KİRPİ Ukrayna’da Mayına denk geldi

KİRPİ Ukrayna’da Mayına denk geldi

Ukrayna Ordusu tarafından kullanılan Türk yapımı KİRPİ tipi zırhlı araç, muharebe sahasında mayına denk geldi. Hasar alan araç, personeli korumayı başardı.

İlk etapta 50 adet KİRPİ teslim alan Ukrayna’nın, daha sonra 150 adet daha araç teslim alacağı açıklanmıştı. Söz konusu 150 aracın teslimatının başlayıp başlamadığı ise henüz bilinmiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan Türk yapımı KİRPİ tipi araçları, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna Ordusu tarafından kullanıma alınmıştı. Ukrayna Ordusu’nun cephe hattında yoğun olarak kullandığı 50 kadar KİRPİ aracı, birçok askerin de hayatını kurtardı.

KİRPİ Ukrayna’da Mayına denk geldi
KİRPİ Ukrayna’da Mayına denk geldi

Son olarak sosyal medyaya yansıyan görüntülerde; Ukrayna Ordusu tarafından kullanılan KİRPİ Aracı’nın ön kısmının, mayın patlaması sonucu hasar aldığı ve tekerleğinin yerinden çıktığı görüldü. Öte yandan Ukraynalı askerler, aracın ön kısmında bulunan zırhlı camın ise 6 adet isabet aldığını ancak delinmediğini açıkladı.

Ağustos ayında Ukrayna’ya sevk edilen KİRPİ tipi araçların, Doğu bölgesine sevk edileceği ve üzerlerine uzaktan komutalı silah sistemleri takılacağı açıklanmıştı. Doğu bölgesine sevk edilen ancak henüz uzaktan komutalı silah sistemi eklenmeyen araçların açık kulelerine, 12.7mm uçaksavarlar eklendi.

BMC tarafından üretilen KİRPİ/KİRPİ-II Mayına ve Pusuya Korumalı Araçlar, Türkiye ile birçok ülkenin güvenlik birimi tarafından aktif olarak kullanılıyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk güvenlik birimlerine, şu ana kadar yaklaşık 2000 adet KİRPİ/KİRPİ-II teslim edildi.

KAYNAK SavunmaSanayiST.com

Ukrayna’ya BMC Kirpi teslimatı BMC nedir ? Kirpi nedir ?
Ukrayna’ya BMC Kirpi teslimatı

BMC KİRPİ NEDİR NE İŞE YARAR

Mayına dayanıklı araç kategorisindeki üstün korumasıyla adeta bir efsane olan Kirpi’nin yeni versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yeni ve geliştirilmiş Kirpi 4×4, üstün koruma özelliklerinin yanı sıra hem yol tutuşu hem de yolcu konforu açısından sınıfının liderliğini sürdürüyor.

Bağımsız Süspansiyonlu Kirpi 4×4, yekpare zırhlı kabini ve özel zırhlı ön camları, amortisörlü koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağının yanı sıra özel olarak entegre edilmiş çok sayıda göreve yönelik ekipmanı (örn. KBRN koruma sistemi, atış) ile öne çıkıyor. yangın yeri izleme sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, interkom sistemi, parazit sönümleme sistemi) ve patlayıcı algılama ve imha için robot kollu özel tasarım versiyonu.

TSK için vazgeçilmezlerden olan araç alanında başarısını çoktan kanıtlamış durumda. Özellikle mayına ve patlayıcılara karşı olan dayanıklılığı sayesinde görev süresince çoğu askerimizin koruyucusu olmuştur.

BMC KİRPİ NEDİR NE İŞE YARAR
BMC KİRPİ NEDİR NE İŞE YARAR

10-14 asker kapasiteye 16 ton ağırlığa sahip zırhlı personel taşıyıcı araç, kendisi için üretilen silah istasyonları (Aselsan üretimi SARP ve Dodaam RCWS) sayesinde etkin bir savunma gücüne ek, caydırıcı bir saldırı gücü de barındırıyor.

Şirket 4×4 versiyonuna ek olarak 6×6’lık versiyonunu da üretiyor.

KİRPİ TEKNİK ÖZELLİKLER


Hız 105 km/sa
Maks. Yan Eğim 30%
Menzil 800 km
Sudan Geçme 1200 mm
Taşıma Kapasitesi 1625 kg
Araç Boş Ağırlığı 18085 kg

-375 PS Motor

-Tam Otomatik Şanzıman

-Mayına, Balistik Tehditlere Ve El Yapımı Patlayıcılara Dayanıklı

-CTIS – Merkezi Lastik Şişirme Sistemi

-Run/Flat Lastikler

-Otomatik Yangın Söndürme Sistemi

-Klima

-Manuel 360 derece Dönebilir Kule

-Otomatik Silah İstasyonu

İhraç edildiği ülkeler arasında;

  • Türkmenistan
  • Tunus
  • Katar

Tunusun kullandığı Kirpi’lerde Roketsan tarafından geliştirilen  ağ tipi pasif roket koruma sistemi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir