KKTC’ye İHA ve SİHA üssü oluyor

KKTC'ye İHA ve SİHA üssü oluyor

 Geçitkale İHA/SİHA üssü Türkiye ve KKTC için neden önemli?

Türkiye, Ege ve Akdeniz’de provokasyona hız veren Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne karşı tarihi bir adım attı. KKTC ile varılan anlaşmaya göre, Geçitkale Havaalanı Kıbrıs Türk Barış Gücü’ne devredildi. Geçitkale Türk SİHA’larının kalıcı üssü olacak. Havaalanına SİHA‘lar için hangarlar inşa edilecek

Peki bu karar ne anlama geliyor? Geçitkale Havaalanı’nın stratejik önemi nedir? Türkiye’nin Ada’daki hava üssü gücü bölgede dengeleri nasıl etkiler? KKTC‘de İHA/SİHA üssü Türkiye için neden önemli?

KKTC'ye İHA ve SİHA üssü oluyor
KKTC’ye İHA ve SİHA üssü oluyor

“Geçitkale Havaalanı ÇOK DAHA FAZLA ÖN PLANDA YER ALACAĞI GÖRÜLMEKTE”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin askeri kapasitesinin yükseltilmesi ve özellikle de ulusal hava sahası üzerindeki egemenlik haklarının korunması yönünde, hava sahası ile birlikte deniz yetki alanlarının korunma ve kollanmasında çok önemli bir anlaşma niteliği arz etmektedir.

Böylesine güzide bir anlaşmanın KKTC’de hava üssü noktasındaki geliştirilmesi ve bu kapasitenin ilerletilmesi Türkiye’nin hem kendi hem de KKTC’nin kara, aynı zamanda hava ve bununla birlikte deniz yetki alanları üzerindeki egemenlik haklarını milli savunma sanayiisi bağlamında koruma kapasitesiyle ilgili aldığı tedbirleri genişlettiğini bize göstermektedir. Bu tedbirler KKTC’nin kendi egemenlik sahaları içerisinde de artık yer almakta, çok daha fazla ön planda yer alacağı görülmektedir.

KKTC, Resource Consulting LTD ile sözleşmeyi feshedip Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Gücü’ne verilmesine ilişkin protokol imzalanması kararı aldı.

Ege ve Akdeniz’de Türkiye’ye karşı silahlanmaya hız veren Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne karşı tarihi bir adım geldi. KKTC Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Gücü’ne verilmesine ilişkin protokol imzalanmasına karar verdi. Protokolün imzalanmasıyla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilendirildi. Kararda, protokolün Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC arasındaki mevcut dostluk ve kardeşlik ilişkilerini geliştirme amacıyla iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında askeri eğitim ve iş birliği faaliyetlerini geliştirmek maksadıyla hazırlandığı vurgulandı.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Resource Consulting LTD arasında imzalanan KKTC Geçitkale Havaalanı’nı işletme haklarının verilmesine ilişkin sözleşmeyi de feshetti. Fesih gerekçesi olarak, “ödenmesi gereken meblağın ödenmemesi” gösterildi. Protokolün imzalanmasının ardından Geçitkale’yi aktif olarak kullanan SİHA’ların artık kalıcı olacağı belirtildi. Havaalanına SİHA’lar için hangarlar inşa edilecek. Ayrıca üsse Türk Hava Kuvvetleri tarafından F-16 filosu konuşlandırılmasının da önümüzdeki süreçte gündeme gelebileceği dile getirildi.

 Geçitkale İHA/SİHA üssü Türkiye ve KKTC için neden önemli?
Geçitkale İHA/SİHA üssü Türkiye ve KKTC için neden önemli?

Geçitkale Havaalanı PİST ASKERİ UÇAKLARA VE İHA SİHALARA UYGUN

KKTC ve Türkiye’nin aldığı kararın Mavi Vatan için büyük önem taşıdığını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr. Ata Atun, Geçitkale’nin pist uzunluğunun askeri uçakların iniş ve kalkışına uygun olduğunu dile getirdi. Atun, “60 metre genişliğinde ve 2 bin 900 metre uzunluğundaki bu piste daha önce Türk Barış Kuvvetleri’ne ait uçaklar iniyordu. Türk Yıldızları da bu havalimanında konuşlanıyor. Şu anda da inebilir hiçbir sorun yok. Ancak bu durum resmileşiyor. Resmi olarak bir protokolle bu devir sağlanırsa, başkaları da ses çıkaramaz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KARARLILIĞININ GÖSTERGESİ”

2019 yılındaki Bayraktar TB-2‘nin Dalaman’dan kalkarak 5 saat Geçitkale Havaalanı’na inişi dikkate alındığında o yıl açısından deniz yetki alanlarının korunmasında son derece önemli bir süreçti. Çünkü Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın tahrikleri olduğu bir dönemde SİHA’lar kalkarak KKTC Geçitkale Havaalanıı’na iniş yapması, bölgede teftiş ve kontrol mekanizmasını Türkiye’nin hava sahasında ve deniz yetki alanlarına yansıyacak şekilde ilerletmesi, bu son derece önemli bir hamleydi. Türkiye’nin kararlılığının göstergesiydi.

Artık her iki ülkenin kardeşlik bağı ötesinde, tarihsel bağı çerçevesinde Kıbrıs Türklerinin ulusal güvenliğinin korunması ve kollanmasının anavatan Kıbrıs adasının garantörü olan ve Kıbrıs Türklerinin de anavatanı olan Türkiye Cumhuriyeti tarafından daha yüksek seviyeye çıkarıldığını görmekteyiz.

KKTC ADASIN’DA Kİ İHA/SİHA ÜSSÜNÜN ÖNEMİ

Hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin Geçitkale’ye çok ihtiyacı olduğunu belirttik: “Öncelikle Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikaları çerçevesinde Mavi Vatan’ı kontrol edebilmesi için bu kritik nokta önemli. Rumların herhangi bir saldırısında Geçitkale’den 3 dakika

içinde İHA/SİHA’lar gelebilirken, Adana’dan gelişler daha uzun sürebiliyor. Yani bu nokta olası bir saldırıda hızlı müdahale imkanı da sunuyor. Ayrıca protokolden sonra F-16’lardan oluşan bir filo bu bölgede konuşlanarak Doğu Akdeniz’in güvenliğini sağlamaya başlayacak.”

Geçitkale Havaalanın’dan Sonra Sırada deniz üssü var

Devir işleminin birkaç ay içinde gerçekleşeceğini belirten Prof. Dr. Ata Atun, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan politikaları çerçevesinde Geçitkale’nin kritik bir rol üstlendiğini vurguladı: “Geçitkale Havalimanı’nın devredilmesinin ardından KKTC’ye deniz üssü kurulmasına ilişkin anlaşma yapılacak. Bundan sonraki adım KKTC’nin kuzey sahillerinde bir deniz üssü kurulması anlaşması. 5-6 ay sonra Geçitkale ile ilgili durum halledildikten hemen sonra deniz üssüyle ilgili adım atılacak.”

“TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DE HAKİMİYET ALANINI KORUMAKTA KARARLI”

Aynı zamanda aleyhimize karşı yürütülmesi planlanan ya da olası ihlallerin egemenlik sahalarımız üzerine ihlal edeceği girişimi önlenmesi açısından da son derece önem arz eden bir konudur. O nedenle KKTC’de SİHA ve İHA üssü Türkiye için önemi; Birincisi, Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerinin korunması yönünde. İkincisi, Uluslararası hukuktan kaynaklı, hidrokarbon kaynakları üzerinden Kıbrıs Türklerinin de Türkiye’nin haklarının Doğu Akdeniz’de gözetip kollanmasında ve korunmasında son derece önemli bir savunma aracıdır. Böylesine bir üssün burada kurulacak olması Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hakimiyet alanını korumakta kararlığı olduğunun da net bir ifadesidir.

SİHA ve İHA üssünün KKTC’de bir üs olarak konuşlanacak olması Türkiye’nin jeopolitik gücünün de ifadesi bölgeye yansımalarının uzantısıdır. Özellikle Libya’dan sonra Kıbrıs adası üzerinden SİHA/İHA’larla gerek Suriye hattının gerek Libya hattının gerek Mısır hattının, Kızıldeniz hattının kontrolünde özellikle hava egemenlik alanlarının kontrolünde, kıta sahanlığımızın korunmasında da son derece önemli.

KKTC ADASIN'DA Kİ İHA/SİHA ÜSSÜNÜN ÖNEMİ
KKTC ADASIN’DA Kİ İHA/SİHA ÜSSÜNÜN ÖNEMİ

“TAYFUN FÜZESİ  Geçitkale DAHİL KONUŞLANABİLİR”

Yarın öbür gün bu savunma askeri anlamdaki eğitim programları ve askerileşme bağlamındaki faaliyetlerin değerlendirildiğinde TAYFUN füzesi dahil konuşlanabileceği bir alanın söz konusu olması bile zaten başlıbaşına dengeleri Türkiye milli savunma sanayiisi değiştirecek güçtedir. SİHA ve İHA’ların Kıbrıs’ta konuşlanması Kıbrıs’ın kaderine yönelik son derece önemli bir hamledir. Türkiye birilerinin telkiniyle, birilerinin politik çıkarlarına göre hareket eden bir ülke değil.

“TÜRKİYE GÜÇLÜ İRADESİNİ KIBRIS’TA SÜRDÜRME KARARLILIĞINDA”

Türkiye ve KKTC egemen devlet olarak uluslararası bir anlaşma imzalamıştır. İki ülke bu anlaşma neticesinde Kıbrıs adası üzerinde Türkiye’nin bir hava üssü kurması, bu üsle hem KKTC’nin güvenliği, hem bölge istikrarının muhafazası, barışın ve istikrarın korunması yönünde kararlılığın sergilenmesi. Bir diğeri de art niyetli yapılanma ve silahlanma gayretlerine karşı hava üssüne sahip olan Türkiye, jeopolitik anlamda Türkiye güçlü iradesini Kıbrıs’ta sürdürme kararlılığını müşterek olarak Kıbrıs Türklerinin de rızası ve hem fikirliğiyle, birlik beraberliğiyle güç göstergesi haline dönüştürecek.

“BU ÜSLER ÇOK YÖNLÜ DEĞİŞİMİN HABERCİSİ”

Bu üsler SİHA ve İHA olması nedeniyle bölgenin dengelerini, kaderini ve tarihini değiştirecek bir üs niteliğinde sahiptir. Çünkü bölgede ve dünyada sayılı devletler de SİHA ve İHA üssü bulunmaktadır. KKTC’ye böylesine bir üssün Türkiye tarafından açılacak olması bölge dengelerini de değiştirecek güçtür. Bu üsler çok yönlü değişimin de habercisidir. Bu değişim şu açıdan önemlidir. Bir, enerji güvenliğinin sağlanmasında çok önemli bir güç olarak yer alacaklar. İki, hidrokarbon faaliyetlerinin korunup kollanmasında, boru hatlarının döşenmesinde, sahillerin güvenliği ve korunmasında, göçmen kaçakçılığında, insan kaçakçılığında, esrar kaçakçılığında pek çok yönlü denetim, koruma alanının yayılma kapasitesinin de bu üslerle artık gerçekleştiğini görebiliriz.

"TAYFUN FÜZESİ  Geçitkale DAHİL KONUŞLANABİLİR"
“TAYFUN FÜZESİ  Geçitkale DAHİL KONUŞLANABİLİR”

Bakan Arıklı “En şerefli imzayı atacağım” 

Arıklı, Geçitkale’nin askeri üs olacağını vurguladı, “Bu gecikmiş bir adımdı” dedi.

Bakan Arıklı, Kıbrıs Rumlarının Türkiye’ye düşmanlık besleyen ülkelere üs ve askeri imkanlar verdiğine dikkati çekti; “En şerefli imzayı atacağım” diye konuştu.

Bakan Arıklı, Türkiye’ye deniz üssü verilmesi yönünde de gerekli adımların atılacağını kaydetti. Böyle bir talep gelirse, “hiç düşünmeden adımların atılacağını” belirtti.

One thought on “KKTC’ye İHA ve SİHA üssü oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir