Karadeniz gazında gelişme: Takvim öne çekildi, Evlerimizi ısıtacağı tarih belli oldu

Karadeniz gazı

 Karadeniz gazı bir yıl sonra (2023’ün ilk çeyreğinde) evleri ısıtmaya başlayacak” müjdesini paylaşıldı.

“Gaz akışı için daha önce 2023 ortaları öngörülmüştü. Ancak, çalışmalar revize edildi, takvim erkene alındı. Yeni bilgi şu: 2023’ün ilk çeyreğinde, muhtemelen seneye bu vakitler, Karadeniz gazı evlerinizi ısıtmaya başlanacak denildi.

Geçen ay Arnavutluk seyahatinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Karadeniz’den yeni bir doğalgaz müjdesi gelir mi diye sorduğumda şu cevabı vermişti:

Karadeniz gazı
Karadeniz gazı

‘Bütün hayalimiz, bakanlığın yaptığı çalışmalar, arkadaşların verdikleri bilgiler, özellikle sismik araştırma gemilerimizin bize verdiği raporlar, hep bu istikamette.’

Dün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi’nin yeni hayaller, yeni müjdeler için üçüncü yolculuğuna başladığını duyurdu.

Şu sözlerle:

‘Yeni kuyu, yeni heyecan. Şimdi sıra Karasu-1’de. Fatih, (Fatih Sondaj Gemisi) Sakarya sahasında Karadeniz’deki 3.arama sondajına başladı.’

Bakan Dönmez’in verdiği bilgiye göre sondaj çalışması deniz seviyesinin 5 bin metre derininde yapılacak ve 2,5 ay boyunca devam edecek.

Yani önümüzdeki 2,5 ay içerisinde Karadeniz’den yeni doğalgaz müjdelerinin gelmesi, güçlü bir ihtimal olarak karşımızda duruyor.

‘Güçlü bir ihtimal’ derken bunun için güçlü bazı gerekçelerimiz olduğunu vurgulamalıyım.

Karadeniz gazı
Karadeniz gazı

SİSMİK TARAMALAR KARADENİZ’İN ALTININ GÜÇLÜ REZERVLERE SAHİP OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği gibi Karadeniz’de sismik araştırma gemilerinin verdiği raporlar, yeni keşifler için umutları bir hayli artırmış durumda.

Geçen yılın Temmuz sonunda, kıyıdan 170 kilometre açıklarda doğalgaz çalışmalarını yürüten Fatih Sondaj Gemisi’ne yaptığım seyahatte, Türkiye Petrolleri (TP) adına çalışmaları yürüten yetkililerle sohbet etmiş, önemli bilgiler edinmiş, o bilgileri bu köşede sizlerle paylaşmıştım.

En önemli haber şuydu:

Sismik taramalarda geliştirilen yeni bir algoritma sayesinde doğalgaz miktarıyla ilgili tahminlerdeki doğruluk oranı yüzde 20’lerden yüzde 80’lere kadar yükselmişti.

Bu yeni algoritma üzerinden Karadeniz’in altıyla ilgili edindikleri bilgileri. Bu konu üzerinde konuşurken şöyle denmişti:

‘Sismik araştırmalarda iki boyutlu taramalardan üç boyutlu taramalara geçtik. Tıbbi terimlerle ifade edecek olursak, ‘röntgenden’ ‘MR seviyesine, tomografi seviyesine yükseldik.’

Malum, doğalgaz aramalarında önce sismik taramalar yapılıp gaz potansiyeliyle ilgili haritalar çıkarılıyor.

Devamında doğalgaz potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde keşif amaçlı sondaj yapılıyor.

Enerji Bakanı Dönmez doğalgaz potansiyeli bakımından Karadeniz’in altının Hazar Denizi’ne benzediğini birkaç kere dile getirmişti.

Karadeniz gazı
Karadeniz gazı

KARADENİZ GAZI 2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE DEVREYE GİRECEK

Malum, küresel bir enerji kriziyle karşı karşıyayız.

2021’in ikinci yarısından itibaren, enerji fiyatlarında görülmemiş artışlar yaşandı.

Çetin geçen kış şartlarında ülkeler hem tedarik, hem de maliyet anlamında ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldı.

İçinden geçtiğimiz süreç, enerjide dışa bağımlılığın ne anlama geldiğini, başta Avrupa olmak üzere enerji ihtiyacını başka ülkelerden karşılamak zorunda kalan herkese ‘aynı ilgiyi gösterdi.

Elbette Türkiye’de buna dahil.

Sadece ekonomik bakımdan değil, ülkelerin egemenlik haklarını korumak için de kendi enerji kaynaklarına sahip olmalarının ne kadar kıymet arz ettiği bugünlerde daha iyi anlaşılmış olmalı.

‘Biz ne diye gaz çıkarmakla uğraşıp duralım, parasını verir gazımızı alırız’ diye düşünenler, böyle bir muhalefet dili geliştirenler, Ukrayna krizi yaşanırken Avrupa’nın Rusya karşısında nasıl bir çaresizlik içinde olduğunu gördükten sonra bir önceki görüşlerini en azından tekrardan gözden geçirebilmeli.

Bilindiği üzere Türkiye, Karadeniz’den şimdiye kadar iki ayrı sondajda toplam 540 milyar metreküp gaz keşfetmişti.

Bu rakam, Türkiye genelinde hanelerin 25 yıllık doğalgaz ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor.

KARADENİZ GAZI 2023’ÜN BAŞINDA EVLERİMİZİ ISITMAYA BAŞLAYACAK

Peki, Karadeniz gazı evlerimizi ne zaman ısıtmaya başlayacak?

Karadeniz gazı
Karadeniz gazı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021’in Haziran ayında 135 milyar metreküplük yeni doğalgaz müjdesini açıkladığı konuşmasında şöyle demişti:

‘Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Filyos’taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde, hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye’yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtaracak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir.’

Ocak ayında Sakarya gaz sahasındaki doğalgazı kıyıya getirecek olan borular, Filyos Limanı’na gelmeye başlamıştı.

Birkaç ay içerisinde bu borular Karadeniz’in altına yerleştirilmeyen başlanacak.

Gaz akışı için daha önce 2023 ortaları öngörülmüştü.

Mayıs sonu gibi bir takvimden de söz edilmişti.

Ancak, devamında bu çalışmalar revize edildi, takvim erkene alındı.

Yeni bilgi şu:

2023’ün ilk çeyreğinde, muhtemelen seneye bu vakitler, Karadeniz gazı evlerinizi ısıtmaya başlamış olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir