İtalya, Türkiye’den SİHA talep etti

İtalya, Türkiye'den SİHA talep etti

Dünyanın gözü Rusya-Ukrayna savaşıyla öne çıkan Türk SİHA’larında. Bayraktar TB2’nin yanı sıra KIZILELMA ve AKINCI TİHA gibi platformlarda da çalışmalar hızlandı. AB ve NATO üyesi İtalya, Türkiye’den SİHA talep etti. Anlaşma imzalanırsa Türkiye, ikinci kez NATO üyesi bir ülkeye SİHA ihraç etmiş olacak.

AB ve NATO üyesi İtalya, Türkiye’den Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) talep etti. Anlaşma imzalanırsa, Türkiye, ikinci kez NATO üyesi bir ülkeye SİHA ihraç etmiş olacak. Türkiye’den SİHA alan ilk NATO ülkesi Polonya olmuştu.

Edinilen bilgiye göre; kısa süre önce İtalya, Türkiye’den insansız hava aracı talebinde bulundu. Söz konusu talebin, akıllı mühimmat atım kabiliyetine sahip silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile ilgili olduğu öğrenildi.

Türkiye, halihazırda AKINCI, AKSUNGUR, ANKA ve Bayraktar TB2 tipi SİHA’ları aktif olarak üretiliyor. Kısa süre önce Türkiye, ilk kez AB ve NATO üyesi bir ülke olan Polonya’ya Bayraktar TB2 tipi SİHA’ların teslimatını gerçekleştirmişti. Satış gerçekleşirse İtalya, Türkiye’den SİHA tedarik eden bilinen ikinci AB ve NATO üyesi ülke olacak. İtalya’nın talep ettiği SİHA’nın hangisi olduğu ise henüz açıklanmadı.

İtalya, Türkiye'den SİHA talep etti
İtalya, Türkiye’den SİHA talep etti

İTALYA’DAN SÜRPRİZ SİHA TALEBİ

Edinilen bilgiye göre; AB ve NATO üyesi İtalya, Türkiye’den Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) talebinde bulundu. Kısa süre önce gelen bu talebin akıllı mühimmat atım kabiliyetine sahip silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile ilgili olduğu öğrenildi. Anlaşma imzalandığı takdirde Türkiye, ikinci kez NATO üyesi bir ülkeye SİHA ihraç etmiş olacak.

TALEP EDİLEN SİHA AÇIKLANMADI

Türkiye, halihazırda AKINCI, AKSUNGUR, ANKA ve Bayraktar TB2 tipi SİHA’ları aktif olarak üretiliyor. Kısa süre önce Türkiye, ilk kez AB ve NATO üyesi bir ülke olan Polonya’ya Bayraktar TB2 tipi SİHA’ların teslimatını gerçekleştirmişti. Satış gerçekleşirse İtalya, Türkiye’den SİHA tedarik eden bilinen ikinci AB ve NATO üyesi ülke olacak. İtalya’nın talep ettiği SİHA’nın hangisi olduğu ise henüz açıklanmadı.

‘EUROMALE’ PROGRAMINA RAĞMEN TÜRKİYE’NİN KAPISINI ÇALDI

İtalya’nın, EuroMALE Programı‘na rağmen Türkiye’den SİHA talep etmesi ise oldukça şaşırtıcı bir durum olarak öne çıktı.

Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya, halihazırda EuroMALE adında bir program yürütüyorlar. Söz konusu program, Avrupa’nın Orta İrtifa-Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracının geliştirilmesinin amaçlıyor. Ancak bir süredir çeşitli problemlere boğuşan ve maddi külfeti oldukça artan program, planladığı şekilde ilerlemiyor.

BİRİM MALİYETİ 200 MİLYON EURO
BİRİM MALİYETİ 200 MİLYON EURO

BİRİM MALİYETİ 200 MİLYON EURO

Bir süredir mali ve gecikme sorunuyla boğuşan EuroMALE Programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan Fransa, toplam tutarın 7.1 milyar euro’yu geçmemesini istedi. Ancak edinilen bilgiye göre; EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti, geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon euro’ya yaklaştı.

Türk yapımı bir Bayraktar TB2 SİHA Sistemi ise 6 hava aracı, mühimmatlar ve ilgili sistemlerle birlikte 40-50 milyon dolar tutarında. Yine ANKA MALE SİHA Sistemi ise 3 hava aracı, mühimmatlar ve ilgili sistemlerle birlikte 70-80 milyon dolar tutarında olduğu biliniyor.

EUROMALE PROGRAMI

İtalya’nın, EuroMALE Programı’na rağmen Türkiye’den SİHA talep etmesi ise oldukça şaşırtıcı bir durum olarak öne çıkıyor. Edinilen bilgiye göre; Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya, halihazırda EuroMALE adında bir program yürütüyorlar.

Söz konusu program, Avrupa’nın Orta İrtifa-Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracının geliştirilmesinin amaçlıyor. Ancak bir süredir çeşitli problemlere boğuşan ve maddi külfeti oldukça artan program, planladığı şekilde ilerlemiyor. İtalya’nın Türkiye’den SİHA talep etmesinin de bunun bir yansıması olabileceği üzerinde duruluyor.

BİRİM MALİYETİ 200 MİLYON EURO
BİRİM MALİYETİ 200 MİLYON EURO

Bir süredir mali ve gecikme sorunuyla boğuşan EuroMALE Programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan Fransa, toplam tutarın 7.1 milyar euro’yu geçmemesini istedi. Ancak edinilen bilgiye göre; EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti, geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon euro’ya yaklaştı.

Türk yapımı bir Bayraktar TB2 SİHA Sistemi ise 6 hava aracı, mühimmatlar ve ilgili sistemlerle birlikte 40-50 milyon dolar tutarında. Yine ANKA MALE SİHA Sistemi ise 3 hava aracı, mühimmatlar ve ilgili sistemlerle birlikte 70-80 milyon dolar tutarında olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir