İran Türkiye’nin eski 4 Airbus uçağını satın aldı

İran Türkiye'nin eski 4 Airbus uçağını satın aldı

İran’daki uçakların yüzde 50’den fazlasının yaptırımlar nedeniyle tamir edilemediği için uçamaz vaziyette olduğu belirtildi.

İran basınında 4 Airbus uçak ithal edildiğine ilişkin haberlerin yer almasının ardından, yetkililer satın alımı doğruladı. Sivil havacılık sektörünü de kapsayan ABD yaptırımları nedeniyle İran, yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı yapamıyor

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (İSNA) göre, İran Sivil Havacılık Teşkilatı Başkan Yardımcısı Hasan Huşhu, uçak ithalatını teyit etti.

Huşhu açıklamasında, “Fransa’da üretilen Airbus 340 tipi uçaklar geçtiğimiz günlerde ülkeye ulaştı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu uçaklar daha önce Türk Hava Yolları filosunda da görev yapmıştı. Uçaklar, 2018-2019 yıllarında Hong Kong merkezli Avro Global’e satılmıştı.

1996-2000 yılları arasında üretilen ve yaş ortalaması 24 civarında olan 4 uçak İran’ın başkenti Tahran’da bulunan İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na indi.

İran Türkiye'nin eski 4 Airbus uçağını satın aldı
İran Türkiye’nin eski 4 Airbus uçağını satın aldı

ABD’nin Yaptırımları İran’ı hava yollarını zorluyor

ABD’nin 8 Mayıs 2018 tarihinde İran ile nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (KOEP) tek taraflı olarak çekildiğini açıklamasının ardından ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Koruma Ofisi (OFAC), KOEP ile kaldırılan ya da istisna tanınan tüm yaptırımların yeniden uygulamaya konulmasına karar vermişti.

Bu çerçevede, 6 Ağustos 2018’de yürürlüğe giren ABD yaptırımları sivil havacılık sektörünü de kapsıyor. Yaptırımlar nedeniyle İran, yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı yapamıyor.

Sputnik’te yer alan habere göre; İran Hava Yolu Şirketleri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Rıza Berhor, Aralık 2021’de uçakların yarısından fazlasının yaptırımlar nedeniyle tamir edilemediği için uçamaz halde olduğunu açıklamıştı.

Ülkede, uçak arızaları nedeniyle sık sık uçuşlar iptal ediliyor, seferlerde gecikmeler yaşanıyor.

ABD'nin Yaptırımları İran'ı hava yollarını zorluyor
ABD’nin Yaptırımları İran’ı hava yollarını zorluyor

One thought on “İran Türkiye’nin eski 4 Airbus uçağını satın aldı

  1. I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir