KAPLAN Tankları”nın teslimatı resmen hazır

KAPLAN Tankları"nın teslimatı resmen hazır

FNSS firması tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen “KAPLAN MT Orta Sınıf Tank“, Endonezya Ordusu’nun hizmetine sunuluyor. Bu kapsamda FNSS firmasının tesislerinde 15 Mart Salı Günü bir tören gerçekleştirilecek.

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında geliştirilen ve prototip dönemi testlerinin başarıyla tamamlamasının ardından seri üretime geçen KAPLAN MT, Endonezya Ordusu’na teslim ediliyor.

15 Mart’ta FNSS tesislerinde düzenlenecek törenin ardından KAPLAN MT’ler, Endonezya’ya doğru yola çıkacak.

KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk projedir.

Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tank Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

KAPLAN Tankları"nın teslimatı resmen hazır
KAPLAN Tankları”nın teslimatı resmen hazır

KAPLAN MT Orta Sınıf Tank

FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Tankın arkasında yer alan, elektronik kontrollü güç grubu ve süspansiyon sistemi her türlü zemin ve iklim koşulunda araca yüksek hareket kabiliyeti verir.

KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alır. Özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturan bir tanktır.

KAPLAN
KAPLAN

Tankın güç grubu yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatılmıştır. Soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan iki ayrı yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunar. Yedek güç ünitesi ise batarya sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlar. Tankın, gelişmiş batarya izleme sistemi optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunar.

KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank Hakkında

KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, piyade birlikleri için yakın ateş desteğinden daha büyük hedeflere karşı zırh delici mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.

GENEL BİLGİLER

Motor Dizel
Transmisyon Tam Otomatik
Mürettebat 3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan)
Güç-Ağırlık Oranı >22 Bg/ton
Muharebe Yüklü Ağırlık 30.000 kg

 

GÖREV EKİPMANLARI

360° Durumsal Farkındalık
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi
Konumlama ve Seyrüsefer Sistemi
Yardımcı Güç Grubu
Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi
Lazer Uyarı Sistemi (LUS)
KAPLAN Tankları"nın teslimatı resmen hazır
KAPLAN Tankları”nın teslimatı resmen hazır

BEKA VE YAŞAM DESTEK

Balistik Koruma Gövde + İlave Zırh Stanag 4569
Mayın Koruma Karın Altı Mayın Koruma Stanag 4569
KBRN Koruma Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma Sistemi
Sis Havanları
Aktif Koruma Sistemi Opsiyonel

KULE

Ana Teçhizat 105mm CMI Cockerill® 3105
İkincil Teçhizat 7.62 mm veya 12.7 mm Eş Eksenli Makineli Tüfek
KAPLAN Tankları"nın teslimatı resmen hazır
KAPLAN Tankları”nın teslimatı resmen hazır

HAREKET KABİLİYETİ

Azami Yol Hızı 70 km/s
Yol Menzili 450 km
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.9 m
Hendek Aşma 2,2 m
Dönüş Yarıçapı Pivot
Çalışma Koşulları -32 °C/+55 °C
Sudan Basarak Geçme 1.2 m

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir