Kırgızistan, TUSAŞ ve BAYKAR üretimi SİHA’ların çoğunu satın aldı

Kırgızistan, TUSAŞ ve BAYKAR üretimi SİHA’ların çoğunu satın aldı

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi Başkanı Daiyrbek Orunbekov, Kırgızistan’ın Bir çok Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik ettiğini bildirdi.

Kırgızistan, Bayraktar TB2, Akıncı ve Aksungur silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ardından envanterine son olarak Anka SİHA ekledi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi Başkanı Dayırbek Orunbekov, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, devlet memurlarının her çeyrek aldığı primlerin geçen yılın sonunda geçici olarak askıya alındığını belirterek, buradan tasarruf edilen paranın ülke güvenliği için kullanıldığını dile getirdi.

Kırgızistan, TUSAŞ ve BAYKAR üretimi SİHA’ların çoğunu satın aldı
Kırgızistan, TUSAŞ ve BAYKAR üretimi SİHA’ların çoğunu satın aldı

Şu ana kadar Bayraktar TB2 ve AKINCI tipi SİHA’ları tedarik ettiği bilinen Kırgızistan, son olarak TUSAŞ üretimi AKSUNGUR SİHA da tedarik ettiğini açıkladı. Daiyrbek Orunbekov tarafından yapılan bu açıklama ile birlikte Kırgızistan, TUSAŞ ve BAYKAR tarafından üretilen hemen hemen tüm SİHA’lardan tedarik etmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Tacikistan sınırında yaşanan silahlı çatışmalardan sonra silahlı kuvvetlere ve güvenliğe büyük önem verildiğini ifade eden Orunbekov, “Devlet memurlarına verilen prim devletimizin güvenliğini güçlendirmeye katkı sağlamaktadır. Bugüne kadar ‘Bayraktar’, ‘Aksungur’, ‘Akıncı’, ‘Anka’ gibi modern askeri teçhizatlar satın alındı, bir kısmı Kırgızistan’a geldi” dedi.

Orunbekov yaptığı açıklamada, Kırgızistan; Bayraktar TB2, Aksungur ve Akıncı  gibi modern askeri teçhizatları satın aldı.” ifadelerine yer verildi.

Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Ekim 2021’de Türkiye’de Kırgızistan için Bayraktar SİHA’larının yapıldığını açıklamış, SİHA’lar aynı yılın aralık ayında teslim edilmişti. Taşiyev, geçen yıl ekim ve kasım aylarında yaptığı sosyal medya paylaşımlarında Akıncı ve Aksungur’un de artık Kırgızistan’ın olduğunu duyurmuştu.

Orunbekov’un açıklaması ile Kırgızistan, TUSAŞ ve Baykar tarafından üretilen bütün SİHA’lardan tedarik etmiş oldu.

Henüz Kırgızistan tarafından Türkiye’den kaç adet SİHA tedarik ediliği bilinmiyor.

AKSUNGUR İHA’nın Teknik Özellikleri
AKSUNGUR İHA’nın Teknik Özellikleri

2022 yılı itibariyle Türkiye’nin, ihracat başarısı elde etmeyen SİHA platformu kalmadı. Türkiye, halihazırda 30’dan fazla ülke ile SİHA platformlarının ihracatına yönelik anlaşma imzalamış durunda. Kırgızistan, bahsi geçen 4 farklı SİHA platformunu kullanacak Türkiye’den sonra ikinci ülke oluyor.

AKSUNGUR İHA’nın Teknik Özellikleri

  • Kanat açıklığı: 24 metre
  • Yatay uzunluk: 11.6 metre
  • Havada kalış süresi: 50+ saat
  • Faydalı yük kapasitesi: 750+ kg
  • Link menzili: 250+ km
  • Motor: 2×170 HP
  • Maksimum irtifa: 40.000 ft
  • Azami kalkış ağırlığı (MTOW): 3.300 kg
  • Motor tipi: PD-170 Çift Turbo Dizel
  • Taaruz/Deniz Karakol Görevi: 750 kg Harici Yük ile 25 kft’te 12 saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir