Katar Türkiye’ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek

Katar Türkiye'ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek

Türkiye’nin Katar ile 10 milyar dolarlık finansal destek görüşmelerinin son aşamasında olduğu ve bu kaynağın 3 milyar dolarlık kısmının yıl sonuna kadar transfer edilebileceği bildirildi.

Reuters’in iki Türk yetkili ve bir yabancı kaynağa dayandırdığı haberine göre, kaynak swap, eurobond ya da başka bir metotla aktarılabilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası daha önce de Katar Merkez Bankası ile 5 milyar dolarlık swap anlaşması imzalamış 2020 yılında ise bu miktar 15 milyar dolara yükseltilmişti.

Hafta başında da Suudi Arabistan’dan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık destek yapılacağı yönünde haberler çıkmıştı.

Katar Türkiye'ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek
Katar Türkiye’ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek

Yeni finansman kaynakları faiz indirimleri sonrası Türk Lirası’nın farklı enstrümanlarla destekleme stratejisini sürdüreceğini vurgulayan Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin güçlendirilmesini sağlayabilir.

Reuters’e konuşan kaynaklar görüşmelerde en az 8 milyar dolarlık bir kaynağın öngörüldüğünü ama bunun 10 milyar dolara kadar çıkabileceğini vurguladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak “Kaynağın 2-3 milyar dolarlık kısmı yıl sonuna kadar gelecek, gerisi önümüzdeki yıl. Bu swap ya da eurobond şeklinde olabilir ama başka metotları da görüşüyorlar. Karşılıklı bir anlaşma mevcut,” ifadelerini kullandı.

Diğer Türk yetkili ise bu yıl gelecek olan 2-3 milyar dolarlık kısımda eurobond üzerine odaklanıldığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı şu ana kadar 2022 yılı için öngörülen 11 milyar dolarlık yabancı borçlanmanın 9 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirdi. Bakanlık 2023 yılı için de 10 milyar dolarlık dış borçlanma öngörüyor.

Merkez Bankası da şu ana kadar Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Katar ve Güney Kore ile 28 milyar dolarlık swap anlaşması imzaladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022’de 11 milyar dolar borçlanma öngörmüş ve bunu 9 milyar dolarını tamamlamıştı. Dolayısıyla Hazine yıl bitmeden 2 milyar dolar daha ihraç gerçekleştirebilir. Önümüzdeki yıl uluslararası piyasadan borçlanma hedefi ise 10 milyar dolar olan Hazine bazı yıllarda ön finansman için borçlanmasını öne de çekebiliyor.

Katar Türkiye'ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek
Katar Türkiye’ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek

ERDOĞAN KATAR’A GİTMİŞTİ

Erdoğan son olarak Dünya Kupası’nın açılışı için bu hafta sonun da Katar‘a gitmişti.

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka yetkili ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir bölüm kaldı. İlk etapta Katarın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki yöntemi görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın ilk aylarında devam edecek.”

Yetkili, “Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreç içerisinde genişletilebilecek diğer konularda Katar’ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim” dedi. Aynı kaynak bankaların sendikasyonları’na iştirakin arttırılması yöntemlerin kullanıldığını da söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile son olarak geçen ay bir araya gelmişti.

Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde nihai aşamasında olduklarını açıkladı.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilişkisi ise bulunmuyordu.

Katar’ın swap anlaşması ise aynı tutar ile bir kaç ay önce yenilenmişti.

Katar Türkiye'ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek
Katar Türkiye’ye 10 Arabistan ise 5 milyar dolar verecek

Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde nihai aşamasında olduklarını açıkladı.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilişkisi ise bulunmuyordu.

Katar’ın swap anlaşması ise aynı tutar ile birkaç ay önce yenilenmişti. (Reuters)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir