Katar’dan Türkiye’ye dev deprem yardımı

Katar'dan Türkiye'ye dev deprem yardımı

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin talimatıyla ilgili kurum ve teşkilatlar, depremzedelere her türlü yardımın sunulması için harekete geçti.

Katar, devam eden yardım kampanyalarının yanı sıra bölgeye, arama kurtarma ekipleri, çadır, tıbbi malzemeler ve konteyner evler de gönderiyor.

Katar'dan Türkiye'ye dev deprem yardımı
Katar’dan Türkiye’ye dev deprem yardımı

Katar’dan Türkiye’ye destek ve dayanışma

Depremin ilk günü kurulan hava köprüsü kapsamında, Katar İç Güvenlik Gücü’ne (Lehviya) bağlı Uluslararası Arama Kurtarma ekibi, özel ekipmanlarıyla deprem bölgelerine hareket etti. Doha yönetimi bu çerçevede, tam donanımlı bir sahra hastanesi, tıbbi malzemeler, çadırlar, ısıtıcılar ve 12 araç taşıyan 4 uçak gönderdi.

Katar devlet televizyonunda 10 Şubat’ta canlı yayında düzenlenen yardım kampanyasında, Emir Şeyh Temim, 168 milyon riyal (46 milyon dolar) bağışta bulunurken, toplamda 168 milyon riyal (yaklaşık 46 milyon dolar) toplandı.

Aynı günün akşamında Katar’ın sembol binalarına Türk bayrağı yansıtılarak Türkiye ile dayanışma mesajı verildi.

THY Basın Müşavirliğinden 12 Şubat’ta yapılan bilgilendirmede, Katar’dan biri yolcu diğeri kargo uçağı ile toplamda 46 ton yardım malzemesinin Doha’dan direkt seferle Adana’ya getirildiği bildirildi.

Katar’dan yapılan insani yardımda deprem bölgesine ihtiyaç duyulan battaniye, kıyafet, ilaç, hijyen malzemeleri ve bebek mamaları ile gıda malzemeleri gönderildiği ifade edildi.

Katar Kalkınma Fonu Direktörü Halife bin Casim el-Kevari de 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Şeyh Temim’in talimatıyla Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 10 bin konteyner evin sevk işlemlerine başladıklarını belirtti. Aynı gün, bir kargo gemisiyle 306 adet konteyner ev de deprem bölgelerine gönderilmek üzere yola çıktı.

Kurumdan yapılan açıklamada, içinde tıbbi malzeme, ilk yardım, giysi, hurma ve gıda maddelerinin bulunduğu 4 tırlık bir konvoyun Doha’dan deprem bölgelerine hareket ettiği duyuruldu.

Katar'dan Türkiye'ye destek ve dayanışma
Katar’dan Türkiye’ye destek ve dayanışma

Açıklamada, 7,3 milyon riyallik (yaklaşık 2 milyon dolar) acil müdahale ve 14,6 milyon riyallik (yaklaşık 3 milyon 800 bin dolar) erken iyileştirme ve yeniden inşa projelerini içeren 21,9 milyon riyal (6 milyon dolar) değerinde bir plan hazırladığı belirtildi.

Kurum ayrıca Katar’ın açtığı hava köprüsü aracılığıyla 13 ton yardım maddesi ile yaklaşık 4 bin battaniye de gönderdi.

One thought on “Katar’dan Türkiye’ye dev deprem yardımı

  1. Yardım yapan Katarlı kardeşlerimizden ve Sayın Selçuk Bayraktardan Allah razı olsun….Deprem büyük….İnsanlarımız Mağdur…Kalanlara yapılan yardım İslamiyetin Uzanan Eli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir