Irak’ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK’yı , Bağdat Ankara’yı suçladı

Kuzey Irak’ın Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde düzenlenen ve 2’si çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Türk Dışişleri Bakanlığı, saldırının ‘terör örgütü kaynaklı’ olduğunu açıkladı. Bağdat, Türkiye’yi Irak’ın egemenliğini alenen ihlal etmekle suçladı. ABD, gelişmeleri takip ettiklerini açıkladı.

Irak, 30 kişinin de yaralandığı saldırı nedeniyle ülke genelinde bir günlük yas ilan etti.

Türk Dışişleri Bakanlığı, saldırıya ilişkin, “Terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz.” ifadeleriyle Bağdat hükümetine tepki gösterildi.

Irak'ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK'yı , Bağdat Ankara'yı suçladı
Irak’ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK’yı , Bağdat Ankara’yı suçladı

Irak, Ankara maslahatgüzarını geri çağırdı

Saldırı sonrası Ankara’ya sert tepki gösteren Irak hükümeti, maslahatgüzarını geri çağırdı, Türkiye’ye de Irak topraklarındaki güçlerini çekmesi çağrısında bulundu.

Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi, Kuzey Irak’taki topçu saldırısından Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Türkiye sınırındaki Zakho bölge yetkilisi Mushir Bashir AFP’ye yaptığı açıklamada, silahlı saldırının kurbanlarının çoğunlukla “orta ve güney Irak’tan gelen Iraklı Arap turistler” olduğunu söyledi.

Türk Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak AFP’ye “topçu ateşi yapıldığına dair herhangi bir bilgi olmadığını” söyledi.

Zaho’daki sağlık yetkilileri saldırıda dokuz kişinin öldüğünü ve 23 kişinin yaralandığını söyledi. Ölenler arasında en az üç kadın, iki çocuk olduğu belirtildi.

Irak'ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK'yı , Bağdat Ankara'yı suçladı
Irak’ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK’yı , Bağdat Ankara’yı suçladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TRT habere yaptığı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir bir saldırımız olmamıştır.” dedi.

Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimiz için Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara şifa diliyoruz, ihtiyaç olursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi de söyledik. Tabii bu saldırıyla ilgili Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada da net bir şekilde de bunu yalanladık. Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda de hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırmış olmamıştır. Bizim her zaman hedefimiz PKK ya da Suriye’de YPG/PYD terör örgütleri olmuştur.”

Türk Büyükelçiliği önünde protestolar

Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği önünde toplanan protestocular Irak’ın kuzeyindeki saldırıyı kınadı.

Muhammed Ali adlı bir protestocu, AP’ye yaptığı açıklamada “Vurduğunuz yerler çocukların, erkeklerin ve kadınların bulunduğu sivil alanlar. Neden bir tatil beldesine hava saldırısı düzenliyorsunuz?” dedi.

Iraklı turistler, havanın nispeten daha serin olması nedeniyle yaz aylarında güneyden Kürt bölgesine tatile geliyor.

Sayid Kasım adlı bir başka protestocu ise yine AP’ye yaptığı açıklamada “Bu Başbakanı Mustafa el Kazımi’ye bir mesajdır: İran, Türkiye ya da herhangi bir ülke tarafından bundan sonra bir ihlal söz konusu olduğunda, Irak halkı olarak IŞİD’e karşı durduğumuz gibi onlara karşı da duracağız. Bu Türkiye’ye bir mesajdır. Eğer yarına kadar bir çözüm bulunmazsa, tüm Türk şirketlerini kapatacağız.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da saldırıyla ilgili açıklama yapıldı. Bakanlık Sözcüsü Ned Price, “Irak’ta askeri eylemlerin Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğine ilişkin duruşumuzu teyit ediyoruz” dedi ve gelişmeleri takip ettiklerini dile getirdi.

Diğer yandan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, saldırıyla ilgili yaptığı paylaşımda “Zaho’da hayatını kaybeden masum sivillere Allah’tan rahmet, acılı ailelere sabır diliyorum. Türkiye; bu olayın aydınlatılması için Irak makamlarıyla tam bir işbirliğine gitmelidir.” dedi.

HDP: Zaho’daki katliam ikinci Roboski’dir

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sivil yerleşim alanlarını bombalamak insanlık ve savaş suçudur. Türkiye, bunu yasaklayan uluslararası sözleşmelere de doğrudan taraftır.

Tarihe ikinci Roboski katliamı olarak geçecek olan bu katliamdan iktidar siyasi ve hukuki olarak sorumludur. Bu katliam aynı zamanda başka bir ülkenin egemenlik alanına da saldırı anlamına gelmektedir.

Failler ve karar vericiler mutlaka yargılanmalı, hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir. Savaş ve çatışmaların olmadığı bir bölge ve dünya için mücadele eden bir parti olarak, sınır ötesi askeri harekatların ve saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini bir kez daha yineliyor, bu katliamı en sert biçimde kınıyoruz.

Ayrıca bu katliama kapı aralayan tezkerenin meclisten geçmesi nedeniyle Meclis başkanının derhal Genel Kurulu bu gündemle acil toplanma çağrısında bulunması talebimizi kamuoyu önünde iletiyoruz.”

Irak'ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK'yı , Bağdat Ankara'yı suçladı
Irak’ta Türk konsolosluğuna saldırı: Türkiye PKK’yı , Bağdat Ankara’yı suçladı

4 GÜN ÖNCE’DE Türk diplomatlara Erbil’de saldırı oldu

Kuzey Irak’ın Erbil kentindeki Türk konsolosluğunda çalışan diplomatlara silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı, Türkiye’nin Erbil konsolosluğuna yakın bir noktada Kırklar caddesi üzerinde bulunan, Divan Oteli’nin karşısındaki Empire Business Towers’taki Huqqabaz restoranında yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Erbil’de Türk Konsolosluğu’nun bir görevlisinin öldürüldüğünü öğrenmekten derin bir üzüntü duyuyoruz” dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Erbil Başkonsolosluğu görevlisinin silahlı saldırıda şehit edilmesiyle ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Berger, “Erbil’de Türk Konsolosluğu’nun bir görevlisinin öldürüldüğünü öğrenmekten derin bir üzüntü duyuyoruz. En içten taziyelerimizi sunarken, kalben ve tüm dualarımızla Türkiye’nin ve merhumun ailesi ile sevenlerinin yanında olduğumuzu ifade ederiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir