ülke genelindeki Mart ayı yatırım ve teşvik belgelerini açıkladı. Listede Kocaeli’den onlarca firma yer aldı

Kocaeli’de faaliyet gösterip yatırım teşvik belgesi almak için başvuran firmalardan özellikle ikisi dikkat çekti. Yapılan başvurulara göre, Kocaeli’ye iki yeni silah fabrikası açılacak. İşte bu fabrikalardan biri Armsan Silah Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne, diğeri ise Ata Silah Sanayi Anonim Şirketi’ne ait.

Kocaeli'ye 1 milyar liralık iki büyük silah fabrikası geliyor!
Kocaeli’ye 1 milyar liralık iki büyük silah fabrikası geliyor!

SİLAH ÜRETECEK

Kocaeli’de komple yeni bir yatırıma başlayacak olan iki firma da Gebze’de faaliyet gösterecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşvik belgesi için başvuruda bulunan iki firmadan Armsan, hayata geçireceği yeni yatırım ile yılda 61 bin adet Yarı Otomatik Av Tüfeği, 9 bin adet Super Poze Av Tüfeği, 20 ton Muhtelif silah aksam ve parçaları ve 400 adet Bomba atar üretimi yapacak.

520 MİLYON

Firma, söz konusu proje için 390 milyon 444 bin lira net yatırım yapacak. Bunun yanı sıra şirket 6 milyon 592 bin dolar (130 milyon 587 bin lira) değerinde ithal makine ve teçhizat ise satın alacak. Böylece fabrikanın yatırım tutarı 520 milyon lirayı bulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından “Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl” talep eden Armsan, yatırımıyla birlikte 100 istihdam sağlayacak.

YILDA 1.000 BOMBAATAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşvik belgesi için başvuruda bulunan iki firmadan diğeri olan Ata Silah Sanayi ve Anonim şirketi ise, hayata geçireceği yeni yatırım ile yılda 72 bin adet Yarı Otomatik Av Tüfeği, 200 ton Muhtelif Silah Aksam ve Parçaları, 18 bin adet Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği, 1.000 adet Bombaatar, 36 bin adet Süper Poze Av Tüfeği ve 10 bin adet Muhtelif Tabanca üretimi yapacak

ATA ARMS’ın Ateş Gücü, BA 40 ve ASR 308 ile Artıyor

ATA ARMS, 40 mm çapındaki tüfek altı bomba atar BA 40 ve 7,62×51 mm (.308 WIN) çapındaki keskin nişancı tüfeği ASR 308 ürünlerini ise fuarda görücüye çıkardı.

ATA ARMS’ın Ateş Gücü, BA 40 ve ASR 308 ile Artıyor
ATA ARMS’ın Ateş Gücü, BA 40 ve ASR 308 ile Artıyor

MPT-76 piyade tüfeğinin, hâlihazırda 8 farklı parçasını üretmekte olan ATA ARMS, buradan gelen birikimden de faydalanarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak, MPT-76 ile uyumlu BA 40’ı geliştirdi. İstenildiğinde MPT-76’dan sökülebilen ve arkasına takılan dipçikli kabza aparatı ile tek başına da kullanılabilen bu bombaatar, 40 mm çapındaki standart bombaları, 400 metredeki hedeflere ulaştırabiliyor.

Firma yetkilileri, ürünün, hafifliği ve çift yönlü besleme kabiliyeti ile dünyadaki örneklerinden ayrıldığını belirtiyorlar. Firma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen bombaatar alımı projesinde de sözleşme imzalama aşamasına geldi.

TSK için ürettiği ASR308 keskin nişancı tüfeği

Türkiye’de ilk kez üretilen değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği sürgülü mekanizma sistemiyle çalışıyor ve kullanıcıya 308 Win – 300 Win Mag – 338 Lapua Mag olarak üç farklı kalibrede namlu seçeneği sunuyor. Av tüfekleri alanında kazandığı tecrübeyi, savunma sanayiine de aktaran firmanın TSK için ürettiği ilk ürün ASR308 keskin nişancı tüfeği oldu. ASR308, iki kademeli, ayarlanabilir çekme kuvvetine sahip bir tetikle donatılmış. 7.62X51’lik Nato fişeklerini atabiliyor.

TSK için ürettiği ASR308 keskin nişancı tüfeği
TSK için ürettiği ASR308 keskin nişancı tüfeği

Namlu uzunluğu 61 santimetre. Şarjörü ise, 5 fişek kapasiteli. Tüfeğe ilave ekipman takılabiliyor. Ata Arms’ın ürettiği bomba atar ise 228 millimetrelik bir namluya ve 1.3 kilogram ağırlığa sahip. Bomba atar, tüfek altında ya da tüfekten bağımsız olarak kullanılabiliyor. Ata Arms, her iki ürününü de Eurosatory 2018 Fuarı’nda sergilemişti.

Saha şartlarında çok hızlı ve kolay şekilde ekstra bir alet kullanmadan kalibre değişikliğine olanak sağlayan tüfek, dünyada birkaç firma tarafından üretilen özellikli bir silah olarak dikkati çekiyor. Atıcı, elcik kısmının içerisine gizlenmiş alyan anahtarını kullanarak bir dakikadan kısa sürede tüfeği ihtiyaç duyduğu kalibreye dönüştürebiliyor ve namlusunu değiştiriyor.

200 İSTİHDAM

Firma, söz konusu proje için 651 milyon 530 bin lira net yatırım yapacak. Bunun yanı sıra şirket 268 bin dolar (5 milyon 309 bin lira) değerinde ithal makine ve teçhizat ise satın alacak. Böylece fabrikanın yatırım tutarı 656 milyon lirayı bulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından “Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi 7 Yıl” talep eden Ata Silah, yatırımıyla birlikte 200 istihdam sağlayacak.

TOPLAM 1.1 MİLYAR

İki firmanın da Gebze’de hayata geçireceği yüksek maliyetli projelerle birlikte Kocaeli’ye toplamda 1.1 milyar liralık bir silah yatırımı yapılmış olacak. Firmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından teşvik belgesi alıp almayacağı ise henüz kesin değil.

Kaynak:www.enkocaeli.com/

One thought on “Kocaeli’ye 1 milyar liralık iki büyük silah fabrikası geliyor!

  1. Gurur duyduk.
    Allah basarilarinizin devamini getirsin.
    10 yil sonrasinin silahlarini da dusunerek argaye onem vermenizi dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir