Kazakistan’a 30 adet ANKA ihracatı

Kazakistan'a 30 adet ANKA ihracatı

SSB Başkanı Demir Kazakistan ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, “ANKA siparişleri vardı, 3 tane ANKA şu anda teslimatı bekliyor. Yine ANKA ile ilgili 30 adet sipariş üzerine bir üretim tesisi kurulması konusu da şu anda görüşülüyor” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gebze Teknik Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Yerleşke içerisinde bulunan alanları gezen Demir, burada yetkililerden bilgi aldı. Tören öncesinde basın mensupların sorularını yanıtlayan Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazakistan ziyaretinde, Kazakistan ile savunma sanayisi konusunda mutabakat imzaladıklarını belirterek, “Kazakistan’dan belirli görüşmeler yapmış olarak geldik. Özellikle savunma sanayi konularında belirli girişimler var. Gerek kara araçları, gerek insansız hava araçları, gerek silah kuleleri konularında ve aynı zamanda uydu ve uzay konularında da belirli temaslarımız oldu.

Kazakistan'a 30 adet ANKA ihracatı
Kazakistan’a 30 adet ANKA ihracatı

‘ÜRETİM TESİSİ İÇİN GÖRÜŞÜLÜYOR’

Orada, Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık-Uzay Teknoloji Bakanlığı ile beraber onların uydu test merkezlerini ziyaret ettik ve bir mutabakat zaptı imzaladık. Uydu üretimi, geliştirmesi ve fırlatma konularında iş birliği yapmak üzere. İki ülke de geliştirilecek veya üretilecek uyduların beraber yapılmasıyla ilgili olarak Kazakistan’da yapılacak Kazaksat-3 uydusu özelinde de hızlı bir iş birliğine gidiyor olacağız. Malumunuz Kazakistan’da, Aselsan şirketimizin bir ortaklığı var. Çeşitli yapılanmaların devamını talep ediyorlar. ANKA siparişleri vardı, 3 tane ANKA şu anda teslimatı bekliyor. Yine ANKA ile ilgili 30 adet sipariş üzerine bir üretim tesisi kurulması konusu da şu anda görüşülüyor” diye konuştu.

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İnsansız Hava Aracı
ANKA İnsansız Hava Aracı

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

ANKA  ÇEŞİTLERİ

Anka-A, Anka-B, Anka-S olmak üzere 3 farklı versiyonu bulunuyor.

Anka-B’nin farkı üzerindeki FLİR haricinde SAR radarı da taşıma kapasitesine sahip olmasıdır.

Anka-S’in farkı ise, SATCOM uydudan yönetilebilme kabileyetine sahip olmasıdır. Ayrıca daha fazla silah yükü kapasitesi ve daha yüksek teknolojiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir