Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2’yi tanıttı

Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2'yi tanıttı

Kalekalıp, yeni silahı KNGC5’i Endonezya’da düzenlenen INDO Defence 2022 fuarında tanıttı

Kalekalıp, Endonezya’da düzenlenen INDO Defence 2022 fuarında yeni silahı KNCG5’i tanıttı. KNGC5, 7,5″ namlu boyuna sahip kompakt bir silah olmasıyla öne çıkıyor. Kısa darbe gaz piston sistemi kullanan KNGC5, 5.56×45 mm NATO mühimmatı kullanıyor.

KaleKalıp, Endonezya’nın Cakarta kentinde düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022’ye katılarak, son dönemde geliştirdiği ve aralarında ülkede kullanıma sunulacak ürünlerin de yer aldığı tüfekleri sergiledi.

KaleKalıp Genel Müdürü Selim Erol, Endonezya‘ya yönelik yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2'yi tanıttı
Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2’yi tanıttı

İlk kez tanıttıkları KNG-C5’in yeni nesil bir ürün olduğunu vurgulayan Erol, normal piyade tüfeklerinde bir dipçik tüpü ve arkasında çalışan bir mekanizma bulunduğunu, bu yüzden de tüfeklerin boylarının uzadığını söyledi. Erol, kullanıcıların son dönemde artan şekilde kısa, hafif, kompakt silah talep ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu talebi nasıl karşılayabiliriz diye yola çıktık ve KNG-C5 silahımızı oluşturduk. Silahımızın temel özelliği dipçik tüpü denilen parçanın olmaması ve dipçiğin katlanabilmesi. Bu sayede silah çok kısa, kompakt ve hafif hale gelebiliyor. Silah dipçiksiz olarak da ateş edebiliyor ve kullanılabiliyor. Özellikle koruma görevi yapanlar, bina içinde operasyon gerçekleştirenler ya da zırhlı araç içinde, herhangi bir kapalı alanda görev yapan silahlı kuvvet mensupları için ideal bir silah. Onun dışında silahımızda pek çok geliştirilmiş özellik var. Silah çift taraflı kullanılabiliyor, el tetikteyken 60 derecelik ayar çubuğu sayesinde istenildiği gibi emniyet modu seçilebiliyor, kurulmadan emniyete alınabiliyor.

Günümüz kullanıcısının ihtiyaç duyduğu pek çok özellik silahımızda mevcut. Bir bastırıcı kullanımı söz konusu, hatta bazı ordularda bu standart hale geliyor, artan bir talep var. Silahımız bastırıcı kullanımına uygun tasarlandı, üzerinde bir regülatör var. Özel tasarlanan bastırıcı üzerine takıldığında regülatörü ayarlayıp optimum bir performansla bastırıcı versiyonunu kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla günümüzün modern ordularının ihtiyaç duyacağı küçük, kompakt, hafif bir ürün oluşturduk. Bunu Endonezya’daki kullanıcılara teslim edeceğiz.”

Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2'yi tanıttı
Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2’yi tanıttı

Ürünün ilk seri üretim numunelerinin ortaya çıktığını, test-kalifikasyon süreçlerinin tamamlandığını, seri üretime hazır olduklarını ifade eden Erol, gerekli izinlerin alınmasından sonra ilk teslimatı yapacaklarını ve ilk kullanıcının Endonezya olacağını dile getirdi.

KNG-C5  özellikleri:

5,56mm kalibreli ve Kişisel Savunma Silahı (PDW) olan KNG-C5; yarı ve tam otomatik atış modlarıyla kullanılabiliyor. Etkili atış menzili 300 metre olan silah; 2.8 kg ağırlığyla kullanıcıya rahatlık sağlıyor. Silahın bir başka rahatlığı da her iki elle kullanıma yatkınlığıdır. Silah her iki tarafında da şarjör düşürme mandalı, sürgü mandalı ve kurma kolunun verdiği kolay kullanım özelliğiyle ön plana çıkıyor.

KNGC5 aynı zamanda ses bastırıcı kullanma ve supersonik ve subsonik mühimmat kullanımına imkan sağlar. Bastırıcıya göre gaz ayarı yapılabilmektedir. Kolay takılıp çıkarılabilen tüfek askı kayışları ile uyumludur. Sağ ve sol el kullananlar için çift taraflı şarjör bırakma mandalı, mekanizma bırakma mandalı ve kurma kolu mevcuttur.

Temel olarak katlanabilir nişangaha sahip olan KNCG5, üstünde bulunan pikatini rayları sayesinde farklı gündüz görüş, gece görüş, termal görüş, lazer sistemi ve fener sistemleriyle tehçiz edilebilmektedir. Namluda 1/7″ açılı 6 yiv seti bulunmaktadır. Silahın etkili menzili 300 metredir ve dakikada 850 atım yapmaktadır.

7,5” – 190 mm’lik namlu uzunluğundaki ve 20 veya 30 fişek kapasiteli şarjör ile donatılabilen KNG-C5 700 m/s hıza sahip. Süpersonik ve subsonik mühimmatlar için susturucu kullanımına olanak sağlayan KNG-C5, her türlü AR-15 aksesuarı ile uyumlu yapıda bulunuyor.

KNGC5’i Endonezya’da düzenlenen INDO Defence 2022 fuarında tanıttı
KNGC5’i Endonezya’da düzenlenen INDO Defence 2022 fuarında tanıttı

Endonezya polisine KMR762-A2 keskin nişancı tüfeği

Erol, Endonezya Polis Özel Kuvvetleri için mart ayında KMR762-A2 Keskin Nişancı Tüfeği için sipariş aldıklarını anımsatarak, üretimlerin tamamlandığını ve teslimat aşamasına gelindiğini bildirdi.

Gerekli izinlerin tamamlanmasıyla yakın zamanda teslimatın gerçekleştirileceğini belirten Erol, tüfeğin önceki A1 ürününün geliştirilmesiyle ortaya çıktığını anlattı.

Erol, birçok üreticinin piyade tüfeğinin üzerine özel bir namlu takarak keskin nişancı yapma gibi bir yaklaşım benimsediğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

KMR762-A2 Keskin Nişancı Tüfeği
KMR762-A2 Keskin Nişancı Tüfeği

“Biz bunu tercih etmedik. En başından tüm DNA’sıyla keskin nişancı tüfeği tasarlama motivasyonuyla başladık. Namlusundan mekanizmasına, içindeki tüm aksamıyla bir keskin nişancı platformu çıkardık ortaya. 7,62 namlusu var üzerinde, tüm tasarım parametreleri buna göre oluşturuldu. Kullanıcıların özel tercihlerini ekledik. Örneğin kendi tasarladığımız özel bir bastırıcımız var. Bu çok optimal bir performans sağlıyor. Ergonomik bir dipçiğimiz var, çift taraflı kullanıma uygun, tek elle kurulabiliyor.

Emniyet unsurlarını ilave ettik. Bu şekilde özgün bir platform ortaya çıkardık. Silahımızla 800 metrede 1,5 MOA değerine ulaşıyoruz. Bu, hassasiyet ölçüm birimi. Bu da 100 metrede yaklaşık 4 santim civarı bir hassasiyete tekabül ediyor. Fabrika testlerinde bunun yarısının yani 0,5 MOA dediğimiz bir hassasiyet içinde kaldık. Kullanıcılarımızla bunu paylaştığımızda çok memnun oldular. Yakın zamanda seri imalatına ilave sipariş olarak başlayacağız. İzinlerin önümüzdeki ay tamamlanmasını öngörüyoruz, kısmetse önümüzdeki ay ilk teslimatımızı yapacağız. Ardından ilave siparişler gelmesini bekliyoruz.”

KMR762-A2 keskin nişancı tüfeği
KMR762-A2 keskin nişancı tüfeği

KMR762-A2 keskin nişancı tüfeği Genel Özellikleri

 • Kısa çarpma gaz pistonlu ve döner başlı kilitleme ile çalışan yarı otomatik keskin nişancı tüfeği
 • 2 pozisyonda ayarlanabilir gaz piston sistemi
 • Modüler ve ergonomik, her iki elle kullanıma uygun
 • İçi krom, dışı mangan fosfat kaplamalı soğuk dövme namlu
 • Serbest salınımlı ağır namlu ve el kundağı
 • Moderatör/ bastırıcı takılabilir
 • El kundağının 4 tarafında ve üst gövdede bulunan STANAG 4694/ M1913 Picatinny raylar
 • Mesafe ayarlı katlanır modüler mekanik nişangah
 • 4 Pozisyon ayarlanabilir teleskobik dipçik veya sabit dipçik
 • Ayarlanabilir dipçik pedi ve yanaklık
 • Dipçiğin altında bulunan Picatinny Raylar sayesinde gözetleme ayağı takılabilir
 • Toprak Rengi, Haki Yeşili ve Saten Siyah Cerakote® renk seçenekleri mevcuttur

2 thoughts on “Kalekalıp yeni Tüfeği KNGC5’i ve KMR762-A2’yi tanıttı

 1. maasalah berek allah ellerinize saglık kendi silahlarımızı yapıyoruz allahın izni ile çeşitleride atmaya devam ediyor allah teala işlerinizde basarılarınızın mukafatını versin inşallah daha iyiye dogru allah kolaylık versin bu silahları görünce duygulandım dmekki bizde birseyler yapabiliyormuşsuz allaha emanet kalın kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir